Koreańska wokalistka Minjin Seo wystąpi w lipcu w Polsce

Minjin Seo

W lipcu na trasie koncertowej w Polsce wystąpi pochodząca z Korei Południowej wokalistka Minjin Seo. Zespół w skład, którego wchodzą również polscy muzycy, wystąpi na festiwalach w Chodzieży, Krakowie i Warszawie.

W skład zespołu Minjin wchodzą Kacper Smoliński (harmonijka), Paweł Kaczmarczyk (piano), Rafał Sarnecki (gitara), Wojciech Pulcyn (kontrabas) i Piotr Pawlak (perkusja). Grupa wystąpi 7 lipca podczas festiwalu EtnoKraków Rozstaje w Krakowie w klubie Strefa;  17 lipca w Centrum Zarządzania Światem, 18 lipca na Festiwalu Muzyczne Ogrody w Warszawie w Sinfonia Varsovia Centrum; oraz 24 lipca na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych Cho-Jazz w Chodzieży, gdzie muzycy poprowadzą również warsztaty. Grupa zaprezentuje repertuar z projektu „KOsmoPOLityczny”, którego celem jest pokazanie kreatywnej formy współpracy pomiędzy muzykami z Korei i Polski. Trasa koncertowa Minjin Seo „Live in Poland 2022” organizowana jest przez Centrum Kultury Koreańskiej oraz Fundację JAZZ PO POLSKU.

„Cieszę się, iż koncerty w Polsce w końcu dojdą do skutku. Ze względu na pandemię Covid-19 zmuszeni byliśmy kilkukrotnie zmienić plany. W międzyczasie zrealizowaliśmy projekt on-line, którego efektem są wspólne kompozycje i aranżacje tradycyjnych pieśni koreańskich i polskich. Nareszcie wspólnie zaprezentujemy je na żywo polskiej publiczności” – zapowiada lipcowe koncerty Minjin. 

Trzon formacji tworzą Minjin Seo, gitarzysta Rafał Sarnecki oraz perkusista Piotr Pawlak. Muzycy poznali się w Nowy Jorku, gdzie występowali razem w klubach jazzowych na Manhattanie. Z czasem powrócili do swoich krajów, ale nie przestali tworzyć wspólnie muzyki. W październiku 2019 r. koncertowali w Korei występując w klubach i salach koncertowych w całym kraju. Zaplanowana kontynuacja trasy zespołu w Polsce, która miała odbyć się w listopadzie 2020 roku została odwołana ze względu na pandemię Covid-19. W zamian artyści zdecydowali się na współpracę na odległość, której efektem jest muzyka i filmy dokumentujące proces powstania projektu „KOsmoPOLityczny”.

Minjin Seo

Minjin Seo [czyt. Mindżin So], ukończyła studia na wydziale Muzyki Rozrywkowej Uniwersytetu Baekseok w koreańskim Cheonan, a następnie kształciła się w Queens College Aaron Copland School of Music w Nowym Jorku w klasie wokalu prof. Dee Daniels, prof. Alison Wedding oraz prof. Charenee Wade. Jednocześnie zaczęła pobierać prywatne lekcje u legendy jazzowej wokalistyki Nancy Marano, jak również rozpoczęła współpracę z chińską wokalistką Annie Chen. W 2016 r. nagrała swój debiutancki album „Filled with Song”, który ukaże się na europejskim rynku w sierpniu tego roku za sprawcą słowackiej wytwórni Hevhetia. W 2017 r. Minjin powróciła do rodzinnego miasta Busan, gdzie obecnie rezyduje. Marzeniem MinJin jest, aby powtórzyć wyczyn legendarnej wokalistki Eli Fitzgerald i zaśpiewać wszystkie utwory uwiecznione na serii płyt „The Complete Ella Fitzgerald Song Books”. MinJin na codzień prowadzi zajęcia ze śpiewu na dwóch uniwersytetach – Pai Chai University w Daejeon oraz University of Arts w Daegu. Otworzyła również prywatna szkołę muzyczną w mieście Yangsan. W jej repertuarze jest już ponad 150 utworów.

