Jazz Po Polsku 2015: Jazzpospolita na Edinburgh Jazz & Blues Festival

25 i 26 lipca na Edinburgh Jazz & Blues Festival wystąpi jeden z najciekawszych polskich zespołów sceny alternatywnej – JAZZPOSPOLITA. Formacja wystąpi dwukrotnie – w sobotę zagra utwory z ostatniej płyty, a dzień później repertuar „Jazz Po Winobraniu”, interpretując muzykę Zbigniewa Namysłowskiego. Koncerty odbędą się w ramach kolejnej odsłony JAZZ PO POLSKU i są jedynym polskim akcentem na tegorocznej edycji festiwalu.

Siłę JAZZPO – jak często o grupie mówią fani – stanowią oryginalne kompozycje, sytuujące grupę na styku jazzu, post-rocka i elektroniki. Połączenie jazzowych harmonii, rockowych brzmień i klubowej dynamiki powoduje, że formacja zjednuje zwolenników z różnych kręgów. Koncerty JAZZPOSPOLITEJ odbędą się 25 lipca i 26 lipca o godz. 20.00, w JAZZ BAR, klubie mieszczącym się przy 1A Chambers Street. Wydarzenie organizowane jest w ramach kolejnej edycji JAZZ PO POLSKU, we współpracy z Konsulatem Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej w Edynburgu.

W sobotę, 25 lipca JAZZPOSPOLITA zagra utwory z najnowszej, wydanej w październiku zeszłego roku płyty „Jazzpo!”. Album, został nagrany „na setkę”, z wykorzystaniem tylko analogowego sprzętu. Wszystko po to, aby odtworzyć energetyczne, przestrzenne brzmienie zespołu i nie pozwolić na ulotnienie się motoryki i nieprzewidywalności, jaka towarzyszy występom grupy na żywo. Czwarty album warszawskiej formacji został uznany przez krytyków za najlepszy w karierze.

Dzień później, 26 lipca, grupa wystąpi z repertuarem „Jazz Po Winobraniu”, interpretując jedną z najciekawszych płyt Zbigniewa Namysłowskiego. „Winobranie” (1973, Polskie Nagrania) jest albumem wybitnym, do dzisiaj uznawanym za kamień milowy polskiego jazzu i punkt odniesienia dla następnych pokoleń muzyków. „Nie chcemy odgrywać Winobrania. Ta muzyka jest dla nas punktem wyjścia do poszukiwań, zależy nam, żeby opowiedzieć tę historię własnym językiem” – tak o przedsięwzięciu mówią muzycy JAZZPO.

Od chwili debiutu w 2008 r., zespół nieustannie koncertuje, grając koncerty z powodzeniem również w Belgii, Bułgarii, Czechach, Danii, Niemczech, Rumunii, Rosji, i Wielkiej Brytanii. Uznanie dla występów JAZZPO na żywo wyraziła redakcja 3 Programu Polskiego Radia, uznając zespół odkryciem koncertowym roku 2011.

EDINBURGH JAZZ & BLUES FESTIVAL to jeden z najstarszych festiwali muzycznych w Wielkiej Brytanii i największy festiwal jazzowy w Szkocji. Funkcjonuje nieprzerwanie od 1978 r. Tegoroczna edycja potrwa od 17 do 26 lipca, w trakcie której zaprezentuje się 150 wykonawców z całego świata. Artyści wystąpią na 13 różnych scenach, mieszczących się w klubach, teatrach i na świeżym powietrzu. W tym roku gwiazdami festiwalu są m.in. George Benson i Jools Holland, a wystąpią także Ambrose Akinmusire, Melissa Aldana, New Orleans Swamp Donkeys, Somi, Songhoy Blues, Butterscotch, The Vampires oraz Briana Cowlishaw. Oprócz koncertów, festiwalowi towarzyszą jam sessions, konferencje i wykłady. “Festiwal nigdy nie był silniejszy! W zeszłym roku mieliśmy rekordową frekwencję. Tegoroczna edycja zapowiada się jeszcze lepiej! Zaprosiliśmy zarówno starych przyjaciół jak i debiutantów z całego świata. Mamy fantastyczny line-up, na pewno każdy znajdzie w nim coś dla siebie!” – mówi Brian Fallon, szef festiwalu.

Polskie koncerty w Edynburgu odbywają się w ramach JAZZ PO POLSKU, projektu prezentującego najciekawsze polskie zespoły młodego pokolenia na arenie międzynarodowej.
http://www.edinburghjazzfestival.com

JPP 2015 Jazzpospolita Edinburgh 2 net