Mateusz Gawęda Trio na trasie koncertowej w Azji

Od 27 listopada do 8 grudnia Mateusz Gawęda Trio wystąpi na trasie koncertowej w Korei Południowej i Chinach. Krakowskie trio zagra 10 koncertów m.in. w Seulu i Szanghaju. Tournee organizowane jest w ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”.

Mateusz Gawęda Trio, koncertować będzie w Korei Południowej od 27 do 30 listopada, a następnie zagra w Chinach od 1 do 8 grudnia. Trio w skład którego wchodzą: Mateusz Gawęda (fortepian), Alan Wykpisz (kontrabas), Grzegorz Pałka (perkusja) zagra 10 koncertów w następujących miastach: w Korei wystąpią w Busan, Jinju, Seulu, Yangsan, oraz w Chinach w Chongqing, Hefei, Nanning, Shenzhen, Szanghaju i Xiamen. Muzycy wystąpią w prestiżowych lokalizacjach, takich jak koreański Evans Jazz Club czy Lincoln Center. Muzycy poprowadzą również warsztaty, których motywem przewodnim będzie zagadnienie „improwizacji”. Podczas koncertów w Korei polskiemu zespołowi towarzyszyć będzie koreańska wokalistka MinJin Seo która koncertowała w Polsce w 2022 r.

Mateusz Gawęda Trio istnieje od 2014 roku i wykonuje swój autorski program złożony z kompozycji lidera zespołu, inspirowanych wszelkimi gatunkami muzycznymi, głównie jazzem z lat 60., muzyką europejską XX wieku oraz muzyką współczesną. Słowa, które najlepiej mogłyby opisać muzykę zespołu to świeżość, dojrzałość, emocje, zabawa i ciemność.

Grupa podczas trasy koncertowej w Chinach i Korei, wykona autorski repertuar, w skład którego wchodzą utwory z dwóch studyjnych płyt: “Falstart” (2018) oraz “Overnight Tales” (2016). Trio przygotowało także utwór specjalny dla azjatyckiej publiczności, utwór „Prelude in E Minor” Fryderyka Chopina. W czerwcu zeszłego roku formacja koncertowała w Japonii i Chinach, gdzie wystąpiła m.in. w klubach Pit Inn w Tokio oraz Blue Note w Szanghaju.

Koncerty Mateusz Gawęda Trio w Chinach i Korei organizowane są przez Fundację JAZZ PO POLSKU w ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”. Przyjął on formę międzynarodowej trasy koncertowej i jest inspirowany dokonaniami polskiego podróżnika, Pawła Edmunda Strzeleckiego, który jako pierwszy Polak okrążył świat (1834-1843). Strzelecki odbył niezwykłą podróż w latach 1834-1843 podczas, której prowadził rozległe badania geologiczne i geograficzne, przyczyniając się do rozwoju wiedzy o współczesnym świecie.

Tourne JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” rozpoczęło się w maju 2023, a w jego ramach już odbyło się już ponad 150 wydarzeń w 20 krajach na całym świecie.

Projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” realizowany jest przez Fundację JAZZ PO POLSKU. Patronat honorowy nad projektem objęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Partnerami projektu są:  Instytut Adama Mickiewicza, Polskie Linie Lotnicze LOT, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Fundacja Instytut Dyplomacji Gospodarczej. Partnerem Strategicznym projektu jest Województwo Podlaskie. Partnerem koncertów w Korei jest Ambasada RP w Seulu oraz PM Music Hub. Partnerem koncertów w Chinach jest Konsulat Generalny RP w Kantonie oraz Konsulat Generalny RP w Szanghaju. Sponsorem chińskiej edycji projektu jest firma Allrango. Patroni medialni: Trójka Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, Jazz TV, Jazz Forum, Jazz Soul, Chiny 24.com.

