Startuje projekt Visegrad Jazz Exchange!


Fundacja JAZZ PO POLSKU, wraz z partnerami z krajów Grupy Wyszehradzkiej rozpoczyna realizację projekt Visegrad Jazz Exchange”. W ramach inicjatywy odbędą się trasy koncertowe oraz warsztaty muzyczne we wszystkich krajach V4. Projekt jest dofinansowany z środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego i rozpocznie się w lutym koncertami w Czechach. 

„Visegrad Jazz Exchange” to inicjatywa mająca na celu zawiązanie współpracy artystycznej pomiędzy muzykami krajów Grupy Wyszehradzkiej. W skład zespołu, powołanego specjalnie na tę okazję, wejdą uznani muzycy Radovan Tariška (saksofon, Słowacja), Rafał Sarnecki (gitara, Polska), Tomas Baroš (kontrabas, Czechy) oraz Balazs Bágyi (perkusja, Węgry). W ramach projektu odbędzie się 16 koncertów, po 4 każdym kraju. Muzycy poprowadzą także warsztaty muzyczne, skierowane do studentów uczelni muzycznych. Projekt rozpocznie się pod koniec lutego koncertami w Czechach. Następnie w maju zespół wystąpi na Słowacji, we wrześniu na Węgrzech i w listopadzie w Polsce.

„Projekt ma na celu rozwinięcie współpracy pomiędzy artystami i organizacjami krajów V4, zarówno teraz jak i w niedalekiej przyszłości. W ramach projektu zamierzamy stworzyć wyjątkowy zespół, w skład którego wejdą czołowi przedstawiciele aktualnej sceny jazzowej Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Artyści wykonają specjalnie przygotowany na tę okazję repertuar, inspirowany kulturą każdego z krajów, jak również muzyką aktualną” – mówi Jakub Krzeszowski, prezes Fundacji JAZZ PO POLSKU.

Projekt „Visegrad Jazz Exchange” realizowany jest przez Fundację JAZZ PO POLSKU i jest finansowany z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Partnerami są Slovak Jazz Society, TIM Production, Czech Jazz Art. Patronami projektu są: Instytut Polski w Bratysławie. Patroni medialni: Magazyn Jazz Forum.

Harmonogram koncertów

21.02 Czechy, Teplice TepJazz Club
22.02 Czechy, Praga, The Jaroslav Ježek Conservatory and VOŠ * warsztaty
22.02 Czechy, Praga, U malého Glena
23.02 Czechy, Praga, U malého Glena
24.02 Czechy, Praga, Jazz Dock
03.05 Słowacja, szczegóły wkrótce
04.05 Słowacja, szczegóły wkrótce
05.05 Słowacja, szczegóły wkrótce
11.09 Węgry, Budapeszt, Opus Jazz Club
12.09 Węgry, Pecs, E78 Concert Hall
13.09 Węgry, Szekesfehervar, Cultural Center
14.09 Węgry, Debrecen/Veszprem 
13.11 Polska, Wrocław, Vertigo Jazz Club
14.11 Polska, Łódź, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi * warsztaty
15.11 Polska, Poznań, Blue Note Jazz Club
16.11 Polska, Gorzów Wielkopolski, Pod Filarami
17.11 Polska, Warszawa, Jassmine 

Radovan Tariška (saksofon, Słowacja)
absolwent Berklee College of Music w Bostonie. W 2006 r. Wydał swoją debiutancką płytę „Elements” nominowana do nagrody jazzowej „Aurel” w kategorii najlepsza jazzowa płyta roku. W 2007 roku wyprodukował debiutancki album wielokrotnie nagradzanej wokalistki jazzowej Hanka G, która mieszka i występuje w Nowym Jorku, zatytułowany „Reflections of My Soul”. W tym samym roku założył własny zespół „Radovan Tariska Sextet” z międzynarodowymi muzykami w składzie, z którymi i koncertował na całym świecie. W 2012 roku wydał drugi album „Folklore to Jazz”, będący hołdem dla słowackiej muzyki ludowej w aranżacji jazzowej. Do udziału w nagraniu zaprosił światowej sławy muzyków jazzowych, takich jak Benito Gonzales (fortepian), Essiet Okon Essiet (bas). Jednym z jego najnowszych projektów jest założony w 2017 roku „Radio Band”. Jest także producentem muzycznym audycji radiowej poświęconej muzyce jazzowej w słowackim radio. Morrison, George Mraz, Oliver Kent, Harry Sokal, Jarek Śmietana, Piotr Baron, Benito Gonzalez, Essiet Okon Essiet, Andreas Varady, Clarence Penn, Rodney Whitaker, Gary Smulan itp.

