Pink Freud i Jazzpospolita na trasie koncertowej w Chinach. Startuje kolejna edycja Jazz Po Polsku ON TOUR

W październiku na 11 koncertach w Chinach wystąpią PINK FREUD z charyzmatycznym Wojtkiem Mazolewskim, i JAZZPOSPOLITA, jedna z najciekawszych formacji polskiej sceny alternatywnej. Polacy zagrają w Hong Kongu, Kantonie, Nankinie, Pekinie, Shenzhen, Xiamen, Zhongshan i Zhuhai. Muzycy poprowadzą również warsztaty an trzech wyższych uczelniach. Koncerty odbędą się w ramach kolejnej edycji JAZZ PO POLSKU ON TOUR.

Polskie zespoły zaprezentują się na największych festiwalach jazzowych na północy i południu Chin. 9 października trasę otworzy JAZZPOSPOLITA koncertem na Nine Gates Festival w Pekinie. PINK FREUD będzie gwiazdą OCT-Loft Festival w Shenzhen, gdzie obie grupy zagrają 17 października. Formacje wystąpią również na lokalnych festiwalach w Kantonie oraz Zhongshan, a także w klubach muzycznych w Hong Kongu, Nankinie, Xiamen i Zhuhai. Koncerty odbywają się w ramach projektu JAZZ PO POLSKU ON TOUR, promującego polski jazz na arenie międzynarodowej.

„JAZZ PO POLSKU powraca do Chin po zeszłorocznym sukcesie Imagination Quartet. W październiku 2014 r. kwartet zagrał trzy koncerty na południu kraju, w tym rekordowy pod względem frekwencji koncert w Shenzhen. W tym roku chińska publiczność będzie miała okazję poznać kolejnych polskich artystów. Obie grupy oscylują gatunkowo wokół jazzu, jednak czerpią inspiracje również ze sceny elektronicznej, post-rockowej, a nawet dub-step” – mówi Jakub Krzeszowski, twórca i organizator projektu.

OCT-Loft Festival w Shenzhen, odbędzie się po raz piąty i jest najdłuższym festiwalem jazzowym w Chinach. W tym roku potrwa od 8 do 22 października. PINK FREUD zapowiadany jest przez organizatorów jako headliner imprezy. Główna scena to klub B-10, położony w centrum OCT-Loft, industrialnej dzielnicy miasta, skupiającej przedsiębiorców „przemysłu kreatywnego”. Formacja Wojtka Mazolewskiego zagra również trzy inne koncerty w prowincji Guangdong. 15 października wystąpi w jej stolicy – Kantonie (Y-union), 16 października na 760 Jazz Festival w Zhongshan i dzień później w Hong Kongu (Hidden Agenda). Muzycy poprowadzą również warsztaty muzyczne w Kantonie w School of Arts Guangdong University of Foreign Studies.

JAZZPOSPOLITA zagra 9 października na inauguracji jubileuszowej 10 edycji Nine Gates Festival. Koncert odbędzie się w sali koncertowej Biblioteki Narodowej w Pekinie. Dwa dni później muzycy poprowadzą warsztaty dla studentów Akademii Muzycznej (eng. Beijing Contemporary Music Academy). 12 października wystąpią w Nankinie (Zebra Livehouse), dawnej stolicy Chin, położonej we wschodniej części kraju nad rzeką Jangcy. Następnie pojadą do Xiamen (Real Live), miasta portowego nad Cieśnina Tajwańską. 15 października zagrają na 760 Jazz Festival w Zhongshan, a dzień później w Zhuhai (JHC Livehouse). W sobotę 17 października zaprezentują się również w Shenzhen, na OCT-Loft Festival. Trasę koncertową zakończą 18 października w operze w Kantonie (eng. Guangzhou Opera House). Dzień później muzycy poprowadzą warsztaty muzyczne  na Uniwersytecie Sun Yat-sena.

PINK FREUD posiada własne, niepowtarzalne brzmienie, będące połączeniem jazzu i rockowej energii. Grupa uznawana jest za jedną z najoryginalniejszych we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Zespół ma na koncie wiele prestiżowych nagród m.in. płytę roku 2010 według Programu 3 Polskiego Radia za albumu „Monster of Jazz” (Universal Music); trzykrotne zwycięstwo w prestiżowej ankiecie JazzTop miesięcznika Jazz Forum w kategorii najlepszy zespół elektryczny oraz Jazzowy Oscar przyznawany przez stowarzyszenie Melomani. W skład grupy wchodzą Wojtek Mazolewski (bas), Adam Milwiw-Baron (trąbka), Karol Gola (saksofon) i Rafał Klimczuk (perkusja). Kwartet występował m.in. w Argentynie, Brazylii, Chile, Japonii, Maroko, Meksyku, Kolumbii, Korei, Peru, Portugalii, Ukrainie, Wenezueli. Formacja zagrała koncert transmitowany w Południowo Koreańskiej telewizji oraz wydała płytę w Japonii (This Time Records). W Polsce wystąpili m.in. na Przystanku Woodstock, Open’er Festival czy Red Bull Music Academy. Przed wylotem do Chin zespół zagra dwutygodniową trasę koncertową w Kolumbii, gdzie wystąpi na jedynym z największych południowo-amerykańskich festiwali Jazz al Parque.

