Presenting a wide spectrum
of Polish jazz & avantgarde musicians.

Jazz Po Polsku w Chinach – cykl video spotkań o kulturze

Program publicystyczny poświęcony polskiej muzyce jazzowej i improwizowanej oraz towarzyszącym jej trasom koncertowym polskich muzyków w Chinach. Zrealizowany na podstawie wieloletniego projektu Jazz Po Polsku.  Tematy poruszane z muzykami, którzy mieli okazję koncertować w Chinach, nie dotyczą tylko jazzu, jazz jest punktem wyjścia do głębszych rozważań na temat kultury, społeczeństwa, relacji międzyludzkich.

Wywiady przeprowadzone z muzykami zostaną wzbogacone fragmentami koncertów i materiałów zakulisowych zarejestrowanych w ramach tras koncertowych Jazz Po Polsku w Chinach latach 2014-2019. Dotychczas odbyło się ponad 300 wydarzeń, w których wzięło udział 100 polskich muzyków, jak również kilkunastu chińskich. Autorem programu jest Jakub Krzeszowski, twórca Jazz Po Polsku;

„Program powstał dzięki chęci stworzenia czegoś nowego w czasach pandemii. Długie rozmowy z muzykami, które miałem okazję odbyć podczas tras koncertowych w ostatnich sześciu latach, zainspirowały mnie do tego programu. W podróżach prawie od samego początku towarzyszył mi również filmowiec Maciej Głowiński. Niemal wszystkie trasy zostały nagrane, więc nasze archiwum pęka w szwach. W programie na pewno zobaczymy wiele ciekawych materiałów z Chin, zarówno tych z koncertów jak i z ulicy” – opowiada o programie Jakub Krzeszowski, który spędził z polskimi muzykami w trasie koncertowej w Azji łącznie ponad 450 dni.

„Warto podkreślić, gdzie rozmawialiśmy z muzykami. Rozmowy zostały zarejestrowane w specjalnie stworzonym przez nas studio w miejscowości Zambski Kościelne – małej wiosce, położonej w Puszczy Białej, z dala od zgiełku miasta, 80 km od Warszawy. Wywiady prowadziliśmy również w przepięknych plenerach Doliny Dolnej Narwi, nieopodal Pułtuska. Cieszę się, że zdecydowaliśmy się  stworzyć własne miejsce w środku lasu, jak również poczuć się swobodnie rozmawiając w plenerze. Dało to wyjątkową atmosferę i swobodę pracy. Mam też wrażenie, że przy produkcji programu spotkała się świetna grupa ludzi”  – dodaje Krzeszowski, któremu w rozmowach z muzykami towarzyszył Piotr Jagielski, niezależny dziennikarz, laureat m.in. Warszawskiej Premiery Literackiej za książki „Bird Żyje” oraz „Legia Mistrzów”.

Zdjęcia do programu wykonał Maciej Głowiński, który filmuje polskich jazzmanów w Chinach od sześciu lat. Jest autorem ponad 30 krótkich filmów muzyczno-dokumentalnych na ten temat. Nagrania realizowali również: operator Krzysztof Paluszyński, dźwiękowiec Bartosz Seredyn i Maciej Bartnik odpowiedzialny za światła.

Program zostanie opublikowany na początku października na kanałach społecznościowych Jazz Po Polsku – Facebooku oraz Youtubie i będzie podzielony na 7 odcinków.

W rozmowach wzięli udział: Michał Ciesielski, Tomasz Chyła, Paweł Kaczmarczyk, Wojtek Mazolewski, Joachim Mencel, Marek Napiórkowski, Michał Milczarek, Stefan Nowakowski, Rafał Sarnecki, Michał Sołtan.

Program realizowany przez Fundację Plateaux z grantu „Kultura w Sieci”.