Stanisław Słowiński ponownie zagra w Chinach

W lipcu, na trasie koncertowej w Chinach wystąpi kwintet Stanisława Słowińskiego. Krakowska formacja zagra siedem koncertów w Lanzhou, Pekinie, Szanghaju i Xi’anie. Koncerty są częścią projektu Jazz Po Polsku oraz Sezonu Kultury – programu Ministerstwa Kultury ChRL promującego współpracę Chin z krajami Europy Środkowo Wschodniej „16+1”, jak również ideę nowego Jedwabnego Szlaku.

Stanisław Słowiński Quintet przyleci do Chin 5 lipca. Rozpocznie trasę koncertową w Lanzhou, mieście nad Rzeką Żółtą, stolicy prowincji Gansu położonej w północno-zachodniej części kraju. 8 lipca wystąpi tam w największej sali prowincji – Lanzhou Music Hall. W sumie grupa zagra cztery koncerty na China-CEEC Art Festival w Lanzhou. Następnie wystąpi 12 lipca w Xi’an (Jazz Meeting Club), 13 lipca w Szanghaju (JZ Club) i dzień później Pekinie (DDC Club). Zespół zagra w składzie: Stanisław Słowiński skrzypce, Zbyszek Szwajdych trąbka, Joachim Mencel piano, Justyn Małodobry kontrabas i Piotr Budniak perkusja.

Będzie to druga wizyta krakowskiej grupy w Państwie Środka. Po zeszłorocznym sukcesie na festiwalu Nine Gates, tym razem zespół przyjedzie na zaproszenie chińskiego Ministerstwa Kultury. Koncerty SSQ wpisują się w międzynarodowy projekt „16+1” (China-CEEC – China and Central and Eastern European Countries), którego główną ideą jest dwustronna współpraca Chin z krajami Europy Środkowo Wschodniej. Inicjatywa promuje również nowy Jedwabny Szlak (One belt, one road), zakładający stworzenie szybkiej sieci transportowej z krajami m.in. Unii Europejskiej. Na przestrzeni całego roku zaplanowano w Chinach Sezon Kultury, w ramach którego odbędzie się wiele wydarzeń: koncertów, spektakli teatralnych i wystaw itp.. Poza polskimi grupami w Sezonie Kultury wezmą udział artyści z 15 europejskich krajów.

Występy kwintetu Stanisława Słowińskiego odbędą się w ramach czwartej trasy koncertowej Jazz Po Polsku w Chinach. Od 2014 r. w ramach projektu odbyło się 60 wydarzeń w 15 chińskich miastach. W tym roku zaplanowane się jeszcze cztery inne trasy koncertowe. Jazz Po Polsku prezentuje szerokie spektrum możliwości polskich muzyków jazzowych młodszego pokolenia. Pomaga w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy kulturalnej i integruje środowiska artystów wielu krajów.

Stanisław Słowiński to jeden z najbardziej aktywnych muzyków na polskiej scenie muzycznej. Jako lider autorskich projektów, sideman, muzyk sesyjny grywa przeszło setkę koncertów rocznie odwiedzając sceny klubów i festiwali całego świata; m.in.: Chile, Chin, Korei Południowej, Islandii, Hiszpanii, Serbii, Węgier. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień; m.in. Grand Prix 39. Jazz Juniors, Nagrody Publiczności na I Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta. Z autorskim materiałem zadebiutował nagranym ze swoim kwintetem albumem Landscapes Too Easy To Explain, który ukazał się w międzynarodowej dystrybucji nakładem wydawnictwa Hevhetia. Płyta spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem fanów i krytyków muzycznych. W trakcie chińskiego tournée grupa zaprezentuje po raz pierwszy utwory z nadchodzącej płyty Visions | Between love and death.

Występy organizowane są we współpracy z Chińskim Stowarzyszeniem Muzyków Jazzowych (CJA), Instytutem Adam Mickiewicza oraz Instytutem Polskim w Pekinie.


Stanisław Słowiński Quintet Live in China 2017

06.07 Lanzhou, China-CEEC Art Festival
07.07 Lanzhou, China-CEEC Art Festival
08.07 Lanzhou, China-CEEC Art Festival
09.07 Lanzhou, China-CEEC Art Festival
12.07 Xi’an, Jazz Meeting Club
13.07 Shanghai, JZ Club
14.07 Beijing, DDC Club

www.jazzpopolsku.pl

www.stanislawslowinski.pl