JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” – przystanek JAPONIA

Piotr Damasiewicz i Aleksandra Kryńska wystąpią w Japonii w ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”. Artyści zagrają w Kraju Kwitnącej Wiśni kilkukrotnie, m.in. 18 maja na Festiwalu Kultury Polskiej w Tokio.

Piotr Damasiewicz (trąbka) i Aleksandra Kryńska (skrzypce) grają wspólnie od 2023 r. i wykonują muzykę inspirowaną jazzem, współczesną muzyką klasyczną i swobodną improwizacją. Duet w dniach 17-21 maja wystąpi na koncertach w Tokio – 17 maja weźmie udział w jam session w klubie Jazz Spot Intro (Takadanobaba), 18 maja zagra dwukrotnie na Festiwalu Polskim – pierwszy koncert odbędzie się w duecie, a drugi w kwartecie z Wojtkiem Mazolewskim (kontrabas) i Joanną Halszką Sokołowską (śpiew). Piotr Damasiewicz i Aleksandra Kryńska zaprezentują się ponownie japońskiej publiczności w duecie 21 maja w klubie Haremame (Daikanyama), oraz wystąpią tego samego wieczoru gościnnie w zespole Wojtka Mazolewskiego, TOKYO SPIRIT BAND. 

Koncerty duetu Piotr Damasiewicz – Aleksandra Kryńska, wpisują się w tegoroczną odsłonę JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”, projektu inspirowanego dokonaniami podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, który jako pierwszy Polak z własnej inicjatywy okrążył świat. Strzelecki odbył niezwykłą podróż w latach 1834-1843 podczas, której prowadził rozległe badania geologiczne i geograficzne, przyczyniając się do rozwoju wiedzy o współczesnym świecie. Jest to już druga wizyta polskich artystów w ramach projektu „Dookoła Świata” w kraju Kwitnącej Wiśni – w zeszłym roku w Japonii wystąpił Mateusz Gawęda Trio.

Projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” jest realizowany przez Fundację JAZZ PO POLSKU. Koncerty duetu Piotr Damasiewicz-Aleksandra Kryńska w Japonii organizowane są we współpracy z Instytutem Polskim w Tokio. Patronat honorowy nad projektem objęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Partnerami projektu w są: Instytut Adama Mickiewicza, Polskie Linie Lotnicze LOT, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu. Patroni: Trójka – Program Trzeci Polskiego Radia, Polska Agencja Prasowa, Fundacja Instytut Dyplomacji Gospodarczej, Jazz Forum.

JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” przyjął formę międzynarodowej trasy koncertowej, w ramach której polskie zespoły jazzowe w ciągu trzech lat wystąpią na 4 kontynentach. Projekt rozpoczął się w maju zeszłego roku i potrwa do końca 2025 r. Do tej pory odbyło się 100 wydarzeń w 17 krajach, w których wzięło udział 16 zespołów. Koncerty odbyły się w: Albanii, Austrii, Bangladeszu, Chinach, Chorwacji, Indiach, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowenii, Słowacji, Tajwanie, Węgrzech i Wietnamie. W projekcie wzięły udział dotychczas zespoły: Confusion Project, JAH Trio, Mateusz Gawęda Trio, Michał Ciesielski Band, Paweł Kaczmarczyk Trio, Piotr Damasiewicz Into The Roots, Piotr Damasiewicz-Kuba Wójcik, Piotr Krępeć, Piotr Lemańczyk Electric Band, Rafał Sarnecki-Adam Zagórski-Ehud Ettun, Rafał Sarnecki Quintet, Simona De Rosa feat. Confusion Project, The Flash!, Tomasz Chyła Quintet, Unleashed Cooperation, ZIEMIA.

KONCERT SOLO MATEUSZA GAWĘDY W YOKOHAMIE W CZERWCU 2023

OFICJALNY ZWIASTUN JAZZ PO POLSKU „DOOKOŁA ŚWIATA”