Balazs Bagyi New Quartet wystąpi w kwietniu na trasie koncertowej w Polsce

Balázs Bágyi, jeden z najbardziej uznanych węgierskich perkusistów jazzowych wystąpi w kwietniu na trasie koncertowej w Polsce. Kwartet będzie koncertował od 11 do 20 kwietnia i odwiedzi m.in. Szczecin, Warszawę i Wrocław.

Perkusista i kompozytor Balázs Bágyi jest obecnie jednym z najbardziej szanowanych muzyków węgierskiej sceny jazzowej, działającym na arenie międzynarodowej i prowadzącym własne zespoły przez ostatnie dwie dekady. Będąc członkiem wielu zespołów, tworzy muzykę niemal we wszystkich gatunkach, a jego unikalny melodyjny styl gry na perkusji daje złożone doznania muzyczne.

Balázs Bágyi New Quartet rozpocznie trasę koncertową w A Propos Jazz Club w Wałbrzychu (11 kwietnia), następnie zagra Vertigo Jazz Club we Wrocławiu (12.04), Centrum Kultury Victoria w Gliwicach (13.04), w klubie Pod Filarami w Gorzowie Wielkopolskim (14.04), oraz w Jassmine w Warszawie (15.04). Następnie węgierscy muzycy wystąpią ramach cyklu Szczecin Jazz Poleca w klubie Jazzment (16.04), w Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie (17.04), w Łódzkim Domu Kultury (19.04), oraz Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (20.04). Trasa jest organizowana przez Fundację JAZZ PO POLSKU. Jest to już kolejna wizyta Balázs Bágyiego New Quartet w Polsce. Grupa występowała m.in. na 40 edycji festiwalu Jazz Juniors w Krakowie w 2016 r.

„Aktualna muzyka kwartetu Balázs Bágyiego zawiera obecnie mniej folkowych brzmień w porównaniu do poprzednich albumów. Jest to czysty, akustyczny jazz, oparty na elementach post-bop, czyli stylu wywodzącego się z lat 60tych. Trasa koncertowa w Polsce jest kolejnym projektem, który realizujemy w ramach dwustronnej współpracy kulturalnej, której ideę chcemy promować w przyszłości” – mówi Jakub Krzeszowski, twórca JAZZ PO POLSKU, w ramach którego polscy artyści regularnie występują za granicą, w szczególności w Azji.

Partnerami Balázsa Bágyiego są uznani muzycy młodego pokolenia z Budapesztu – niezwykle energiczny saksofonista Soso Lakatos; posiadający klasyczne wykształcenie i uhonorowany jedną z najbardziej prestiżowych nagród węgierskich „Junior Prima” pianista Dezső Oláh, oraz Péter Oláh, jeden z najwybitniejszych węgierskich kontrabasistów swojego pokolenia.

W ostatnich latach Balázs Bágyi New Quartet wystąpił kilkukrotnie na trasach koncertowych w USA, jak również na wielu europejskich festiwalach jazzowych, takich jak Bratislava Jazz Days, Bansko Jazz Festival, Nisville, Mosaic Jazz Sibiu, Sarajevo Winter, Petrovac Jazz Festival, Skopje Summer Festival, jak również na Jazz Juniors w Krakowie. Zespół regularnie koncertuje także w Chinach, gdzie wystąpił m.in. na Nine Gates Jazz Festival w Pekinie. Formacja współpracuje również z szanghajskim trębaczem, Li Xiaochuanem, z którym w 2018 r. wydała album „Chinese Suite”.

W 2016 roku za album „Homage to Shakespeare” z gościnnym udziałem wokalistki Kriszty Pocsai zespół zdobył nagrodę Gramofon Magazine, przyznawaną przez międzynarodowe jury. W tym samym roku, w ankiecie czytelników węgierskiego portalu JazzMa.hu otrzymali 1 miejsce w kategorii „zespół roku”, a Balázs Bágyi został wybrany jednocześnie „kompozytorem roku”. Kwartet wykonuje oryginalną muzykę lidera zespołu.

Trasa koncertowa Balázs Bágyi New Quartet Live in Poland 2023 jest organizowana przez Fundację JAZZ PO POLSKU, we współpracy z Węgierską Federacją Jazzową oraz Instytutem Liszta – Węgierskim Centrum Kultury w Warszawie.

Harmonogram koncertów Balázs Bágyi New Quartet Live in Poland 2023

11.04 (wtorek) Wałbrzych, A Propos Jazz Club, Wieniawskiego
FB WYDARZENIE | KUP BILET W KLUBIE

12.04 (środa) Wrocław, Vertigo Jazz Club, ul. Oławska 13 FB WYDARZENIE | KUP BILET

13.04 (czwartek) Gliwice, Centrum Kultury Victoria, ul. Barlickiego 3 FB WYDARZENIE | KUP BILET

14.04 (piątek) Gorzów Wielkopolski, Pod Filarami, ul. Władysława Jagiełły 7 FB WYDARZENIE | KUP BILET

15.04 (sobota) Warszawa, Jassmine, Wilcza 73
FB WYDARZENIE | KUP BILET

16.04 (niedziela) Szczecin, Szczecin Jazz Poleca, Jazzment Klub, ul. Kurkowa 4 FB WYDARZENIE | KUP BILET

17.04 (poniedziałek) Legionowo, Ratusz Miejski, Sala Widowiskowa, ul. Piłsudskiego 41 FB WYDARZENIE | KUP BILET

19.04 (środa) Łódź, Łódzki Dom Kultury, Gen. Romualda Traugutta 18

20.04 (czwartek) Lublin, Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1 FB WYDARZENIE | KUP BILET