MINJIN SEO SEXTET (Korea Płd / Polska) KOsmoPOLityczny Jazz

Minjin Seo – wokal, Kacper Smoliński – harmonijka, Paweł Kaczmarczyk – piano, Rafał Sarnecki – gitara, Wojciech Pulcyn – kontrabas, Piotr Pawlak – perkusja

07.07 19:00 Kraków, Festiwal EtnoKraków Rozstaje, klub Strefa, ul. Św. Tomasza 31 KUP BILET
17.07 19:00 Warszawa, Centrum Zarządzania Światem, ul. Stefana Okrzei 26 KUP BILET
18.07 18:30 Warszawa, Festiwal Muzyczne Ogrody, Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272 (warsztaty)
19:00 Warszawa, Festiwal Muzyczne Ogrody, Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272 KUP BILET
24.07 19:00 Chodzież, Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe Cho-Jazz, Chodzieski Dom Kultury, ul. Warsztatów jazzowych 2
25.07 17:00 Chodzież, Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe Cho-Jazz, Chodzieski Dom Kultury, ul. Warsztatów jazzowych 2 (warsztaty)

Muzycy o wzajemnej współpracy:

MinJin Seo „Projekt KOsmoPOLityczny pokazuje dobre i kreatywne relacje jakie panują pomiędzy muzykami obu krajów, ale także pomiędzy Koreą a Polską w ogóle. Uważam, że takie projekty są potrzebne, w szczególności w tych trudnych dla nas wszystkich czasach. Cały proces tworzenia, nagrania i produkcji bardzo różnił się od tego, do czego byliśmy przyzwyczajeni przed pandemią. Musieliśmy rozwinąć w sobie nowe umiejętności, aby zrealizować projekt w formie on-line. Był to jednak bardzo dobry i pouczający czas dla muzyków, realizatorów i organizatorów. W związku z tym, iż nagrania odbywały się po dwóch stronach świata, skupiliśmy się na wzajemnej komunikacji i koordynacji zadań, co nie było wcale takie proste. Największą zaletą jest jednak to, iż pomimo wielu ograniczeń spowodowanych Covid-19, mogliśmy razem tworzyć i rozwijać się”.

WYWIAD Z MINJIN SEO W MAGAZYNIE JAZZ FORUM (4-5/2021)

Rafał Sarnecki „Globalna izolacja zainspirowała nas do stworzenia zupełnie nowej, symultanicznej formy współpracy po dwóch stronach globu. Nasza trasa koncertowa, która miała odbyć się w listopadzie zeszłego roku w Polsce została wstrzymana. Dlatego, aby nie stracić kontaktu i inspiracji, zdecydowaliśmy się na projekt studyjny zrealizowany w formie on-line, zorganizowany we współpracy z Centrum Kultury Koreańskiej. Zarejestrowaliśmy w sumie cztery utwory, dwie autorskie kompozycje oraz dwa utwory tradycyjne w nowych jazzowych aranżacjach – „Prząśniczka” Stanisława Moniuszki oraz najbardziej znaną ludową pieśń koreańską „Arirang”. Nagrania odbyły się w studiach w Jinju i Warszawie. Towarzyszyła nam również ekipa filmowa, która zarejestrowała cały proces. A efektem tej współpracy są filmy muzyczno-dokumentalne ukazujące nie tylko pracę w studio, ale także nasze przemyślenia w czasach pandemii. A było ich sporo, bowiem wszyscy pierwszy raz pracowaliśmy w ten sposób – mam na myśli na odległość”

