Bałkańska trasa koncertowa ZIEMI

Zespół ZIEMIA, zeszłoroczny laureat festiwalu JAZZ JUNIORS, wystąpi na trasie koncertowej na Bałkanach. Od 28 września do 5 października kwartet zagra 6 koncertów w Albanii, Rumunii i Serbii. Tournee organizowane jest w ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”.

ZIEMIA rozpocznie trasę koncertową w Serbii, gdzie wystąpi 28 września na festiwalu muzyki eksperymentalnej i improwizowanej Jazzire Festival w Suboticy, dzień później zagra w Albanii w Jazz Club w Skodre oraz 30 września w Tiranie, stolicy kraju, na International Festival JazzinAlbania. W kolejnych dniach grupa powróci do Serbii, gdzie wystąpi 3 października w Belgradzie oraz dzień później w Novim Sadzie w CK13. Ostatni koncert odbędzie się 5 października podczas Timisoara Jazz w Rumunii. Zespół wystąpi w oryginalnym składzie: Mateusz Żydek (trąbka), Oskar Tomala (gitara), Jakub Wosik (kontrabas) i Alan Kapołka (perkusja).

ZIEMIA to kolektyw założony w 2019 r. przez gitarzystę Oskara Tomalę. Plany koncertowe i wydawnicze przerwał zespołowi Covid-19, jednak na podstawie swobodnie wysyłanych do siebie podczas pandemii improwizacji, powstał mini album „Catastropha” wydana za pośrednictwem serwisu Bandcamp. W lipcu 2022 premierę miał debiutancki album kwartetu pt. „Ziemia Dniem” zrealizowany we współpracy z Albertem Karchem. Znalazło się na nim 7 autorskich kompozycji, a koncert premierowy odbył się podczas festiwalu Jazz Jantar. Niedługo po tym odbyła się pierwsza oficjalna trasa koncertowa zespołu, podczas której muzycy odwiedzili Austrię, Chorwację, Czechy, Węgry. Zebrane doświadczenia doprowadziły zespół do finału konkursu Jazz Juniors w 2022 r., w którym zdobyli Grand Prix. Obecnie grupa pracuje nad kolejny albumem, z gościnnym udziałem saksofonisty Ireneusza Wojtczaka.

Koncerty ZIEMIA w Albanii, Rumunii i Serbii organizowane są przez Fundację JAZZ PO POLSKU w ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”, we współpracy z Ambasadą RP w Belgradzie oraz Ambasadą RP w Tiranie, przy wsparciu Culture.pl oraz festiwalu Jazz Juniors. Patronat honorowy: Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Partnerami projektu są: Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Fundacja PZU. Partnerem strategicznym jest Województwo Podlaskie. Patroni: Krajowa Izba Gospodarcza, Fundacja Instytut Dyplomacji Gospodarczej, Jazz Forum, Warsaw Insider. 

Projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” przyjął formę międzynarodowej trasy koncertowej i jest inspirowany dokonaniami polskiego podróżnika, Pawła Edmunda Strzeleckiego, który jako pierwszy Polak okrążył świat (1834-1843). W ramach projektu w ciągu trzech najbliższych lat polscy muzycy zagrają ponad 100 koncertów na 4 kontynentach. Weźmie w nim udział czołówka polskiej sceny jazzowej i improwizowanej. Projekt rozpoczął się już w maju tego roku koncertami polskich artystów w Chinach, Japonii, Izraelu, Kanadzie, Rumunii i Wietnamie.

Fundacja JAZZ PO POLSKU jest organizacją pozarządową prezentującą szerokie spektrum możliwości polskich artystów młodego pokolenia. Pomaga w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy kulturalnej i integruje środowiska artystów wielu krajów. Dąży do odświeżenia i umocnienia wizerunku polskiego jazzu w świadomości zagranicznych odbiorców. W ramach organizowanych projektów również w Polsce odbywają się koncerty polskich jak i zagranicznych artystów.

HARMONOGRAM KONCERTÓW

Oskar Tomala – gitara; Mateusz Żydek – trąbka; Jakub Wosik – kontrabas; Alan Kapołka – perkusja

28.09, Serbia, Subotica, Jazzire Festival
29.09, Albania, Szkodra, Tirana, International Festival JazzinAlbania,ARKA Center
30.09, Albania, Tirana, International Festival JazzinAlbania
03.10, Sebia, Belgrad, Belgrad, SpratBar
04.10, Serbia, Novi Sad, CK13
05.10, Rumunia, Timisoara, Timisoara Jazz Festival