HoTS na trasie koncertowej JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” – przystanek Chiny

Na przełomie czerwca i lipca po raz pierwszy na trasie koncertowej w Chinach wystąpi warszawski kwintet HoTS. Zespół rozpocznie trasę na Make Music Festival w Hongkongu, a następnie wystąpi na 10 koncertach klubowych m.in. w Chongqing, Nanjing, Hefei, Shenzhen, Szanghaju i Xiamen. Trasa potrwa od 21 czerwca do 7 lipca 2024 i jest organizowana w ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”.

Od 21 czerwca po raz pierwszy na trasie koncertowej w Chinach występować będzie warszawski kwintet HoTS. Zespół  powołany do życia ponad dekadę temu przez gitarzystę i kompozytora Mikołaja Poncyliusza, rozpocznie trasę na Make Music Festival w Hongkongu. Wystąpi tam dwukrotnie 21 czerwca w klubie The Wantch oraz dzień później w legendarnym klubie Fringe.

„Trasa koncertowa HoTS organizowana jest w ramach najnowszego projektu JAZZ PO POLSKU – Dookoła Świata, ale jest także podsumowaniem 10 letniej obecności działalności Fundacji na rynku chińskim. Kwintet Mikołaja Poncyliusza jest 25 zespołem, który wystąpi w Chinach, rozpoczynając trzecią setkę zorganizowanych koncertów. Zagramy zarówno w znanych nam miejscach takich, jak punkowy klub NUTS Live House w Chongqing, uznawanym za największe miasto na świecie, jak również w klubach Real Live House w nadmorskim Xiamen oraz Lavo w Shenzhen, chińskiej dolinie krzemowej. We wszystkich tych klubach organizujemy koncerty polskich artystów regularnie od wielu lat. Tym razem trasę koncertową rozpoczniemy jednak w specjalnym miejscu – The Fringe Club w Hongkongu, jedynym klubie, w którym od ponad 40 lat artyści mogą prezentować swoją muzykę bez konieczności przechodzenia cenzury. Jest to wyjątkowe miejsce na mapie muzycznej Chin, w którym odbyło się dotychczas ponad 3000 koncertów” – mówi Jakub Krzeszowski, twórca Fundacji JAZZ PO POLSKU.

Następnie kwintet HoTS uda się do Chin kontynentalnych gdzie zagra m.in. w Peny Black w Shenzhen (23 czerwca), NUTS Live House w Chongqing (26 czerwca), 1701 Live House w Nanjing (27 czerwca), Lincoln Center w w Szanghaju (28-29 czerwca), Real Live House w Xiamen (4-5 lipca) oraz Lavo (6-7 lipca). Zespół od 21 czerwca do 7 lipca wykona w sumie 12 koncertów.

HoTS od początku swojego istnienia poszukuje własnego głosu i wypracowuje oryginalne brzmienie, nawiązujące do europejskiej tradycji nowoczesnego jazzu. Mają na koncie 3 bardzo dobrze przyjęte płyty: Harmony of the Spheres (2015), Numbers (2016) oraz Live in Trójka (2019). W skład zespołu stworzonego ponownie po dłużej przerwie nieobecności wchodzą, Mikołaj Poncyliusz (gitara), Wojciech Jachna (trąbka), Jakub Łępa (saksofon tenorowy), Tymon Trąbczyński (kontrabas) oraz Maks Olszewski (perkusja). Podczas trasy koncertowej w Chinach, zespół promować będzie najnowszy singiel „#36” oraz album koncertowy zarejestrowany w ramach projektu „JAZZ PO POLSKU Live Sessions for China & Korea 2022” w warszawskim klubie Jassmine, wydany na azjatyckich platformach streamingowych.

Projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” w ramach którego odbywa się chińska trasa koncertowa HoTS, inspirowany jest dokonaniami polskiego podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, który jako pierwszy Polak z własnej inicjatywy okrążył świat. Strzelecki odbył niezwykłą podróż w latach 1834-1843 podczas, której prowadził rozległe badania geologiczne i geograficzne, przyczyniając się do rozwoju wiedzy o współczesnym świecie.

Projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” realizowany jest przez Fundację JAZZ PO POLSKU we współpracy z polskimi placówkami dyplomatycznymi na całym świecie, jak również z szeregiem partnerów lokalnych. Partnerami chińskiej edycji projektu jest Instytut Polski w Pekinie, Konsulat Generalny RP w  Chengdu, Konsulat Generalny RP w Hongkongu, Konsulat Generalny RP w Kantonie, Konsulat Generalny RP w Szanghaju. Patronat honorowy nad projektem objęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Partnerami są: Instytut Adama Mickiewicza, Polskie Linie Lotnicze LOT, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Fundacja Instytut Dyplomacji Gospodarczej. Patroni medialni: Polska Agencja Prasowa, Trójka Polskie Radio, Jazz Forum, Chiny24.com. 

Trailer video JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”:

HoTS Live in China 2024
Mikołaj Poncyljusz – gitara; Jakub Łępa – saksofon, Wojciech Jachna –  trąbka, Tymon Trąbczyński – kontrabas, Maksymilian Olszewski – perkusja

21.06, Hong Kong, Make Music Festival, The Wanch
22.06, Hong Kong, Make Music Festival, Fringe Club
23.06, Shenzhen, Penny Black Jazz Club
26.06, Chongqing, NUTS Live House
27.06, Nanjing, 1701 Live House
28.06, Shanghai, Lincoln Center
29.06, Shanghai, Lincoln Center
30.06, Hefei, J&Z Cottage
04.07, Xiamen, Real Live House
05.07, Xiamen, Real Live House
06.07, Shenzhen, Lavo
07.07, Shenzhen, Lavo

JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” przyjął formę międzynarodowej trasy koncertowej, w ramach której polskie zespoły jazzowe w ciągu trzech lat wystąpią na 4 kontynentach. Projekt rozpoczął się w maju zeszłego roku i potrwa do końca 2025 r. Do tej pory odbyło się ponad 100 wydarzeń w 17 krajach, w których wzięło udział 16 zespołów. Koncerty odbyły się w: Albanii, Austrii, Bangladeszu, Chinach, Chorwacji, Indiach, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowenii, Słowacji, Tajwanie, Węgrzech i Wietnamie. W projekcie wzięły udział dotychczas zespoły: Confusion Project, JAH Trio, Mateusz Gawęda Trio, Michał Ciesielski Band, Paweł Kaczmarczyk Trio, Piotr Damasiewicz Into The Roots, , Damasiewicz-Kryńska, Damasiewicz-Wójcik, Piotr Krępeć, Piotr Lemańczyk Electric Band, Rafał Sarnecki-Adam Zagórski-Ehud Ettun, Rafał Sarnecki Quintet, Simona De Rosa feat. Confusion Project, The Flash!, Tomasz Chyła Quintet, Unleashed Cooperation, ZIEMIA.