Rafał Sarnecki

Rafał Sarnecki, to pochodzący z Warszawy gitarzysta i kompozytor jazzowy. Jako lider grupy występował na festiwalach i klubach całego świata – w Chinach, Chile, Izraelu, Korei Południowej, Malezji, Meksyku, na wschodnim i zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, Kanadzie i w większości krajów europejskich. Nagrał cztery autorskie płyty, z których pierwsza „Song From a New Place” (2008, wyd. ARMS) i trzecia „Cat’s Dream” (2014, wyd. Brooklyn Underground) były nominowane w Polsce do nagrody Fryderyk. Druga, „The Madman Rambles Again” została wydana przez oficynę Fresh Sound New Talent i umieszczona przez „All About Jazz” pośród 12 najciekawszych albumów 2011 r. W 2015 r. uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie. W trakcie swojej kariery występował z takimi muzykami jak: Lucas Pino, Joel Frahm, Ingrid Jensen, Ben Wendel, Gary Thomas. W latach 2005-2018 r. przebywał i tworzył w Nowym Jorku, gdzie studiował pod kierunkiem jednego z najsłynniejszych nauczycieli gitarowych, Paula Bollenbecka. W lipcu 2019 r. w USA ukazał się najnowszy, czwarty album Sarneckiego zatytułowany „Climbing Trees”. Obecnie jest wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w Akademii Muzycznym w Łodzi.
http://rafalsarnecki.com

Kacper Smoliński

Kacper Smoliński, urodzony w Sztumie muzyk i kompozytor to laureat licznych nagród, m. in.: nagroda dla najlepszego solisty na Internationale Jazzwoche Burghausen 2019, nagroda specjalna dla największej indywidualności konkursu na Jazz Nad Odrą Festival 2018 czy II miejsce na VIII Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach 2017. Nieprzerwanie od 2019 roku zwycięzca ankiety JAZZ TOP magazynu Jazz Forum w kategorii instrumentów różnych. Współtwórca docenianego na wielu festiwalach i konkursach zespołu Weezdob Collective (m.in. Grand Prix Jazz nad Odrą 2018, Grand Prix Blue Note Jazz Competition 2016), z którym w 2020 roku wydał album „Komeda, Ostatnia Retrospekcja…”. Współtworzy grupę Jazz Forum Talents, skupiającą największe, nowe talenty polskiego jazzu. Współpracował z Włodkiem Pawlikiem, zespołem Dagadana oraz Mo’ Blow, jest także członkiem Poznan Jazz Philharmonic Orchestra. Ma na swoim koncie koncerty z takimi artystami, jak Leszek Możdżer, Billy Cobham, Krzysztof Herdzin, Agnieszka Duczmal, Tingvall Trio, Vinx, Jean-Luc Ponty,  Stanley Jordan, E.J. Strickland. Koncertuje w Polsce i na świecie (m. in. Stany Zjednoczone, Niemcy, Czechy, Ukraina).
https://kacpersmolinski.com

Paweł Kaczmarczyk

Paweł Kaczmarczyk, w  2001 r., będąc jeszcze studentem Instytutu Jazzu w Katowicach, założył własne Trio, z którym zdobył wiele znaczących nagród – w 2002 r. wygrał konkurs Jazz Juniors w Krakowie i zdobył Grand Prix na Jazzie nad Odrą; w 2005 r. zwyciężył w konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej. Wkrótce nagrał album „Live”, za który otrzymał nagrodę TVP2. Dwa lata później ukazał się krążek Kwintetu Pawła Kaczmarczyka „Audiofeeling”, który został uznany za najlepszą płytę roku 2008 w ankiecie czytelników Jazz Forum. W 2009 r. artysta rozpoczął współpracę z niemiecką wytwórnią ACT, dla której nagrał doskonale przyjęty album „Complexity in Simplicity”. Paweł Kaczmarczyk współpracuje z czołówką polskiej sceny jazzowej, jest stałym pianistą zespołu Janusza Muniaka. Od kilku lat realizuje projekt „Directions in Music”, w którym prezentuje muzykę gigantów światowego jazzu (m.in. Freddiego Hubbarda, Erika Dolphy’ego, Stana Getza, Johna Coltrane’a) we własnych aranżacjach. Jego gra, doskonała pod względem technicznym, pełna żywiołowej wirtuozerii, nawiązuje do stylu Keitha Jarretta, Herbiego Hancocka i Brada Mehldaua. Paweł Kaczmarczyk to jedno z najważniejszych nazwisk w polskim jazzie, wielokrotnie przywoływane przez międzynarodowe media. Fenomenalny pianista i kompozytor, autor licznych albumów wydanych dla prestiżowych europejskich wytwórni, aktywnie koncertujący na całym świecie. Wyrazista osobowość muzyczna, która nieustannie poszukuje nowych kontekstów dla muzyki, będąc autorem niecodziennych przedsięwzięć artystycznych i nowatorskich inicjatyw.

