Imran Ahmed Trio wystąpi w sierpniu w Polsce

Imran Ahmed Trio, grupa z Bangladeszu łącząca jazz z psychodelicznym rockiem i flamenco, wystąpi po raz pierwszy na trasie koncertowej w Polsce. Zagra między innymi na festiwalu Voicingers oraz koncertach klubowych w Krakowie i Warszawie. Trasa potrwa od 22 do 27 sierpnia i odbędzie się w ramach projektu Jazz Po Polsku.

Imran Ahmed Trio to grupa wywodząca się z Bangladeszu. Wykonują muzykę improwizowaną z pogranicza psychodelicznego rocka i jazzu, inteligentnie wplatając w nią motywy flamenco. Zespół wydał dotychczas jedną studyjną płytę, zatytułowaną „Away and Home” (2018), która jest pierwszą jazzową płytą wydaną oficjalnie w Bangladeszu. Muzycy są pionierami gatunku w swoim kraju, prowadząc wspólnie zajęcia dla młodych adeptów jazzu w rodzimej, 20 milionowej Dhace, największym mieście Azji Zachodniej.

„Stworzenie sceny jazzowej od podstaw w Dhace nie było łatwym zadaniem. Popełniliśmy wiele błędów, ale wierzymy, że pewnego dnia będziemy ekspertami w tej dziedzinie. Jest to długi i żmudny proces, który powoli przynosi efekty. W tym czasie udało nam się zorganizować wiele koncertów, m.in. Johna McLaughlina, co było dużym przeżyciem dla całej naszej trójki, jako wieloletnich fanów jego muzyki. Zagraliśmy również trasy w Niemczech i Malezji. Jesteśmy podekscytowani wizytą w Polsce” – mówi Imran Ahmed, gitarzysta i lider zespołu.

Grupa wystąpi w Polsce w oryginalnym składzie: Imran Ahmed – gitara, Mohaimin Karim – gitara basowa i Arjo Shrestho – perkusja, i zagra 22. sierpnia w krakowski klubie Strefa, 24. na festiwalu Voicingers w Żorach oraz 25 w klubie Bardzo Bardzo. Muzycy poprowadzą również warsztaty dla uczestników festiwalu. Zwieńczeniem trasy będzie koncert 27 sierpnia w studio koncertowym im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. 

„Trasa Imrana jest rozwinięciem i kontynuacją pomysłu dwustronnej współpracy kulturalnej, jaką polscy muzycy nawiązują z muzykami lokalnymi koncertując w Azji w ramach projektu Jazz Po Polsku. Muzyków z Bangladeszu poznałem podróżując z zespołem Grzegorza Karnasa z Kirgistanu po Indonezje w zeszłym roku. Jest to jedyna okazja, aby zobaczyć ich na żywo, w szczególności, iż uchodzą za pionierów gatunku w swoim rodzinnym kraju” – dodaje Jakub Krzeszowski, twórca projektu Jazz Po Polsku. W grudniu zeszłego roku w Polsce koncertował kwintet chińskiego gitarzysty Jun Xiao, natomiast w marcu tego roku odbył się w Warszawie specjalny, polsko koreański koncert „Kosmo-polityczny”, w którym wzięły udział zespoły Rafała Sarneckiego i koreańskiego saksofonisty SunJea Lee.

Trasa koncertowa Imran Ahmed Trio Live in Poland 2019 organizowana jest w ramach projektu Jazz Po Polsku we współpracy z Voicingers Festival. Odbywa się pod honorowym patronatem Ambasady Bangladeszu w Polsce.