Aga Derlak Trio zagra na Nisville Festival w Serbii

W ramach Nisville Jazz Festival w Serbii wystąpi Aga Derlak Trio, jedna z najbardziej elektryzujących młodych formacji jazzowych. Koncert odbędzie się 12 sierpnia i jest jedynym polskim akcentem na tegorocznej edycji festiwalu. 

Po niezwykle ciepłym przyjęciu, nagrodzonej Fryderykiem płyty „First Thought”, trio promuje wydany w kwietniu tego roku album „Heailng” (2017, Hevhetia). Polski koncert w  ramach największego festiwalu jazzowego w południowo-wschodniej Europie, odbędzie się 12 sierpnia. Występ zaplanowano na godzinę 22:30 na Youth Stage. Będzie to również debiutancki koncert katowickiej grupy na Bałkanach.

„Aga Derlak imponuje niezwykłą różnorodnością fazy ataku. Od pieszczotliwych balladowych fraz, którym pozwala wybrzmieć, po szybsze, intensywne, wręcz stalowe brzmienia. Zaskakuje również jej umiejętność prowadzenia myśli do logicznej, czasem wręcz niespodziewanej puenty” – napisał Rob Adam, The Herald, po koncertach tria na Edinburgh Blues & Jazz Festival.

W skład instrumentalnego tria wchodzą: pianistka Aga Derlak, kontrabasista Tymon Trąbczyński i perkusista Szymon Madej. Wszyscy są absolwentami Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, i laureatami prestiżowych festiwali w Polsce i na świecie.

Koncert organizowany jest w ramach projektu Jazz Po Polsku, we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i Ambasadą Rzeczpospolitej Polskiej w Belgradzie.

Jazz Po Polsku prezentuje szerokie spektrum możliwości polskich muzyków jazzowych młodszego pokolenia. Pomaga w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy kulturalnej i integruje środowiska artystów wielu krajów.

Magazyn New Europe wydawany w Brukseli opisuje Nisville Jazz Festival jako „Europejska twarz Serbii“. Impreza odbywa się nieprzerwanie od 1995 r. oraz promuje szeroko wielokulturowość jako niezwykle istotny element  we współczesnej muzyce. Co roku około 100 000 osób odwiedza festiwal. Koncerty odbywają się nie tylko w Nis ale też w pobliskich miastach: Dimitrovgrad, Paraćin, Belgrad, Novi Sad, Subotica, Aleksinac, Prokuplje, Vranje, Pirot, Leskovac, Zaječar, Aranđelovac. Ważnym elementem imprezy są również warsztaty, które co roku prowadzą gwiazdy festiwalu.