Mike i Leni Stern na trasie koncertowej JAZZ PO POLSKU

Na przełomie lutego i marca na trasie koncertowej JAZZ PO POLSKU wystąpi legendarny amerykański gitarzysta Mike Stern, wraz z żoną Leni Stern. Towarzyszyć im będą polscy muzycy – Rafał Sarnecki, Piotr Lemańczyk i Adam Golicki. Artyści zagrają m.in. w Koszalinie, Świdnicy i Warszawie. Tournee potrwa od 26 lutego do 5 marca 2023 r.

Liderem formacji jest perkusista Adam Golicki, który zaprosił do współpracy Mike Sterna i jego żonę Leni. Wraz z Rafałem Sarneckim na gitarze oraz Piotrem Lemańczykiem na basie tworzą formację Adam Golicki Project feat. Mike & Leni Stern. Artyści zagrają 5 koncertów w Polsce, oraz koncert specjalny w Wilnie, stolicy Litwy.

Grupa rozpocznie tournee 26 lutego na festiwalu „Kartuzy Jazz Bass Days”, następnie wystąpi 1 marca podczas „Świdnickich Nocy Jazzowych”, 2 marca w Centrum Kultury w Koszalinie, 3 marca w Teatrze Muzycznym Legendos Klubas w Wilnie oraz 4 marca w Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. Formacja zakończy trasę koncertem 5 marca w warszawskim klubie Jassmine w ramach cyklu „Warsaw Live Sessions”. Trasa koncertowa organizowana jest przez Fundację JAZZ PO POLSKU.

Mike Stern jest jednym z najbardziej cenionych gitarzystów w swojej generacji. W ciągu trwającej od ponad czterech dekad kariery zapisał w swoim dorobku współpracę z zespołem Blood, Sweat & Tears, Milesem Davisem, Jaco Pastoriusem, Brecker Brothers, Johnem Hendersonem. Wydał 16 autorskich płyt (spośród których 6 otrzymało nominację do nagrody Grammy). Jest elektryzującym solistą, którego oszałamiająca wirtuozeria łączy w sobie moc rocka i fusion z wyszukaną harmonią jazzową, zabarwioną nieodłącznym bluesowym rytmem. Od wielu lat występuje na scenie wspólnie ze swoją żoną, Leni Stern. Magazyn Guitar Player uznał ją za jedną z „50 najbardziej sensacyjnych gitarzystek wszech czasów”. Jest zaliczana do czołowych liderek jazzowych na świecie. Jej najnowszy album „Dance” ukazał się w czerwcu 2021 r. i został nagrany z muzykami z Argentyny i Senegalu, dzięki czemu jest niezwykle energetyczny i rytmiczny.

W skład zespołu wchodzą także polscy muzycy – perkusista Adam Golicki, gitarzysta Rafał Sarnecki oraz basista Piotr Lemańczyk. Muzycy mają na swoim koncie wiele wydanych płyt oraz koncerty na całym świecie w różnych konfiguracjach – od Ameryki Północnej i Południowej oraz kraje europejskie, po Azję. Adam Golicki posiada w swojej dyskografii dwie autorskie płyty, które zebrały znakomite recenzje krytyków. Obecnie pracuje głównie jako muzyk sesyjny i współpracuje z zespołami o różnej stylistyce. Rafał Sarnecki to jeden z niewielu polskich muzyków, który odnalazł się w Stanach Zjednoczonych, gdzie żył i tworzył przez ponad dekadę. Nagrał pięć autorskich płyt, z których dwie były nominowane do nagrody Fryderyk. Piotr Lemańczyk jest uważany za jednego z najwybitniejszych europejskich basistów jazzowych. Nagrał osiem autorskich płyt, które otrzymały znakomite recenzje w międzynarodowej prasie. Ponadto brał udział w nagraniu ponad sześćdziesięciu płyt z topowymi artystami polskiej sceny jazzowej.

JAZZ PO POLSKU jest organizacją pozarządową (NGO), prezentującą od 2012 r. szerokie spektrum możliwości polskich artystów młodego pokolenia poza granicami Polski. Pomaga w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy kulturalnej i integruje środowiska artystów wielu krajów. Dąży do odświeżenia i umocnienia wizerunku polskiego jazzu w świadomości zagranicznych odbiorców. W ramach JPP odbyło się już ponad 350 wydarzeń na całym świecie, w których wzięło udział ponad 150 muzyków. Od niedawna również w Polsce odbywają się koncerty międzynarodowych artystów, jako forma współpracy dwustronnej. 

Adam Golicki Project feat. Mike and Leni Stern Live In Poland 2023:
Mike Stern – gitara, Leni Stern – gitara, Rafał Sarnecki – gitara, Piotr Lemańczyk – bass, Adam Golicki – perkusja

26.02 Kartuzy, Kartuskie Centrum Kultury, Kartuzy Jazz Bass Days

01.03 Świdnica, Świdnicki Ośrodek Kultury, Świdnickie Noce Jazzowe

02.03 Koszalin, CK 105 Koszalin

03.03 Wilno, Litwa, Legendos Klubas

04.03 Tomaszów Mazowiecki, Miejskie Centrum Kultury

05.03 Warszawa, Jassmine, Warsaw Live Sessions