Startuje nowa edycja koreańsko-polskiego projektu KOsmoPOLityczny

W marcu odbędzie się druga edycja projektu „KOsmoPOLityczny”, inicjatywy stawiającej na współpracę muzyków z Korei Południowej i Polski. Wezmą w nim udział wyróżniający się artyści jazzowi obu krajów – wokalistka MinJin Seo oraz gitarzysta Rafał Sarnecki. Fani muzyki improwizowanej obu krajów w zamian za przełożoną trasę koncertową otrzymają filmy dokumentujące sesję nagraniową zrealizowaną on-line po dwóch stronach świata.

Projekt „KOsmoPOLityczny” powstał w 2019 r. z inicjatywy Centrum Kultury Koreańskiej, a jego celem jest pokazywanie kreatywnej formy współpracy pomiędzy muzykami obu krajów. Do drugiej edycji projektu zostali zaproszeni muzycy wchodzący w skład koreańsko-polskiej grupy MinJin Sextet, a jej trzon tworzą wokalistka MinJin Seo, gitarzysta Rafał Sarnecki oraz perkusista Piotr Pawlak. Muzycy poznali się w Nowy Jorku, gdzie występowali wspólnie w klubach jazzowych na Manhattanie. Z czasem muzycy powrócili do swoich krajów, ale nie przestali tworzyć razem muzyki. W październiku 2019 r. koncertowali w Korei występując m.in. na Soul Forest Jazz Festival, oraz w klubach i salach koncertowych kilku innych miast. Zaplanowana trasa koncertowa sekstetu w Polsce, która miała odbyć się w listopadzie 2020 roku została odwołana ze względu na pandemię Covid-19. W zamian artyści zdecydowali się na współpracę na odległość, której efektem jest muzyka i filmy dokumentujące cały proces. W skład zespołu, który zrealizował sesję nagraniową w lutym tego roku w Korei i w Polsce weszli również pianistka JeongWon Lim, grający na harmonijce ustnej Jae Hwan Kang oraz kontrabasista Wojciech Pulcyn.

„Globalna izolacja zainspirowała nas do stworzenia zupełnie nowej, symultanicznej formy współpracy po dwóch stronach globu. Nasza trasa koncertowa, która miała odbyć się w listopadzie zeszłego roku w Polsce została wstrzymana” – mówi Rafał Sarnecki. „Dlatego aby nie stracić kontaktu i inspiracji, zdecydowaliśmy się na projekt studyjny zrealizowany w formie on-line, zorganizowany we współpracy z Centrum Kultury Koreańskiej. Zarejestrowaliśmy w sumie cztery utwory, dwie autorskie kompozycje oraz dwa utwory tradycyjne w nowych jazzowych aranżacjach – „Prząśniczka” Stanisława Moniuszki oraz najbardziej znaną ludową pieśń koreańską „Arirang”. Nagrania odbyły się w studiach w Jinju i Warszawie. Towarzyszyła nam również ekipa filmowa, która zarejestrowała cały proces. A efektem tej współpracy są filmy muzyczno-dokumentalne ukazujące nie tylko pracę w studio, ale także nasze przemyślenia w czasach pandemii. A było ich sporo, bowiem wszyscy pierwszy raz pracowaliśmy w ten sposób – mam na myśli na odległość” – kontynuuje Sarnecki. Autorem filmów jest Maciej Głowiński, który od wielu lat dokumentuje poczynania polskich jazzmanów w Azji.

Projekt „KOsmoPOLityczny” organizowany jest z inicjatywy Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie we współpracy z projektem Jazz Po Polsku. Efekty współpracy muzyków będzie można oglądać od 15 marca m.in. na oficjalnym kanale YouTubie Centrum Kultury Koreańskiej oraz dedykowanej stronie internetowej  kperformance-ckk.org. Projektowi towarzyszyć będzie również panel dyskusyjny zorganizowany na żywo w formie on-line, a wezmą w nim udział muzycy i organizatorzy. Rozmowę poprowadzi Piotr Jagielski, niezależny dziennikarz, laureat m.in. Warszawskiej Premiery Literackiej za książki „Bird Żyje” oraz „Legia Mistrzów”. Rozmowę będzie można obejrzeć na żywo 26 marca pod wskazanymi adresami.

MinJin Seo [czyt. Mindżin So], to pochodząca z Korei Południowej wokalistka. Ukończyła studia na wydziale Muzyki Rozrywkowej Uniwersytetu Baekseok w koreańskim Cheonan a następnie w Queens College Aaron Copland School of Music w Nowym Jorku w klasie wokalu prof. Dee Daniels, prof. Alison Wedding oraz prof. Charenee Wade. Jednocześnie zaczęła pobierać prywatne lekcje u legendy jazzowej wokalistyki Nancy Marano. W 2016 r. nagrała swój debiutancki album „Filled with Song”. W 2017 r. MinJin powróciła do rodzinnego miasta Busan, gdzie obecnie rezyduje. Prowadzi zajęcia ze śpiewu na dwóch uniwersytetach: w Busan oraz w Daegu. Otworzyła również mała, prywatna szkołę muzyczną w mieście Yangsan. W 2019 r. wzięła udział w trasie koncertowej kwintetu Rafała Sarneckiego w Korei. W repertuarze wokalistki jest już ponad 150 utworów.

Rafał Sarnecki jako lider grupy występował na festiwalach i klubach jazzowych w Chinach, Chile, Izraelu, Korei Południowej, Malezji, Meksyku, na wschodnim i zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, Kanadzie i w większości krajów europejskich. Nagrał cztery autorskie płyty, z których pierwsza „Song From a New Place” (2008, ARMS) i trzecia „Cat’s Dream” (2014, Brooklyn Underground) były nominowane do nagrody Fryderyk. Druga, „The Madman Rambles Again” została wydana przez oficynę Fresh Sound New Talent i umieszczona przez „All About Jazz” pośród 12 najciekawszych albumów 2011 r. Występował z takimi muzykami jak: Lucas Pino, Joel Frahm, Ingrid Jensen, Ben Wendel, Gary Thomas. W latach 2005-2018 r. przebywał i tworzył w Nowym Jorku, gdzie studiował pod kierunkiem jednego z najsłynniejszych nauczycieli gitarowych, Paula Bollenbecka. W lipcu 2019 r. w USA ukazał się najnowszy, czwarty album Sarneckiego zatytułowany „Climbing Trees”.

Patronat medialny nad projektem „KOsmoPOLityczny” objął magazyn Jazz Forum, Radio Dla Ciebie, oraz telewizja jazzowa JAZZ TV.

W ramach projektu „KOsmoPOLityczny 2021” powstały film dokumentalny, jak również nagrania video ze studia do 4 utworów, które przedstawiamy poniżej:

W ramach projektu odbył się również panel dyskusyjny, w którym wzięli udział muzycy i organizatorzy, a można go obejrzeć poniżej:

Poniżej wideo z pierwszej edycji projektu „KOsmoPOLityczny” z 2019 r., w ramach której do Polski przyjechała grupa saksofonisty SunJae Lee: