ZIN

POLSKI JAZZ W CHINACH

Redakcja: Jakub Krzeszowski

Zdjęcia: Maciej Głowiński (MG), Rafał Jarzombkowski (RJ), Grzegorz Karnas (GK), Jakub Krzeszowski (JK)
© Copyright by Jazz Po Polsku and Jakub Krzeszowski,
Warszawa 2020

Przestronne źródło informacji i wiedzy o polskim jazzie w Chinach. Choć wciąż niewielu Polaków o tym wie, jazz znad Wisły zyskuje w Państwie Środka coraz większą popularność.

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Kultura w Sieci”

POBIERZ PDF  werja ciężka przeznaczona na komputer

POBIERZ PDF wersja lekka przeznaczona na telefon

POBIERZ PDF w jęzku chiński

O publikacji

Niniejsza publikacja powstała w oparciu o doświadczenia, które zebrałem organizując trasy koncertowe JAZZ PO POLSKU  m.in. w Chinach. Poparta jest kilkuletnią obserwacją rynku muzycznego w Azji, w szczególności sceny jazzowej i improwizowanej, której miałem okazję i szczęście być częścią w latach 2014-2019. Czytelnik dowie się z niej między innymi o: początkach relacji kulturalnych pomiędzy Polską a Chinami, o tym jak jazz dotarł do Chin, a także jakie były jego początki w Polsce. Na drugą część publikacji składają się szczegółowe opisy tras koncertowych JPP w Chinach, oraz wywiady z muzykami, którzy mieli okazję w ramach projektu tam występować. Wszystko uzupełniają archiwalne zdjęcia z podróży, plakaty tras koncertowych oraz chronologiczny spis koncertów – Jakub Krzeszowski.

Muzyka rodzimych wykonawców jest sztuką najwyższej próby, co potwierdzają od lat opinie krytyków na całym świecie, doceniających polski jazz, jako wiodącą myśl w rozwoju gatunku w Europie. Jazz stanowi obecnie jeden z podstawowych elementów obecności polskiej kultury w Chinach. Jego niepowtarzalny charakter znalazł uznanie w oczach publiczności i lokalnych promotorów, którzy zapraszają coraz większą liczbę artystów z Polski. W latach 2014 do 2019 roku odnotowano udział ponad stu muzyków, którzy dali łączną ilość trzystu koncertów dla ponad pół miliona osób. Jest to fakt godny odnotowania i wyróżnienia, oraz przedstawienia go szerokiej publiczności jako duży sukces Polaków, w najprężniej rozwijającym się państwie na świecie. Polscy muzycy i promotorzy nie są już atrakcją, a poważnym partnerem w rozmowach z największymi firmami z branży rozrywkowej w kraju liczącym 1.5 miliarda osób.

O autorze

Jakub Krzeszowski, promotor i manager kultury, twórca projektu JAZZ PO POLSKU, w ramach którego zorganizował kilkaset wydarzeń w jedenastu azjatyckich krajach, w większości w Chinach. Wziął udział w niemal wszystkich tych wydarzeniach na przestrzeni ostatnich sześciu lat. Z artystami, których promował odwiedził dalekie zakątki Azji, takie jak wyspy Borneo, Celebes, Penang. Z polską muzyką improwizowaną podróżował śladami Jedwabnego Szlaku od Lanzhou w Chinach, po Samarkandę w Uzbekistanie. Pracuje w branży muzycznej od wielu lat, początkowo jako dziennikarz. Obecnie specjalizuje się w organizacji i komunikacji wydarzeń artystycznych. Współpracuje zarówno z instytucjami kultury, jak i niezależnymi artystami. Ukończył studia prawnicze oraz public relations.