Rafał Sarnecki (gitara, Polska)
gitarzysta, kompozytor, aranżer. Jako jeden z niewielu polskich muzyków odnalazł się w Stanach Zjednoczonych, gdzie żył i tworzył przez ponad dekadę. Ukończył studia muzyczne na prestiżowych nowojorskich uczelniach New School University oraz Queens College. Występował z takimi artystami jak Mike Stern, Ron Blake, Ben Wendel czy Joel Frahm. W latach 2009-2019 był członkiem uznanej w USA grupy Lucas Pino No-Net Nonet. Jako lider własnych projektów muzycznych odbył 15 tras koncertowych po Azji. Koncertował rownież w Ameryce Północnej i Południowej oraz wielu krajach Europy. Nagrał pięć autorskich płyt, spośród których trzy (Songs From a New Place – 2008, Cat’s Dream – 2014 oraz A View From The Treetop – 2022) były nominowane do nagrody Fryderyk. Druga płyta The Madman Rambles Again (2011) została wyróżniona przez prestiżową amerykańską redakcję „All About Jazz” jako jeden z 12 najciekawszych albumów 2011 r.

Tomas Baroš (kontrabas, Czechy)
urodził się w 1985 roku w Teplicach, ale od piątego roku życia mieszka w Pradze. W wieku sześciu lat zaczął grać na fortepianie. W wieku dwunastu lat zaczął grać na kontrabasie, ucząc się od członków czeskiej orkiestry filharmonicznej, Pavla Nejtka, Jiriego Valenty, a później Antona Masnicy. W 1999 roku wygrał ogólnokrajowy konkurs klasyczny w Trutnovie w swojej kategorii. W wieku czternastu lat grał już w zespole swojego ojca, kwartecie Juliusa Barosa, w praskich klubach jazzowych oraz z czołowymi muzykami jazzowymi sceny czeskiej i słowackiej. W 2003 roku otrzymał tytuł „Solisty roku” na międzynarodowym festiwalu Junior Jazz w Usti nad Labem. Jako sideman nagrał około 40 płyt i podróżował po całej Europie, gdzie występował na wielu prestiżowych festiwalach. Obecnie Tomas Baros należy do najbardziej rozpoznawalnych czeskich kontrabasistów swojego pokolenia.

Balazs Bágyi (perkusja, Węgry)
Perkusista jazzowy, kompozytor i pedagog muzyczny, ukończył z wyróżnieniem Wydział Jazzu Akademii Muzycznej im. Franza Liszta w 1998 roku. Jest jedną z kluczowych postaci węgierskiej sceny jazzowej. Obecnie współpracuje z wieloma artystami na całym świecie, biorąc udział w przeróżnych projektach muzycznych. Występował w ponad 30 krajach na świecie, w tym regularnie w USA. Jest jedynym węgierskim muzykiem jazzowym, który regularnie koncertuje w Chinach. Oprócz pracy z węgierskimi mistrzami jazzu, może się także pochwalić współpracą z wieloma amerykańskimi muzykami, takimi jak Chuck Israels, były basista „Bill Evans Trio” od 2007 roku działający w zespole Eastern Boundary Quartet. Balazs Bagyi grał także z wieloma nowojorskimi muzykami, takimi jak, Joe Fondą, Chuckiem Jenningsem, Arthurem Kellym, Michaelem Stevensem, Eldadem Tarmu. Balazs współpracował także z wieloma europejskimi artystami, takimi jak angielski flecista Geoff Warren, włoski basista Marcello Sebastiani i czeski saksofonista Lubos Soukup. W 2017 r. w Place of Arts w Budapeszcie, Balazs Bagyi New Quartet wystąpił z chińskim trębaczem Li Xiaochuanem, z którym następnie zarejestrowali album „China Jazz Suite”. Od 2013 roku Balazs Bagyi jest prezesem Węgierskiej Federacji Jazzowej.

Fundacja JAZZ PO POLSKU jest organizacją NGO prezentującą szerokie spektrum możliwości polskich artystów młodego pokolenia. Pomaga w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy kulturalnej i integruje środowiska artystów wielu krajów. W ramach organizowanych projektów również w Polsce odbywają się koncerty polskich jak i zagranicznych artystów.

Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki jest organizacją międzynarodową, powołaną na podstawie porozumienia między rządami Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Celem działalności Funduszu jest inspirowanie i wspieranie ściślejszej współpracy pomiędzy krajami Funduszu i są one realizowane poprzez wspieranie wspólnych projektów kulturalnych, naukowych, edukacyjnych, wymian młodzieżowych i współpracy transgranicznej.