Jazz po polsku Live in China 2015 raport

Zespoły Pink Freud i Jazzpospolita zagrały w Chinach 11 koncertów w ramach kolejnej edycji projektu „Jazz po polsku”. Polskie grupy wystąpiły m.in. na festiwalach w Pekinie i Shenzhenie oraz w słynnej kantońskiej operze i zostały bardzo dobrze przyjęte.

Koncerty polskich zespołów, grających współczesny jazz, zaskoczyły chińską publiczność przede wszystkim różnorodnością stylów. Zostały pozytywnie odebrane przez dziennikarzy i krytyków muzycznych. „Spodobały mi się oba zespoły. Jazzpospolita ma bardzo świeże brzmienie, a Pink Freud jest świetny rytmicznie” – powiedziała PAP dziennikarka muzyczna Kat Poon z Radia Foshan.

Warszawski kwartet Jazzpospolita rozpoczął trasę po Chinach koncertem otwierającym jubileuszową 10. edycję festiwalu Nine Gates w Pekinie. Ich występ oglądało tam ok. tysiąca osób. Zespół zaprezentował się również w Nankinie, Xiamenie, Zhongshanie i Zhuhaiu, a następnie na festiwalu OCT-LOFT w Shenzhenie na południu kraju. Na zakończenie chińskiej trasy Jazzpospolita zagrała w niedzielę na scenie eksperymentalnej w futurystycznym gmachu opery w Kantonie.

Kilka dni wcześniej w Kantonie wystąpił również Pink Freud z Wojtkiem Mazolewskim na gitarze basowej. Zespół zagrał też w Zhongshanie i na OCT-LOFT w Shenzhenie, a następnie w klubie muzycznym Hidden Agenda w Hongkongu. Prócz koncertów oba zespoły wzięły udział w warsztatach muzycznych dla studentów chińskich uczelni wyższych. Jazzpospolita poprowadziła zajęcia w Pekinie i Kantonie, a Pink Freud dzielił się swoim doświadczeniem ze studentami w Kantonie i Hongkongu.

W poniedziałek podczas warsztatów studenci Academy of Performing Arts w Hongkongu pytali muzyków Pink Freud m.in. o źródła inspiracji oraz o to, jak udaje im się łączyć różnorodne style muzyczne w spójną całość. Trębacz Adam Milwiw-Baron wyjaśniał, że mimo braku wokalu i tekstu wszystkie utwory zespołu opowiadają melodiami historie i to one są punktem wyjścia podczas kompozycji.

Twórca projektu „Jazz po polsku” Jakub Krzeszowski podkreślił w rozmowie z PAP, że występy artystyczne pomagają budować wizerunek Polski w Chinach. „Rozpoznawalność Polski wśród Chińczyków jest wciąż bardzo mała. Publiczność entuzjastycznie przyjęła koncerty obu grup. Wierzę, że zapamiętają je na dłużej, kojarząc współczesną muzykę jazzową z naszym krajem” – powiedział.

„Jazz po polsku” to projekt prezentujący artystów polskiej sceny jazzowej za granicą, głównie poprzez prezentowanie ich na dużych festiwalach. W zeszłym roku w ramach tego projektu w Chinach wystąpił warszawski zespół Imagination Quartet.

Występy polskich zespołów jazzowych w Chinach współorganizuje Fundacja Plateaux, Instytut Adama Mickiewicza, a także Instytut Polski w Pekinie i konsulat RP w Kantonie. Twórca projektu zapowiada jego kontynuację w przyszłym roku. W planach jest ponad 20 koncertów polskich zespołów w przynajmniej pięciu chińskich miastach.

Z Hongkongu Andrzej Borowiak / PAP