Rafał Sarnecki na trasie koncertowej w Korei

Pod koniec września rozpocznie się koreańskie tournee kwintetu Rafała Sarneckiego. Gitarzysta w towarzystwie polskich i koreańskich muzyków wystąpi między innymi na Forest Jazz Festival w Seulu oraz koncertach klubowych w sześciu innych miastach. Trasę zamknie koncert towarzyszący drugiej odsłonie wystawy polskiego dizajnu w Korei. Trasa koncertowa jest częścią projektu Jazz Po Polsku Live in Asia 2019.

Rafał Sarnecki kontynuuje azjatyckie tournee, które rozpoczął w Chinach w ubiegłym miesiącu. W Korei wystąpi w składzie z Kubą Cichockim na pianinie, Wojciechem Pulcynem na kontrabasie i Piotrem Pawlakiem na perkusji. W Wybranych miastach do zespołu dołączą lokalni muzycy, wokalistka MinJin Seo (Jinju, Busan, Ulsan) oraz saksofonista Sunjae Lee. Lee miał już okazję współpracować z Sarneckim w marcu tego roku w Warszawie. Wtedy to odbył się ich wspólny koncert w ramach projektu „Kosmopolityczny”, zorganizowany z okazji 30 rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy oboma krajami.

Muzycy koreańskie tournee rozpoczną od koncertu na festiwalu Forest Jazz w Seulu. Koncert odbędzie się 29 września na scenie plenerowej. Następnie zespół ruszy w trasę, aby zagrać koncerty w Jinju, Daegu, Daejeonie, Busan i Ulsan. Ostatni koncert zaplanowany na 6 października odbędzie się w Incheon, w sali koncertowej Lotte o godzinie 14:00. Koncert ten odbędzie się w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie „ABCs of Polish Design” w Lotte Department Store w Seulu i Incheonie.  

Rafał Sarnecki nagrał cztery autorskie płyty. „Song From a New Place” (2008, ARMS) i „Cat’s Dream” (2014, Brooklyn Underground) były nominowane do nagrody Fryderyk, natomiast „The Madman Rambles Again” (Fresh Sound New Talent) została umieszczona przez „All About Jazz” pośród 12 najciekawszych albumów 2011 r. Współpracował z takimi muzykami jak z Joel Frahm, Ingrid Jensen, Willie Jones III, Gary Thomas. Od 2005 r. żyje i tworzy w Nowym Jorku, gdzie studiował pod kierunkiem jednego z najsłynniejszych nauczycieli gitarowych, Johna Bollenbecka. W zeszłym roku w USA ukazał się najnowszy, czwarty album Sarneckiego zatytułowany „Climbing Trees”. Jako lider grupy występuje regularnie na festiwalach i w klubach jazzowych całego świata.

Koreańska trasa koncertowa Rafała Sarneckiego jest częścią całorocznej prezentacji Jazz Po Polsku „Live in Asia 2019”. W tym roku w ramach projektu odbyło się już pięć tras koncertowych. Na wiosnę Michał Martyniuk Quartet koncertował w Azji Południowo Wschodniej, następnie w Chinach wystąpiło Michał Milczarek Trio i Confusion Project. We wrześniu w Chinach i Mongolii koncertowały kwintety Stanisława Słowińskiego i Rafała Sarneckiego. Zespoły zagrały juz w sumie siedemdziesiąt ze stu zaplanowanych na ten rok koncertów.

Trasa koncertowa Jazz Po Polsku „Live in Asia 2019” organizowana jest we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, Instytutem Polskim w Pekinie i Fundacją Plateaux. Występy odbywają się pod patronatem honorowym Ambasady RP w Seulu, Konsulatów Generalnych RP w Chengdu i Kantonie oraz Biura Polskiego w Taipei.

Harmonogram koncertów Rafał Sarnecki Quintet w Korei:

29.09 13:40 SEOUL, Forest Jazz Festival
01.10 19:30 JINJU, Klang Haus
02.10 20:00 DAEGU, Bird Jazz
03.10 20:30 DAEJEON, Yellow Taxi
04.10 20:00 BUSAN, General Pause
05.10 21:00 ULSAN, Royal Anchor
06.10 14:00 INCHEON, Lotte Culture Hall