Presenting a wide spectrum
of Polish jazz & avantgarde musicians.

Tomasz Chyła Quintet powraca na trasę do Chin

Na przełomie marca i kwietnia 2020 na trasie koncertowej w Chinach wystąpi Tomasz Chyła Quintet. Trójmiejska formacja promować będzie album koncertowy „Live in China” i zagra 18 koncertów w 13 miastach Państwa Środka, w tym w największych aglomeracjach – Kantonie, Pekinie, Shenzhen i Szanghaju. Trasa organizowana jest w ramach projektu Jazz Po Polsku. 

Tomasz Chyła Quintet rozpocznie trasę koncertami podczas drugiej edycji European Jazz Festival w Kantonie w prowincji Guangdong (27-29 marca). Będzie to druga wizyta kwintetu w Państwie Środka, po ciepłym przyjęciu jakie zespół otrzymał od chińskiej publiczności w roku 2018, kiedy to zagrali m.in. na Nine Gates Festival w Pekinie.

Następnie grupa zagra serię koncertów w salach koncertowych i klubach (1-19 kwietnia) m.in. w Chengdu, Chongqing, Pekinie, Szanghaju, Xiamen i Xi’an. Polscy muzycy poprowadzą również warsztaty dla chińskich studentów, m.in. w Zhejiang Conservatory of Music w Hangzhou, Conservatory of Music w Szanghaju, Academy of Arts w Nanjing oraz Contemporary Music Academy w Pekinie. Formacja zakończy trasę koncertem w Grand Theatre w Harbinie, mieście które w ubiegłym stuleciu budowała i zamieszkiwała liczna polska społeczność.

Grupa promować będzie mini album koncertowy „Live in China” nagrany podczas zeszłorocznej, chińskiej trasy koncertowej zespołu. Na płycie znalazły się utwory z dwóch studyjnych płyt „Eternal Entrophy” oraz „Circlesongs”. Płyta dostępna będzie dzięki oficynie Jazz Po Polsku Records tylko w postaci cyfrowej podczas koncertów. Zespół wystąpi w stałym składzie – Tomasz Chyła skrzypce, Szymon Burnos piano, Piotr Chęcki saksofon, Konrad Żołnierek kontrabas, Sławek Koryzno perkusja.

„Trasa Tomka jest kontynuacją i efektem pracy, którą wykonaliśmy razem w zeszłym roku odwiedzając m.in. Pekin, Harbin i Xi’an. Muzyka, którą wykonuje kwintet nie jest zdecydowanie łatwa w odbiorze, w Polsce wydawałoby się przeznaczona nie dla każdego. A w Chinach wręcz przeciwnie, dla każdego” – mówi Jakub Krzeszowski, twórca projektu Jazz Po Polsku, w ramach którego polscy artyści występują regularnie w Azji od kilku lat.

Tomasz Chyła Quintet to zespół wywodzący się z Gdańska, który przebojem wszedł na scenę muzyczną w Polsce i za granicą. Zdobył pierwszą nagrodę na jubileuszowej, 40. edycji festiwalu Jazz Juniors w Krakowie w 2016 r. W tym samym roku otrzymał także pierwsze miejsce ankiety magazynu Jazz Forum w kategorii Nowa Nadzieja, oraz Polska Jazzowa Płyta roku w rankingu redakcji Jazz Press. Obie studyjne płyty, zarówno „Eternal Entrophy” (2016) jak i „Circlesongs” (2018) ukazały się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia, jak również obie otrzymały nominację do nagrody Fryderyk.

Jazz Po Polsku pierwszy raz zawitał do Azji w 2014 roku, kiedy to w trzech chińskich miastach wystąpił warszawski zespół Imagination Quartet. Z roku na rok zespołów przybywało, a trasy koncertowe wydłużały się. Do tej pory w ramach projektu polscy artyści zaprezentowali się ponad trzysta razy w dwunastu azjatyckich krajach. W projekcie wzięło udział niemal stu muzyków.

Trasa koncertowa organizowana jest we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Kantonie oraz Instytutem Adama Mickiewicza, Instytutem Polskim w Pekinie i Fundacją Plateaux.

Harmonogram koncertów (tbc)

26.03 Shenzhen, Lavo
27.03 Guagzhou, European Jazz Festival
28.03 Zhongshan, European Jazz Festival
29.03 Xiamen, Real Live House
31.03 Hangzhou, Zhejiang Conservatory of Music
01.04 Hangzhou, Zhejiang Conservatory of Music
02.04 Nanjing, Academy of Arts
03.04 Shanghai, Conservatory of Music
04.04 Shanghai, JZ Club
05.04 Xi’an, Meeting Jazz Club
07.04 Xi’an, Conservatory of Music
09.04 Guiyang, Local
10.04 Chengdu, Mao Live House
11.04 Chengdu, CEEC Cultural Session
12.04 Chongqing, Jiafangbei Guotai Arts Center
15.04 Pekin, Contemporary Music Academy
16.04 Pekin, DDC
17.04 Harbin, Grand Theatre