Siłę JAZZPOSPOLITEJ stanowią oryginalne kompozycje, sytuujące grupę na styku jazzu, post-rocka i elektroniki. Połączenie jazzowych harmonii, rockowych brzmień i klubowej dynamiki powoduje, że formacja zjednuje sobie zwolenników z różnych kręgów. W Chinach zagrają utwory z najnowszej, wydanej w październiku zeszłego roku, płyty „Jazzpo!”, uznanej przez krytyków za najlepszą w karierze. Od chwili debiutu w 2008 r., zespół nieustannie koncertuje, grając z powodzeniem m.in. w Belgii, Bułgarii, Czechach, Danii, Niemczech, Rumunii, Rosji, i Wielkiej Brytanii. Uznanie dla występów JAZZPO na żywo wyraziła redakcja Programu 3 Polskiego Radia, uznając zespół odkryciem koncertowym roku 2011. Zespół tworzą Stefan Nowakowski (bas), Michał Przerwa-Tetmajer (gitara), Michał Załęski (keyboard) i Wojtek Oleksiak (perkusja).

JAZZ PO POLSKU ON TOUR „Live in China”, realizowany jest we współpracy z Fundacją Plateaux i Culture.pl oraz przy wsparciu Instytutu Polskiego w Pekinie, Konsulatu Generalnego w Kantonie, Chińskiego Stowarzyszenia Muzyków Jazzowych i OCT-Loft Festival.

JAZZ PO POLSKU ON TOUR „LIVE IN CHINA 2015”

PINK FREUD

contemporary jazz

15.10
Guangzhou, School of Arts Guangdong University of Foreign Studies | 11:00

15.10
Guangzhou, Y-union | 20:30
Happy Valley Mall, No.36 Ma Chang Road, Zhujiang New Town, Guangzhou
Bilety: 60/80 RMB 

16.10
Zhongshan, 760 Jazz Festival, Sun Livehouse | 20:00
Hubin Road, Shiqi District
Bilety: 78/88 RMB

17.10
Shenzhen, Oct-Loft Festival, B-10 Club | 20:00
North side of C2 Building, OCT-LOFT, Overseas Chinese Town
Bilety: 50 RMB

18.10
Hong Kong, Hidden Agenda | 20:00
Winful Industrial Bldg, 15-17 Tai Yip Street, Kwun Tong
Bilety: 140-200 $

JAZZPOSPOLITA

jazz/post-rock/electro

9.11
Pekin, Nine Gates Festival, National Library Concert Hall | 19:30
No. 33 Zhongguancun South Ave, Haidian

11.10
Pekin, Contemporary Music Academy, warsztaty muzyczne | 16:00
No. 68, Yunjing South Road, Tongzhou District

12.10
Nankin, Zebra Livehouse | 20:00
Level 2 of Mandu Cultural Square, 9 Yang Jiangjun Xiang, Beiting Xiang
Bilety: 60/80 RMB

13.10
Xiamen, Real Livehouse | 20:00
60 Sha Powei, Daxue Road, Si Ming District
Bilety: 60/80 RMB

15.10
Zhongshan, 760 Jazz Festival, Sun Livehouse | 20:00
Hubin Road, Shiqi District
Bilety: 78/88 RMB

16.10
Zhuhai, JHC Livehouse | 20:00
Qianshan south road no.202,1 JinJia creative park
Bilety: 80/100 RMB

17.10
Shenzhen, Oct-Loft Festival, B-10 Live Club | 20:00
North side of C2 Building, OCT-LOFT, Overseas Chinese Town
Bilety: 50 RMB

18.10
Kanton, Opera House | 19:00
1 Zhujiang West Road, Zhujiang New Town, Tianhe District
Bilety: 80/240 RMB

19.10
Uniwersytet Sun Yat-sena | 14:00
135 Xingangxilu Guangzhou

Nine Gates Festival, Pekin

http://www.9gatesjazz.com
Stworzony w 2005 r. przez Chińskie Stowarzyszenie Jazzowe, uznawany jest za najważniejszy chiński festiwal jazzowy. Poczas dotychczasowych edycji zagrało ponad 250 muzyków z całego świata, w tym Herbie Hancock. Festiwal jest organizowany przez 8th Day Culture Communication, organizację koordynującą międzynarodową współpracę kulturalną, w tym ze światowymi potentatami, takimi jaki Disney, 20th Century Fox czy Warner Bros.

OCT-Loft International Jazz Festival, Shenzhen

http://www.octloftjazz.com

Podczas dotychczasowych czterech edycji OCT-Loft wystąpiło ponad 150 artystów, w tym m.in. legendarny perkusista Pierre Favre (ECM), Samuel Blaser – jeden z najważniejszych puzonistów młodego pokolenia, multiinstrumentalista Stefan Micus (ECM), czy Eddie Gomez, koncertujący z Billem Evansem. W 2014 r. jako pierwszy i dotychczas jedyny polski akcent, wystąpił Imagination Quartet. Festiwal organizowany jest w październiku i trwa 22 dni.