Największa polska jazzowa trasa koncertowa w Chinach

Na przełomie września i października 2016 r. w Chinach odbyła się trzecia z rzędu trasa koncertowa Jazz Po Polsku. Wzięło w niej udział pięć zespołów: Rafał Sarnecki Quintet, Grzegorz Karnas Formula, Stryjo, Stanisław Słowiński Quintet oraz stworzony specjalnie na tę okazję Jazz Po Polsku Ensemble. Tournee trwało 45 dni, i było największą polską jazzową prezentacją w historii Państwa Środka. Polscy artyści zagrali ponad 30 koncertów. Muzycy prowadzili również warsztaty dla studentów uczelni wyższych.

Polacy wystąpili w 14 najważniejszych chińskich miastach. Podróżowali od Pekinu, przez m.in. położony na północy Changchun, stolicę prowincji Syczuan Chengdu, miasta delty rzeki Jangcy: Nanjing i Changzhou, kosmopolityczny Szanghaj, aż po Kanton, uznawany za najbardziej zaludnione miasto świata oraz chińską stolicę hazardu i rozrywki, Zhuhai. Zespoły wystąpiły na największych festiwalach jazowych na północy i południu kraju, teatrach, centrach kultury i koncertach klubowych.

Nine Gates Festival 2016

Nine Gates Festival 2016 fot. M. Głowiński / Jazz Po Polsku Live in China 2016

Jazz Po Polsku Live in China 2016 rozpoczął we wrześniu kwintet Rafała Sarneckiego. Międzynarodowa formacja, w skład której weszli również amerykańscy i chińscy muzycy (Nathaniel Gao saksofon, Xia Ja piano, Zhang Ke kontrabas, Zhitong Xu perkusja), wystąpiła czterokrotnie w Pekinie. W kolejnych dniach zagrali m.in. cykl koncertów w prestiżowej sieci klubów JZ w Kantonie i Szanghaju. Rafał Sarnecki poprowadził również cykl warsztatów na akademiach muzycznych. Motywem przewodnim zajęć gitarzysty, tworzącego od lat w Nowym Jorku, były polirytmy. Studenci uczyli się jak je tworzyć i adaptować do różnych stylów muzycznych. „Tegoroczna trasa po Chinach była moją czwartą i najbardziej udaną. Dzięki temu, że poznałem podstawowe zdania i zwroty w języku chińskim, miałem okazję nieco bardziej zbliżyć się do kultury Chin niż podczas poprzednich wizyt”, podsumowuje Sarnecki. „Chińczycy byli dla nas zawsze wyjątkowo ciepli i życzliwi. Reakcje publiczności w małych miastach były inne niż w dużych. W dużych skupiskach publiczność częściej styka się z jazzem, w mniejszych można odnieść wrażenie, że bywa nieco zdezorientowana. Nie ma w tym nic dziwnego. Jazz w Chinach został zalegalizowany stosunkowo niedawno – około 30 lat temu”.

Rafał Sarnecki fot. M. Głowiński / Jazz Po Polsku Live in China 2016

Rafał Sarnecki fot. M. Głowiński / Jazz Po Polsku Live in China 2016

Na początku października do Chin przyleciał kwartet Grzegorza Karnasa, któremu towarzyszyli azerski pianista Elchin Shirinov, kontrabasista Alan Wykpisz i perkusista Grzegorz Masłowski. Formacja rozpoczęła koncerty w Pekinie, gdzie wystąpiła po raz drugi w karierze na Nine Gates Festival (11.10). Na tym najstarszym chińskim festiwalu jazzowym wystąpili również Stryjo – improwizowane trio Nikoli Kołodziejczyka, oraz kwintet Stanisława Słowińskiego, laureata Jazz Juniors 2015. Koncerty odbyły się pod szyldem „polskiej nocy jazzowej”. Po raz pierwszy w 11 letniej historii festiwalu, organizatorzy zdecydowali się poświęcić dużą część programu jednemu krajowi. „Polski jazz cechuje kreatywność, energia i niepowtarzalność. Nie można go porównać do muzyki tworzonej w innych krajach europejskich. Odwiedzając Polskę kilka razy, zawsze byłem zaskoczony szybkością rozwoju Waszej sceny, a w szczególności tym jak wielu młodych artystów garnie się do jazzu. Muzycy wykonują swoje kompozycje z godnym podziwu wyrafinowaniem mistrzów”, powiedział Adam Huang, Sekretarz Generalny Chińskiego Stowarzyszenia Muzyków Jazzowych.

