Startuje seria filmów dokumentalnych „Polski Jazz w Chinach”

Seria filmów dokumentalnych „Polski Jazz w Chinach”, została ona zrealizowana na podstawie wieloletniego projektu JAZZ PO POLSKU. W ramach tej inicjatywy w Państwie Środka w ciągu sześciu lat wystąpiło aż stu polskich muzyków, którzy zagrali ponad 200 koncertów. Filmy przedstawiają archiwalne nagrania tras koncertowych i są opatrzone aktualnym komentarzem. Seria składa się z siedmiu odcinków i dostępna jest do obejrzenia bezpłatnie m.in. na Youtube.

Seria „Polski jazz w Chinach” powstała w oparciu o wywiady z muzykami jazzowymi, którzy koncertowali w Chinach. Aktualny komentarz artystów przeplatają archiwalne nagrania tras koncertowych zorganizowanych w ramach projektu JAZZ PO POLSKU w Chinach w latach 2014-2019. Muzycy, którzy wzięli w nich udział, zagrali ponad 200 koncertów w 30 chińskich miastach. W programie wzięli udział Marek Napiórkowski, Wojtek Mazolewski, Joachim Mencel, Paweł Kaczmarczyk, Rafał Sarnecki, Michał Sołtan, Tomasz Chyła, Michał Milczarek, Michał Ciesielski. Filmy dostępne są do obejrzenia bezpłatnie na Facebooku oraz Youtubie .

„Pomysł na film powstał oczywiście w czasie pandemii. Do jego stworzenia zainspirowały mnie długie rozmowy z muzykami, które prowadziłem przez sześć lat podczas tras koncertowych w Azji. W podróżach prawie od samego początku towarzyszył mi filmowiec i dokumentalista, Maciej Głowiński. Niemal wszystkie wyjazdy zostały nagrane, więc nasze archiwum video od dawna pękało w szwach. W programie zobaczymy wiele ciekawych materiałów z Chin, zarówno tych z koncertów jak i zakulisowych” – mówi Jakub Krzeszowski, twórca JAZZ PO POLSKU oraz autor programu „Polski Jazz w Chinach”, który z polskimi zespołami jazzowymi odwiedził 11 azjatyckich krajów, podróżując m.in. śladami Jedwabnego Szlaku.

Obraz opatrzyliśmy również aktualnym komentarzem. Tematy poruszane z muzykami, którzy mieli okazję koncertować w Chinach, nie dotyczą tylko jazzu, jazz jest punktem wyjścia do głębszych rozważań na temat kultury, społeczeństwa, relacji międzyludzkich” – kontynuuje Krzeszowski. W rozmowach z muzykami wziął udział również Piotr Jagielski, niezależny dziennikarz oraz laureat m.in. Warszawskiej Premiery Literackiej za książki „Bird Żyje” oraz „Legia Mistrzów”.

„Warto podkreślić, gdzie rozmawialiśmy z muzykami. Rozmowy zostały zarejestrowane w specjalnie stworzonym przez nas studio w miejscowości Zambski Kościelne – małej wiosce, położonej w Puszczy Białej, z dala od zgiełku miasta, 80 km od Warszawy. Wywiady prowadziliśmy również w przepięknych plenerach Doliny Dolnej Narwi, nieopodal Pułtuska. Cieszę się, że zdecydowaliśmy się  stworzyć własne miejsce w środku lasu, jak również poczuć się swobodnie rozmawiając w plenerze. Dało to wyjątkową atmosferę i swobodę pracy. Przy produkcji programu spotkała się świetna grupa ludzi”  – dodaje Krzeszowski.

Zdjęcia do programu wykonał Maciej Głowiński, który filmuje polskich jazzmanów w Chinach od sześciu lat. Jest autorem ponad 30 krótkich filmów muzyczno-dokumentalnych na ten temat. Nagrania realizowali również: operator Krzysztof Paluszyński, dźwiękowiec Bartosz Seredyn i Maciej Bartnik odpowiedzialny za światła.

Program jest dostępy do obejrzenia bezpłatnie na oficjalnych kanałach społecznościowych Jazz Po Polsku – Facebooku oraz Youtubie i jest podzielony na 7 odcinków.

Program realizowany przez Fundację Plateaux z grantu „Kultura w Sieci”. Zorganizowano przez Fundację Plateaux.