Festiwal Jazz po polsku ponownie w Turyngii

JAZZ PO POLSKU ponownie zaprezentuje polskich artystów na festiwalu JAZZMEILE THURINGEN. Gościem specjalnym tegorocznej edycji jest polsko-norweska grupa Loud Jazz Band. Zagrają także Jazzpospolita oraz dwa międzynarodowe składy: polsko-holenderski Wojtek Justyna Tree… Oh!? oraz polsko-niemiecki Mikołaj Gruszecki Trio. Koncertom towarzyszyć będą pokazy filmów oraz warsztaty muzyczne. Dni polskiego jazzu potrwają w Weimarze i Jenie od 6 do 8 listopada.

JAZZ PO POLSKU powraca na jeden z największych i najdłuższych festiwali jazzowych w Niemczech – 22. edycję JAZZMEILE THURINGEN. W niedzielę, 8 listopada w Centrum Kultury Mon Ami w Weimarze wystąpi polsko-norweska grupa Loud Jazz Band. Prowadzona od 25 lat przez Mirosława „Carlosa” Kaczmarczyka formacja z Oslo, skupia zarówno doświadczonych muzyków, jak młodych artystów obu krajów. Dzień wcześniej, w sobotę 7 listopada w klubie Kulturbanhof, mieszczącym się na jednej z platform starego dworca kolejowego w Jenie, zagrają Jazzpospolita oraz polsko-holenderskie trio Wojtka Justyny. Natomiast we piątek 6 listopada w klubie E-Werk Jena wystąpi polsko-niemieckie trio Mikołaja Gruszeckiego.

Loud Jazz Band net

Loud Jazz Band, fot. Marek Rokoszewski

Gościem specjalnym jubileuszowych koncertów Loud Jazz Band jest Paweł Kaczmarczyk, uznawany za jednego z najwybitniejszych europejskich pianistów młodego pokolenia. Artysta ceniony jest za wirtuozerię, kreatywność i niezwykle dojrzałą technikę. Paweł wniósł bardzo wiele do Loud Jazz Band. Dzięki niemu rozpoczęliśmy nowy etap. Norwegowie zakochali się w nim i cały czas chcą z nim grać. Bardzo ważne jest to, że on nikomu nie zabiera miejsca, po prostu znalazł własny sposób na wkomponowanie się w tę muzykę. To niezwykła i rzadka umiejętność. Teraz jest również bardziej demokratycznie niż kiedykolwiek, właśnie ze względu na jego wkład – mówi lider Loud Jazz Band, Mirosław „Carlos” Kaczmarczyk. Początek koncertu Loud Jazz Band w Centrum Kultury MonAmi 8 listopada o godzinie 19:00.

Jazzpospolita Jazzpopolski Live in China 2

Jazzpospolita fot. Asaka

7 listopada w klubie Kulturbanhof w Jenie zagrają Jazzpospolita o g. 21:30 i Wojtek Justyna Tree… Oh!? o g. 20:00. Jazzpospolita wystąpi w Turyngii po raz drugi. Tym razem z innym repertuarem. Muzycy zaprezentują interpretacje fragmentów płyty „Winobranie” Zbigniewa Namysłowskiego (1973, Polskie Nagrania). Koncert wzbogacą również utwory z ostatniej płyty „Jazzpo!”, uznanej przez krytyków za najlepszy w karierze, jak i starsze kompozycje warszawskiego kwartetu. Od chwili debiutu w 2008 r., zespół nieustannie koncertuje. W październiku tego roku grupa zagrała trasę koncertową w Chinach, gdzie wystąpiła na największych festiwalach na północy i południu, a także koncertach klubowych na wschodnim wybrzeżu i południu kraju.

Wojtek Justyna net

Wojtek Justyna

Wojtek Justyna Tree… Oh!? prezentuje muzykę będącą połączeniem jazzu, funku, fussion i soul. Liderem grupy jest polski gitarzysta, Wojtek Justyna na stałe mieszkający w Hadze. Towarzyszą mu austriacki basista Daniel Lottersberger i niemiecki perkusista Alex Bernath. Formacja promuje debiutancki album „Definitely Something”, wydany w marcu tego roku.

6 listopada o godz. 19:00 w klubie E-Werk w Jenie, wystąpi polsko-duńskie trio Mikołaja Gruszeckiego. Formacja oscylujące między klasyką, jazzem i muzyką filmową. Muzycy na stałe mieszkają w Berlinie,  studiując w Jazz Institute Berlin pod okiem m.in. Grega Cohena, Johna Hollenbecka czy Kurta Rosenwinkela.

Mikołaj Gruszecki net

Mikołaj Gruszecki

W programie również projekcje filmów, warsztaty muzyczne oraz udział polskich artystów w debacie poświęconej kondycji europejskiej sceny jazzowej. Partnerami listopadowej prezentacji JAZZ PO POLSKU na festiwalu w Turyngii jest Fundacja Plateaux, AG Thuringen i Instytut Polski w Berlinie i jego filia w Lipsku. Projekt jest współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko Niemieckiej.

 

JAZZ PO POLSKU: Live in Germany 2015

6.11, piątek, E-Werk
Am Kirschberg 4, 99423 Weimar
g. 19:00 – MIKOŁAJ GRUSZECKI TRIO

7.11, sobota, KulturBanhof
Spitzweidenweg 28, 07743 Jena
g. 20:00 – WOJTEK JUSTYNA TREE… OH!?
g. 21:30 – JAZZPOSPOLITA

8.11, niedziela, Jugend- und Kulturzentrum Mon Ami
Goethepl. 11, 99423 Weimar
g. 19:00 – LOUD JAZZ BAND

 

www.jazzmeile.org

 

Jazz po polsku Live in Thuringen 2015