Presenting a wide spectrum
of Polish jazz & avantgarde musicians.

MEDIA

Najciekawsze cytaty

Sądząc po reakcji widzów, był to bardzo udany koncert. Sala pękała w szwach. Zaczęło się spokojnie, ale pod koniec przypominało to koncert rockowy. Publiczność tańczyła i klaskała w rytm muzyki, a gitarzysta skakał po scenie bez koszulki – ocenił w lokalny dziennikarz i krytyk muzyczny Josef Ho po występie Imagination Quartet w Shenzhen w ramach festiwlau OCT-LOFT, dodając, że koncert polskiej formacji był dla niego bardziej inspirujący niż wiele amerykańskich koncertów jazzowych, które widział. IQ zagrał 17 października 2014 r. dla ok. 400 widzów, bijąc tym samym rekord frekwencji tegorocznej edycji festiwalu. Koncerty polskich artystów na południu Chin należą do rzadkościAndrzej Borowiak, PAP.

Aktualny polski jazz w Berlinie tworzy mosty pomiędzy Polską a Niemcami – lekkie, zwiewne konstrukcje muzyczne, które pozwalają tonom swobodnie je oplatać. Jazz z Polski ma charakterystyczne brzmienie. Jest to brzmienie wolności, poszukiwania nowych dróg oraz wytyczania nowych szlaków. Polski jazz od momentu wyjścia z podziemia w latach 50tych odznaczył się swoim innowacyjnym piętnem na całym gatunku. Muzycy jak Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski czy Zbigniew Seifert mieli niebagatelny wkład we wzbogacenie europejskiej sceny kulturowej. Ruch yassowy wywołał konstruktywne i inspirujące zaniepokojenie w środowiskach muzycznych. A teraz zawitają u nas młodzi muzycy, którzy czują brzemię/czują się odpowiedzialni wobec swojego muzycznego spadku, ale jednocześnie wkraczają na scenę z niekonwencjonalnymi pomysłami i wielkim zapałemBert Noglik, Dyrektor JazzFest Berlin.

Muzyka z byłego bloku wschodniego ma w sobie przyszłość, energię i potencjał, który już wkrótce pokażemy na Copenhagen Jazz Festival. Wielu zaangażowanych artystów posiada międzynarodowe doświadczenie, inni natomiast zostaną dopiero odkryci poza granicami Polski. „Jazz po polsku” jest doskonałą okazją, aby na żywo zapoznać się z twórczością polskich artystów na arenie międzynarodowejJakob Thordkild, szef Huste-KBH.

Leszek Możdżer i dziewięć młodych polskich zespołów wystąpiło na Copenhagen Jazz Festival pod hasłem „Jazz po polsku”. To największa zagraniczna prezentacja w historii polskiego jazzu. Zainteresowanie naszymi muzykami nie przyszło nagle. Młodzi jazzmani z Polski od lat studiują na tamtejszych uczelniach i razem z duńskimi rówieśnikami tworzą zespoły koncertujące i zdobywające laury w konkursachMarek Dusza, dziennikarz muzyczny, Rzeczpospolita.


Wybrane artykuły

 

PINK FREUD I JAZZPOSPOLITA OCZAROWAŁY CHIŃSKĄ PUBLICZNOŚĆ, 10.2015, PAP/ONET

Zespoły Pink Freud i Jazzpospolita w październiku 2015 r. zagrały w Chinach 11 koncertów w ramach kolejnej edycji projektu „Jazz po polsku”. Polskie grupy wystąpiły m.in. na festiwalach w Pekinie i Shenzhenie oraz w słynnej kantońskiej operze i zostały bardzo dobrze przyjęte. Koncerty polskich zespołów, grających współczesny jazz, zaskoczyły chińską publiczność przede wszystkim różnorodnością stylów. Zostały pozytywnie odebrane przez dziennikarzy i krytyków muzycznych.
http://muzyka.onet.pl/koncerty/pink-freud-i-jazzpospolita-oczarowaly-chinska-publicznosc/7l6mbq

