Tomasz Chyła Quintet wystąpi na trasie koncertowej w Azji

W październiku bieżącego roku na trasie koncertowej w Azji wystąpi Tomasz Chyła Quintet. Trójmiejska formacja zagra 13 koncertów. Grupa wystąpi m.in. w Chengdu, Chongqing, Szanghaju, Shenzhen, Taichung, Taipei, Wuhan. Trasa organizowana jest w ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” i potrwa od 13 do 29 października.

Tomasz Chyła Quintet, zespół trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyk, rozpocznie trasę koncertami podczas dwóch plenerowych festiwali w Taipei i Taichung. 14 października formacja wystąpi na Taipei Jazz Festival, a dzień później Taichung Jazz Festival, muzycy poprowadzą także warsztaty w Taipei Music Center. Następnie zespół zagra  od 17 października w Xiamen, Wuhan, Chongqing, Chengdu, Szanghaju, Hanghzou, aby zakończyć trasę koncertową w Kantonie i Shenzhen (27-29 października). Muzycy wystąpią zarówno w dużych salach koncertowych jak i na koncertach klubach. Trasa koncertowa potrwa od 13 do 29 października. Będzie to druga wizyta kwintetu Tomasza Chyły w Azji. W 2018 r. zespół wystąpił m.in. na najstarszym chińskim festiwalu jazzowym Nine Gates w Pekinie, gdzie otrzymał bardzo ciepłe przyjęcie.

Zespół wystąpi w stałym składzie: Tomasz Chyła (skrzypce), Emil Miszk (trąbka), Krzysztof Hadrych (gitara), Konrad Żołnierek (kontrabas), Sławek Koryzno (perkusja) i promować będzie najnowszy album „Music We Like To Dance To”, którego premiera zaplanowana jest w listopadzie bieżącego roku. „Materiał znajdujący się na płycie stanowi swoisty manifest wobec oczekiwań, jakie dzisiejszy świat stawia przed artystami. Jest pewnego rodzaju przeciwstawieniem się obecnym trendom, które skupiają się na dostosowaniu się do wymagań serwisów streamingowych, zdominowanych przez matematyczne algorytmy. Obfitość dostępnej muzyki w dzisiejszych czasach stawia przed nami wiele pytań: jak komponować, jak grać, jak sprzedać? Ten album to muzyczne wyznanie, w którym wyrażamy swoje idee i emocje, myśląc głównie o samej muzyce, melodiach i rytmie. To autentyczne uczucia, które obecnie nam towarzyszą – uczucia wolne od sztucznych oczekiwań, chcemy je przekazać słuchaczom takimi jakie są – bez retuszu i dostosowywania ich do bierzących trendów” – mówi Tomasz Chyła, lider zespołu.

„Trasa kwintetu Tomka Chyły jest kontynuacją i efektem pracy, którą wykonaliśmy w 2018 odwiedzając m.in. Pekin, Harbin i Xi’an. Warto dodać, że pandemia pokrzyżowała nam plany koncertowe w Azji na wiosnę 2020 r., dlatego tym bardziej cieszę się, że wracamy ze zdwojoną siłą na trasę! Muzyka, którą wykonuje kwintet nie jest zdecydowanie łatwa w odbiorze, w Polsce wydawałoby się przeznaczona nie dla każdego. A w Azji wręcz przeciwnie” – mówi Jakub Krzeszowski, twórca projektu JAZZ PO POLSKU, w ramach którego polscy artyści występują regularnie w Azji od wielu lat.

Tomasz Chyła Quintet to zespół wywodzący się z Gdańska, który przebojem wszedł na scenę muzyczną w Polsce i za granicą. Zdobył pierwszą nagrodę na jubileuszowej, 40. edycji festiwalu Jazz Juniors w Krakowie w 2016 r. W tym samym roku otrzymał także pierwsze miejsce ankiety magazynu Jazz Forum w kategorii Nowa Nadzieja, oraz Polska Jazzowa Płyta roku w rankingu redakcji Jazz Press. Obie studyjne płyty, zarówno „Eternal Entrophy” (2016) jak i „Circlesongs” (2018) ukazały się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia, jak również obie otrzymały nominację do nagrody Fryderyk. W dyskografi zespołu znajdują się również albumy „Live at Polish Radio 3”(2019) oraz „da Vinci” (2020). Pod koniec 2022 r. grupa wydała kolejną płytę koncertową zarejestrowaną w ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Live Sessions for China and Korea” w warszawskim klubie Jassmine. Album ukazał się w wersji cyfrowej audio i video na azjatyckich platformach streamingowych osiągając kilkaset tysięcy odtworzeń. 

Koncerty Tomasz Chyła Quintet w Azji organizowane są w ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”. Przyjmie on formę międzynarodowej trasy koncertowej i jest inspirowany dokonaniami polskiego podróżnika, Pawła Edmunda Strzeleckiego, który jako pierwszy Polak okrążył świat (1834-1843). W ramach projektu polscy muzycy zagrają ponad 100 koncertów na 4 kontynentach. Projekt potrwa trzy lata i rozpoczął się już w maju tego roku koncertami w Albanii, Chinach, Chorwacji, Izraelu Japonii, Kanadzie, Rumunii i Wietnamie.

Organizatorem projektu JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” jest Fundacja JAZZ PO POLSKU.  Trasa koncertowa Tomasz Chyła Quintet w Azji realizowana jest współpracy z Instytutem Polskim w Pekinie, Konsulatami Generalnymi RP w Chengdu, Kantonie i Szanghaju, Biurem Polskim w Taipei oraz Culture.pl. Patronat honorowy nad projektem objęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Partnerzy: Fundacja PZU, Fundacja Agencja Rozwoju Przemysłu. Partner strategiczny: Województwo Podlaskie. Patroni: Krajowa Izba Gospodarcza, Fundacja Instytut Dyplomacji Gospodarczej, 7th. Consulting, Fundacja Art of Freedom, Jazz Forum, Warsaw Insider. 

Fundacja JAZZ PO POLSKU jest organizacją pozarządową prezentującą szerokie spektrum możliwości polskich artystów młodego pokolenia. Pomaga w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy kulturalnej i integruje środowiska artystów wielu krajów. Dąży do odświeżenia i umocnienia wizerunku polskiego jazzu w świadomości zagranicznych odbiorców. Od 2012 r. w ramach JAZZ PO POLSKU odbyło się ponad 350 wydarzeń, w 15 krajach. Wzięło w nich udział ponad 150 muzyków. W ramach organizowanych projektów również w Polsce odbywają się koncerty zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów. Działania Fundacji można wesprzeć na portalu Patronite.pl.

Tomasz Chyła Quintet
Tomasz Chyła – skrzypce, Emil Miszk – trąbka, Krzysztof Hadrych – gitara, Konrad Żołnierek – kontrabas, Sławek Koryzno – perkusja

13.10, Taipei, Taipei Music Center *warsztaty
14.10, Taichung, Taichung Jazz Festival
15.10, Taipei, Taipei Jazz Festival
17.10, Xiamen, Real Live House
18.10, Wuhan, Linkonggang Poly Grand Theater
19.10, Chongqing, NUTS Live House
20.10, Chengdu, Oak Nose Club
21.10, Chengdu, Oak Nose Club
22.10, Xi’an, Meeting Jazz Club
23.10, Xi’an, Conservatory of Music *warsztaty
24.10, Shanghai, Blue Note Jazz Club
25.10, Hangzhou, Jinsha Lake Grand Theatre
27.10, Guangzhou, Enlightening
28.10, Shenzhen, Lavo
29.10, Shenzhen, Lavo