JAZZ PO POLSKU Dookoła Świata – przystanek Indie i Bangladesz

Kuba Wójcik i Piotr Damasiewicz – artyści doskonale znani na polskiej scenie jazzowej i awangardowej, wystąpią w kwietniu na trasie koncertowej w Indiach i Bangladeszu. Zagrają na m.in. w New Delhi, Kalkucie, Goa i w Dhace. Trasa jest częścią projektu JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” i potrwa od 16 do 30 kwietnia.

Gitarzysta Kuba Wójcik i trębacz Piotr Damasiewicz to artyści doskonale znani na polskiej scenie jazzowej i awangardowej. Obaj wyróżniają się silnym muzycznym indywidualizmem i niezależnością artystyczną. Od 16 kwietnia będą kontynuować swoją artystyczną podróż rozpoczętą kilka lat temu w Alpach i rozwiniętą podczas zeszłorocznej wyprawy w Himalaje. Tym razem skupią się na eksploracji kultur Azji, organizując koncerty i warsztaty w Indiach i Bangladeszu. Ich celem jest połączenie własnych brzmień z lokalną muzyką, dążąc do artystycznej wymiany i budowania trwałych relacji. Koncerty duetu Piotr Damasiewicz – Kuba Wójcik, wpisują się w tegoroczną odsłonę JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”, projektu inspirowanego dokonaniami podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, który jako pierwszy Polak z własnej inicjatywy okrążył świat. Strzelecki odbył niezwykłą podróż w latach 1834-1843 podczas, której prowadził rozległe badania geologiczne i geograficzne, przyczyniając się do rozwoju wiedzy o współczesnym świecie.

Duet rozpocznie trasę koncertami w The Piano Man, jednym z najważniejszych klubów jazzowych w New Delhi. Wystąpi tam trzykrotnie: 16 kwietnia w duecie, 17 i 18 kwietnia w kwartecie we współpracy z basistą Aradhya Khurana oraz perkusistą Aditya Bhagavatula. Następnie 19 kwietnia polscy muzycy zagrają w klubie The Flying Goat w Anjuna, wiosce położonej w stanie Goa, jednym z najbardziej turystycznych regionów zachodniego wybrzeża półwyspu indyjskiego. Towarzyszyć im będą basista Denis Petukhov oraz perkusista Judah Lobo. Dzień później, wystąpią w Kalkucie, trzecim co do wielkości indyjskim mieście, położonym w delcie Gangesu, stolicy stanu Bengal Zachodni. Muzycy zagrają  w Skinny Mo’s Jazz Club, a towarzyszyć im będą basista Debjit Mahalanobis oraz perkusista Premjit Dutta.

Następnie artyści polecą do stolicy Bangladeszu – Dhaki, gdzie 26 kwietnia poprowadzą warsztaty w Alliance Française de Dhaka, oraz dzień później wystąpią w klubie 138 East. Towarzyszyć im będą Mustakim Abir – flet, Imran Ahmed – gitara, Nishit Dey – sitar, Mohaimin Karim – bas oraz Towfiq Arifin – perkusja. Ostatni koncert odbędzie się 30 kwietnia w New Delhi, gdzie duet zagra w ramach Międzynarodowego Dnia Jazzu UNESCO w India Habitat Centre.

„Celem naszego wyjazdu jest przekraczanie granic muzycznych i mentalnych, inspirując się różnorodnością kultur i środowisk. Zmierzamy stworzyć unikalne projekty we współpracy z lokalnymi muzykami z obu krajów, tworząc silne więzi między różnymi światami muzycznymi” – mówi gitarzysta, Kuba Wójcik.

Twórczość duetu opiera się na odkrywaniu różnorodności kulturowej i zgłębianiu obszarów duchowych, które są istotą rozwoju cywilizacji i osobistej świadomości. Artyści eksplorują obszary, gdzie każdy dźwięk ma znaczenie, tworząc wielowymiarowe muzyczne narracje. Skupiają się na bliskości ze środowiskiem naturalnym i budowaniu bezpośrednich relacji międzykulturowych. Efektem ich dotychczasowej współpracy są dwa, wysoko cenione albumy: „Diavolezza” i „Krew”. 

Projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” przyjął przyjął formę międzynarodowej trasy koncertowej, w ramach której polskie zespoły jazzowe wystąpią na 4 kontynentach. Projekt rozpoczął się w maju zeszłego roku i potrwa do końca 2025 r. Do tej pory odbyło się ponad 60 wydarzeń w 10 krajach, w których wzięło udział 12 zespołów.

Projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” w ramach którego odbywają się koncerty duetu Piotr Damasiewicz-Kuba Wójcik w Indiach i Bangladeszu, realizowany jest przez Fundację JAZZ PO POLSKU we współpracy z szeregiem partnerów lokalnych oraz Instytutem Polskim w New Delhi. Patronat honorowy nad projektem objęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Partnerami projektu w są: Instytut Adama Mickiewicza, Polskie Linie Lotnicze LOT, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu. Patroni: Trójka – Program Trzeci Polskiego Radia, Polska Agencja Prasowa, Fundacja Instytut Dyplomacji Gospodarczej, Jazz Forum.

HARMONOGRAM KONCERTÓW DAMASIEWICZ-WÓJCIK W INDIACH I BANGLADESZU

16.04 INDIE, New Delhi, The Piano Man, DUO

17.04 INDIE, Delhi/Safdarjung, The Piano Man, QUARTET
feat. Aradhya Khurana – bass, Aditya Bhagavatula – drums

18.04 INDIE, Gurugram, The Piano Man, QUARTET
feat. Aradhya Khurana – bass, Aditya Bhagavatula – drums

19.04 INDIE, Goa, The Flying Goat, QUARTET
feat. Denis Petukhov – bass, Judah Lobo – drums

20.04 INDIE, Kolkata, Skinny Mo’s Jazz Club, QUARTET
feat. Debjit Mahalanobis – bass, Premjit Dutta – drums

26.04 BANGLADESH, Dhaka, Alliance Française de Dhaka, SEPTET
feat. Mustakim Abir – flute, Imran Ahmed – guitar, Nishit Dey – sitar, Mohaimin Karim – bass, Towfiq Arifin – drums

27.04 BANGLADESH, Dhaka, 138 East, SEPTET
feat. Mustakim Abir – flute, Imran Ahmed – guitar, Nishit Dey – sitar, Mohaimin Karim – bass, Towfiq Arifin – drums

30.04 INDIE, New Delhi, India Habitat Centre, DUO