JAZZPOSPOLITA ZAGRA NA FESTIWALU W EDYNBURGU, 07.2015, PAP/ONET

Polski zespół Jazzpospolita wystąpi z dwoma koncertami, 25 i 26 lipca, podczas Edinburgh Jazz and Blues Festival. Grupa zagra materiał autorski ze swojej ostatniej płyty, a także repertuar „Jazz Po Winobraniu”, inspirowany muzyką Zbigniewa Namysłowskiego. w ramach projektu JAZZ PO POLSKU, promującego polską muzykę jazzową za granicą. Koncerty Jazzpospolitej będą jedynym polskim akcentem podczas tegorocznej odsłony festiwalu.
http://muzyka.onet.pl/jazz/jazz-po-polsku-jazzpospolita-zagra-na-festiwalu-w-edynburgu/fkdvtd

MICHAŁ MILCZAREK TRIO: LIVE IN GERMANY, 02.2015, JAZZ FORUM

Michał Milczarek Trio wystąpi w dn. 19 – 21 lutego na trzech koncertach w Niemczech. Zespół w składzie: Michał Milczarek (gitara), Bartek Łuczkiewicz (gitara basowa) i Mateusz Modrzejewski (perkusja) zagra w ramach kolejnej, tym razem koncertowej, edycji JAZZ PO POLSKU. Koncerty
promują debiutancki album zespołu „Squirrels And Butterflies”
http://jazzforum.com.pl/main/news/jazz-po-polsku-przedstawia

JAZZ PO POLSKU PONOWNIE W WEIMARZE, 11.2014, CULTURE.PL

W ramach jednego z największych niemieckich festiwali jazzowych, Jazzmeile Thuringen wystąpi pięć polskich zespołów z pogranicza jazzu. Wojtek Mazolewski Quintet będzie promować swoją najnowszą płytę „Polka”, a Jazzpospolita – płytę „Jazzpo!”. Utwory z nowego albumu zagra również Imagination Quartet, który przedsmak zaprezentował w październiku na trzech koncertach w Chinach. Autorskie kompozycje zagrają Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band z repertuarem „Deconstruction of Wars & Kaper Film Music” i Szymon Łukowski Quintet z utworami z debiutanckiej płyty. Polskie grupy wspierać będą niemieckie formacje Brüdaer feat. Nastja i Ekkehard Jost Quartet, a także solowy występ Adama Pierończyka.
http://jazz.culture.pl/pl/wydarzenie/jazz-po-polsku-w-weimarze

POLSKI JAZZ W CHINACH, 10.2014, PAP/RZECZPOSPOLITA

Chińczycy coraz bardziej interesują się jazzem, a szansę na zdobycie popularności na rosnącym chińskim rynku mają również polskie zespoły, takie jak Imagination Quartet, którego występy zachwyciły niedawno publiczność w Shenzhenie, Kantonie i Zhongshanie.
http://www.rp.pl/artykul/9145,1152336-Chinska-trasa-Imagination-Quartet.html

IMAGINATION QUARTET O KROK OD WYJAZDU DO CHIN, 07.2014, RZECZPOSPOLITA

Imagination Quartet otrzymał zaproszenie na trzy koncerty w Chinach, w tym na jeden z największych azjatyckich festiwali jazzowych OCT-LOFT International Jazz Festival. Zagra tam u boku zespołów m.in. Stefana Micusa, Edie Gomeza czy Samuela Blasera. Warszawska grupa wystąpiła o wsparcie do fanów o pomoc w finansowaniu transportu na portalu wspieramkulture.pl. W zamian rozdają płyty, koszulki i uczą gry na gitarze.
http://www.rp.pl/artykul/1141637-Chinska-trasa-Imagination-Quartet.html

POLSKI FESTIWAL JAZZOWY W BERLINIE, 10.2013, CHILI ZET

HERA, Biotone i Imagination Quartet zaprezentują się niemieckiej publiczności podczas festiwalu JAZZ PO POLSKU, organizowanego w Berlinie. Impreza odbywać się będzie w dniach 4 – 6 października w Kunstfabrik Schlot.
ahttp://www.zetchilli.pl/Kultura/Swiat/Jazz-po-polsku-polski-festiwal-jazzowy-w-Berlinie

JAZZ PO POLSKU NA COPENHAGEN JAZZ FESTIVAL, 07.2012, JAZZ FORUM

Po raz pierwszy w historii Copenhagen Jazz Festival polska scena jazzowa będzie reprezentowana przez oddzielny cykl koncertowy JAZZ PO POLSKU. W dniach 12-14 lipca w stolicy Danii wystąpi 10 polskich zespołów o szerokiej palecie stylistycznej – od mainstreamu po awangardę.
http://jazzforum.com.pl/main/news/jazz-po-polsku-na-copenhagen-jazz-festival


Wycinki prasowe