Grzegorz Karnas Formula fot. M. Głowiński / Jazz Po Polsku Live in China 2016

Grzegorz Karnas Formula fot. M. Głowiński / Jazz Po Polsku Live in China 2016

Muzycy GK Formula zagrali również na festiwalach jazzowych w kilku innych miastach, w tym wyprzedany, wyjątkowy koncert w Syczuańskim Konserwatorium Muzycznym. Polskiej formacji towarzyszyła lokalna, żeńska orkiestra Beauty & Melody. Muzycy wykonali zarówno kompozycje Karnasa jak i tradycyjne chińskie utwory. Zwieńczeniem trasy był koncert w najbardziej prestiżowym centrum koncertowym na południu kraju – Xinghai Concert Hall w Kantonie (24.10). Odbył się on w ramach Guangzhou Jazz Festival, na którym wystąpili również m.in. Randy Brecker, WDR Big Band, Lisa Ono. Karnas przygotował dedykowany program, który zaprezentował w języku polskim i mandaryńskim. Poprowadził również zajęcia poświęcone improwizacji wokalnej. „Mając na uwadze specyfikę Państwa Środka, zdecydowałem się przygotować repertuar, którego integralna część została przetłumaczona na mandaryński. Jest to ekscentryczna historia nawiązująca do starotestamentowej opowieści o raju utraconym, historia o miłości, rozczarowaniu, zazdrości i zdradzie, czyli uczuciach rozpoznawalnych we wszystkich kulturach. Opowieść ta wpleciona w materię muzyczną zdecydowanie pomogła mi utrzymać w ryzach koncentrację chińskich słuchaczy podczas ich pierwszej wycieczki do jazzowego zoo”, dodaje Karnas.

Jazz Po Polsku Ensemble fot M. Głowiński

Jazz Po Polsku Ensemble fot M. Głowiński / Jazz Po Polsku Live in China 2016

Zwieńczeniem tegorocznej trasy był koncert finałowy w wykonaniu Jazz Po Polsku Ensemble. Repertuar zaaranżowany specjalnie na tę okazję przez Rafała Sarneckiego, wprowadził Chińczyków w muzykę legend polskiego jazzu, w tym Krzysztofa Komedy, Bronisława Kapera, Zbigniewa Namysłowskiego oraz Zbigniewa Sejferta. Septet wystąpił w polsko-chińskim składzie: Rafał Sarnecki (gitara), Adam Bałdych (skrzypce), Annie Chen (wokal), Nathaniel Gao (saksofon), Katarzyna Pietrzko (piano), Zhang Ke (kontrabas) i Grzegorz Masłowski (perkusja). „JPP Ensemble to wyjątkowy projekt. W jego skład weszli polscy i chińscy muzycy oraz Amerykanin chińskiego pochodzenia. Wielu z nich nigdy wcześniej ze sobą nie grało. Natomiast ja występowałem wielokrotnie z każdym z nich. W repertuarze pojawiły się zarówno zaawansowane rytmiczne i harmonicznie kompozycje utrzymane w stylistyce współczesnego jazzu, jak też liryczne melancholijne utwory zainspirowane słowiańskimi melodiami” – mówi o występie Sarnecki. Chińska publiczność w Kantonie miała również okazję obejrzeć wystawę fotografii autorstwa Macieja Głowińskiego. Zdjęcia ukazywały kulisy zeszłorocznej trasy koncertowej Jazz Po Polsku, na której wystąpili Pink Freud i Jazzpospolita.

JPP prezentuje szerokie spektrum możliwości polskich muzyków jazzowych młodszego pokolenia. Pomaga w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy kulturalnej i integruje środowiska artystów wielu krajów. W ciągu trzech lat w ramach projektu dobyło się w Azji ponad 65 wydarzeń. Oprócz tegorocznej trasy w Chinach, w 2016 r. zagrali: w Malezji – Rafał Sarnecki Quintet oraz w Wietnamie – Michał Milczarek Trio. W 2015 r. w Chinach – Pink Freud i Jazzpospolita, a w 2014 r. w Chinach – Imagination Quartet. Wizytówką azjatyckich tras koncertowych JPP są płyty koncertowe Jazzpospolita „Jazzpo! Live Made in China” (2016, Audio Anathomy) i Imagination Quartet „Live in China” (2014, JPP Records). „Współczesna polska scena jazzowa jest szeroka, wielowątkowa, szuka własnej drogi. Jest zdecydowanie inna niż muzyka, która powstaje w Europie czy USA. Nasi artyści często sięgają do innych gatunków. Chińczycy to słyszą i doceniają. Wielokrotnie podkreślali, że jest to dla nich zaskakujące i nowe podejście. Mam nadzieję, że zaczną postrzegać nasz kraj przez pryzmat nowoczesnych, zdecydowanych i zaawansowanych gatunków muzycznych. Koncertując w Chinach miałem również okazję obserwować lokalną scenę. Chiński jazz ciągle poszukuje własnej drogi. Ze względu na szerokie tradycje muzyczne i odrębną kulturę może wkrótce wnieść do muzyki zupełnie nową jakość. Scena jazzowa w Chinach dopiero powstaje, dajmy jej jeszcze chwilę na osiągnięcie dojrzałości” – podsumowuje Jakub Krzeszowski, twórca Jazz Po Polsku.

Projekt Jazz Po Polsku Live in China 2016 został zorganizowany przez Fundację Plateaux we współpracy z Chińskim Stowarzyszeniem Jazzowym (CJA) i sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Pekinie, Konsulatów Generalnych RP w Chengdu, Hongkongu i Kantonie oraz Culture.pl.

JAZZ PO POLSKU ENSEMBLE, Xinghai Concert Hall, 25.10.2016 Kanton

STANISŁAW SŁOWIŃSKI QUINTET, Nine Gates Festival, 11.10.2016, Pekin

STRYJO, Nine Gates Festival 11.10.2016, Pekin

RAFAŁ SARNECKI QUARTET, JZ Club Guangzhou, 20-21.09.2016, Kanton

 

Video: Maciej Głowiński
Dźwięk: Krzysztof Podsiadło