Unleashed Cooperation zainauguruje w kwietniu kolejny etap projektu JAZZ PO POLSKU Dookoła Świata

Unleashed Cooperation wystąpi na trasie koncertowej na Bałkanach oraz Trójmorzu. Kwintet zagra 13 koncertów w 8 krajach. Tourne potrwa od 4 do 27 kwietnia i jest organizowane w ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”.

Koncerty Unleashed Cooperation na Bałkanach i w krajach Trójmorza rozpoczną tegoroczną edycję projektu JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”, inspirowanego dokonaniami podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, który jako pierwszy Polak w połowie XIX w. z własnej inicjatywy okrążył świat. Poznański kwintet wystąpi w sumie w 8 krajach, w tym na dwóch festiwalach – 5 kwietnia podczas Jazz Factory Festival w Bitoli w Macedonii, oraz 24 kwietnia w JZ HR w Zagrzebiu w Chorwacji. Formacja zagra również koncerty klubowe i odwiedzi Austrię, Czechy, Serbię, Słowację, Słowenię i Węgry. W skład zespołu wchodzą Krzysztof Kuśmierek – saksofon, Patryk Rynkiewicz – trąbka, Patryk Matwiejczuk – piano, Flavio Gullotta – kontrabas, Stanisław Aleksandrowicz – perkusja.

Unleashed Cooperation w swej artystycznej drodze próbuje eksplorować różne formy muzycznej wypowiedzi. Idee przyświecające grupie to otwartość gatunkowa oraz wolność i nieskrępowanie muzycznej ekspresji. Laureaci kilku najważniejszych polskich festiwali jazzowych, w tym Jazz Juniors, Jazz nad Odrą oraz Krokus Jazz Festival. Zespół ma na koncie bardzo dobrze przyjęty album „8 Years”. Płyta wydana w 2022 przez Multikulti Project, to efekt wieloletnich doświadczeń i muzycznych poszukiwań członków zespołu w odmętach free jazzu, improwizacji i muzyki etnicznej.

„Gdy stworzyliśmy ten zespół, chcieliśmy, aby ważnym jego elementem było słowo kooperacja. Dla nas ma ono znaczenie symboliczne zarówno w wymiarze muzycznym, jak i społecznym. Wierzymy, że poprzez wspólne działanie jesteśmy w stanie zmieniać na lepszy, otaczający nas świat” – mówi saksofonista zespołu, Krzysztof Kuśmierek.

Projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” przyjął formę międzynarodowej trasy koncertowej, w ramach której polscy artyści w ciągu trzech lat wystąpią na żywo na 4 kontynentach. Projekt rozpoczął się w maju zeszłego roku i do tej pory odbyło się ponad 60 wydarzeń w 10 krajach, w których wzięło udział 12 zespołów. W tym roku kolejni polscy artyści odwiedzą dalekie zakątki świata, w tym Chiny, Egipt, Indie, Japonię, Koreę i Kanadę.

Projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” realizowany jest przez Fundację JAZZ PO POLSKU. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Partnerami projektu są: Instytut Adama Mickiewicza, Polskie Linie Lotnicze LOT, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu. Trasę Unleashed Cooperation wspierają Ambasada RP w Belgradzie, Ambasada RP w Skopje, Ambasada RP w Zagrzebiu, Instytut Polski w Bratysławie. Patroni: Trójka – Program Trzeci Polskiego Radia, Polska Agencja Prasowa, Fundacja Instytut Dyplomacji Gospodarczej, Magazyn Jazz Forum.


UNLEASHED COOPERATION
Krzysztof Kuśmierek – saksofon, Patryk Rynkiewicz – trąbka, Patryk Matwiejczuk – piano, Flavio Gullotta – kontrabas, Stanisław Aleksandrowicz – perkusja
https://unleashedcooperation.com

03.04 SERBIA, Subotica, Jazzire Festival
04.04 SERBIA, Belgrad, Vikasha Jazz Club
05.04 MACEDONIA, Bitola, Jazz Factory Festival
06.04 MACEDONIA, Skopie, Audiokultura
08.04 SERBIA, Nisz, Koncept 22
09.04 SERBIA, Sombor, Kljun
10.04 SERBIA, Nowy Sad, CK13
20.04 SŁOWACJA, Bańska Bystrzyca, Hogo Fogo
21.04 CZECHY, Brno, Jazzový bar U kouřícího králíka
22.04 WĘGRY, Budapeszt, If Jazz Cafe
24.04 CHORWACJA, Zagrzeb, JazzHR Festival
25.04 AUSTRIA, Graz, Cafe Wolf
26.04 SŁOWENIA, Ljubljana, Prulcek
27.04 SŁOWACJA, Bratysława, Jazztikot