Trasa Tomasz Chyła Quintet w Chinach przełożona ze względu na pandemię koronawirusa.

Na przełomie marca i kwietnia 2020 na trasie koncertowej w Chinach miał wystąpić Tomasz Chyła Quintet. Trójmiejska formacja miała zagrać ok 20 koncertów w 10 miastach Państwa Środka, w tym w największych aglomeracjach – Chongqing, Kantonie, Pekinie, Shenzhen i Szanghaju. Trasa organizowan w ramach projektu Jazz Po Polsku została przełożona ze względu na pandemię na koniec roku.  Nowe terminy zostaną podane wkrótce.

treść oryginalnej informacji prasowej zapowiadającej wiosenną trasę

Tomasz Chyła Quintet rozpocznie trasę koncertami podczas drugiej edycji European Jazz Festival w Kantonie w prowincji Guangdong (27-29 marca). Będzie to druga wizyta kwintetu w Państwie Środka, po ciepłym przyjęciu jakie zespół otrzymał od chińskiej publiczności w roku 2018, kiedy to zagrali m.in. na Nine Gates Festival w Pekinie.

Następnie grupa zagra serię koncertów w salach koncertowych i klubach (1-19 kwietnia) m.in. w Chengdu, Chongqing, Pekinie, Shenzhen, Szanghaju, Xiamen. Polscy muzycy poprowadzą również warsztaty dla chińskich studentów, m.in. w Zhejiang Conservatory of Music w Hangzhou, Conservatory of Music w Szanghaju, Academy of Arts w Nanjing oraz Contemporary Music Academy w Pekinie. Zespół wystąpi w stałym składzie – Tomasz Chyła skrzypce, Szymon Burnos piano, Piotr Chęcki saksofon, Konrad Żołnierek kontrabas, Sławek Koryzno perkusja.

„Trasa Tomka jest kontynuacją i efektem pracy, którą wykonaliśmy razem w zeszłym roku odwiedzając m.in. Pekin, Harbin i Xi’an. Muzyka, którą wykonuje kwintet nie jest zdecydowanie łatwa w odbiorze, w Polsce wydawałoby się przeznaczona nie dla każdego. A w Chinach wręcz przeciwnie, dla każdego” – mówi Jakub Krzeszowski, twórca projektu Jazz Po Polsku, w ramach którego polscy artyści występują regularnie w Azji od kilku lat.

Tomasz Chyła Quintet to zespół wywodzący się z Gdańska, który przebojem wszedł na scenę muzyczną w Polsce i za granicą. Zdobył pierwszą nagrodę na jubileuszowej, 40. edycji festiwalu Jazz Juniors w Krakowie w 2016 r. W tym samym roku otrzymał także pierwsze miejsce ankiety magazynu Jazz Forum w kategorii Nowa Nadzieja, oraz Polska Jazzowa Płyta roku w rankingu redakcji Jazz Press. Obie studyjne płyty, zarówno „Eternal Entrophy” (2016) jak i „Circlesongs” (2018) ukazały się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia, jak również obie otrzymały nominację do nagrody Fryderyk.

Jazz Po Polsku pierwszy raz zawitał do Azji w 2014 roku, kiedy to w trzech chińskich miastach wystąpił warszawski zespół Imagination Quartet. Z roku na rok zespołów przybywało, a trasy koncertowe wydłużały się. Do tej pory w ramach projektu polscy artyści zaprezentowali się ponad trzysta razy w dwunastu azjatyckich krajach. W projekcie wzięło udział niemal stu muzyków.

Trasa koncertowa organizowana jest we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Kantonie, Instytutem Polskim w Pekinie i Fundacją Plateaux.

Harmonogram koncertów

26.03 Guangzhou, European Jazz Festival
27.03 Guangzhou, European Jazz Festival
28.03 Zhongshan, Friends Bar
29.03 Shenzhen, Lavo
30.03 Xiamen, Real Live House
31.03 Shanghai, JZ Club
01.04 Nanjing, Academy of Arts
02.04 Nanjing, Academy of Arts
03.04 Wuhan Jazz, Jazz Park
04.04 Wuhan Conservatory of Music
05.04 Hangzhou, JZ Club
06.07 Chongqing, SouthWest University * workshops
08.04 Chongqing, NUTS
11.04 Chengdu, Oak Nose
12.04 Xi’an, Meeting Jazz
15.04 Pekin, Contemporaty Music Academy
16.04 Pekin, Cloud 9
17.04 Pekin, East Shore
18.04 Pekin, Bricks
19.04 Pekin, DDC