Wojtek Pulcyn

Wojtek Pulcyn, to pochodzący z Warszawy kontrabasista, absolwent Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie w klasie prof. Zbigniewa Wegehaupta. Wielokrotny laureat krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali jazzowych, m. in. z zespołem Joint Venture, Marcin Masecki Trio i New Orkestra. Jest autorem muzyki do spektakli „Transatlantyk” Witolda Gombrowicza (Teatr Montownia) oraz „Krzywa wieża” Nadieżdy Ptushkiny (Teatr na Woli). Jako muzyk brał udział w spektaklach w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego „Nowe Bloomusalem” Jamesa Joyce’a oraz „Wesele” Stefana Wyspiańskiego (Teatr Narodowy w Warszawie). Od 2000 r. jest członkiem kadry Miedzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Puławach. Współpracował z czołówką polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, w tym m.in. z Piotrem Baronem, Ewą Bem, Wojciechem Karolakiem, Pawłem Kaczmarczykiem, Kevinem Mahoganym, Henrykiem Majewskim, Robertem Majewskim, Marcinem Maseckim, Januszem Muniakiem, Maciejem Sikałą, Jarkiem Śmietaną, Tony Lakatosem, Michalem Urbaniakiem, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Monty Watersem, Agą Zaryan. Obecnie współpracuje z zespołami: Kazimierz Jonkisz „Energy”, Rafał Sarnecki Quintet, Piotr Cieślikowski Trio, Gasper Bertoncelj Project, Michał Kobojek Quartet, Mariusz Lubomski, Kuba Stankiewicz, Olga Boczar, Bogdan Hołownia, Mateusz Smoczyński Quintet, Urszula Dudziak.

Piotr Pawlak

Piotr Pawlak, perkusista, ukończył studia muzyczne na Akademii Muzycznej w Poznaniu, a następnie wydziały jazzu na Uniwersytecie Muzycznym w Graz w Austrii, oraz CUNY Queens College w Nowym Jorku. Pracę zawodową rozpoczął jako stały członek orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu oraz muzyk sesyjny orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Szybko jednak porzucił muzykę klasyczną na rzecz studiów jazzowych za granicą. Podczas pobytu w Austrii, Piotr założył mainstreamowy sekstet, z którym w lutym 2011 r. nagrał swoją debiutancką płytę „Wist Werk”. Album zawiera nagrania zarejestrowane podczas trasy koncertowej zespołu w Austrii, Polsce i Słowacji. Rok później założył zespół „Piotr Pawlak Jazztet”, który był wielokrotnie nagradzany m. in. podczas 48. festiwalu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu, 36. Międzynarodowego Konkursu Jazzowego w Getxo w Hiszpanii oraz 5. European Jazz Contest w Rzymie. W 2013 r. Piotr wyjechał na studia magisterskie do Nowego Jorku, a w 2016 r. wyemigrował na stałe do Korei Południowej, gdzie regularnie koncertuje w całym kraju. W 2019 r. wziął udział w trasie koncertowej kwintetu Rafała Sarneckiego w Korei. Pomiędzy występami, wraz z żoną MinJin Seo, prowadzi prywatną szkołę muzyczną. Wykłada również perkusję na Uniwersytecie Artystycznym w mieście Daegu.