MATEUSZ GAWĘDA TRIO Live in Asia 2024
Mateusz Gawęda – piano, Alan Wykpisz – kontrabas – Grzegorz Pałka – perkusja

27.11 KOREA, Seul, Club Evans
28.11 KOREA, Seul, Orient Express
29.11 KOREA, Jinju, The Space Recording Studio, recording (feat MinJinSeo) 
29.11 KOREA, Busan, Buk-gu Culture and Arts Center (feat. Minjin Seo) 
30.11 KOREA, Yangsan, PM Music Hub * warsztaty(feat. Minjin Seo)
30.11 KOREA, Jinju, Klanghaus (feat. Minjin Seo)

1.12 CHINY, Shanghai, Lincoln Center
3.12 CHINY, Hefei, J&Z Cottage
4.12 CHINY, Chongqing, NUTS Live House
6.12 CHINY, Xiamen, RealLive and Books Live House
7.12 CHINY, Nanning, Malt House Jazz Club
8.12 CHINY, Shenzhen, Lavo

Mateusz Gawęda Trio istnieje od 2014 roku i wykonuje swój autorski program złożony z kompozycji lidera zespołu, inspirowanych wszelkimi gatunkami muzycznymi, głównie jazzem z lat 60., muzyką europejską XX wieku oraz muzyką współczesną. Słowa, które najlepiej mogłyby opisać muzykę zespołu to świeżość, dojrzałość, emocje, zabawa i ciemność. W 2016 roku trio nagrało debiutancki album pt. “Overnight Tales”, który był i jest bardzo entuzjastycznie odbierany przez publiczność oraz krytyków (m.in. otrzymał nominację do nagrody Fryderyki 2017 w kategorii Muzyka Jazzowa – Fonograficzny Debiut Roku). W 2018 ukazała się kolejna płyta zespołu pt. „Falstart”.
https://mateuszgaweda.com 

“[…]W kształtowaniu własnego stylu w nowych czasach warto poszukać świeżego znaczenia, a tutaj kluczem wydaje się być globalna synteza inspiracji.  Mateusz Gawęda, hołdując tej zasadzie, zdaje się sukcesywnie zmierzać w stronę pianistyki totalnej, rozwijając tym samym koncepcję progresywnego tria fortepianowego, gdzie swoje miejsce maję uznane składy tak znakomitych pianistów, jak Marilyn Crispell, Vijay Iyer czy Matthew Shipp. Gawęda, idealnie odnajdując się w tej wizji pełnej matematyki, świetnie prowadzi swój zespół – czasem bardzo przestrzennie, precyzyjnie, niejednoznacznie, czasem blisko idiomowi jazzowemu. To cała prawda o muzyce tria – wymagająca, inteligentna, pulsująca wielością znaczeń i rozwiązań, na wskroś emocjonalna, bardzo złożona i intelektualna. Podobno tak właśnie funkcjonują wielkie muzyczne osobowości.”Tomasz Łuczak (Polish-Jazz.blogspot)

Mateusz Gawęda – pianista, kompozytor, na koncie współpracę z takimi artystami jak Billy Hart, John Scofield, John Medeski, Ralph Alessi, Gianni Gebbia, Albert Beger, Maciej Obara, Janusz Muniak i wieloma innymi. Inspiracje czerpie głównie z takich muzyków jak Agustí Fernández, Mathew Shipp, Herbie Hancock, Ahmad Jamal, Igor Strawiński czy Wojciech Kilar, ale najbardziej z miłości do muzyki i potrzeby odkrywania świata… W ostatnich latach eksploruje również tematy związane z duchowością oraz szeroko pojętym rozwojem wewnętrznym. Na swoim koncie ma 14 wydanych albumów. Zdobywca licznych nagród na większości najważniejszych konkursów w kraju. Występował na większości polskich festiwali jazzowych. W czerwcu 2023 wraz ze swoim trio odbył trasę koncertową w Japonii i Chinach, gdzie również został zarejestrowany materiał na nowy album zespołu. Za album Mateusz Gawęda Trio „Overnight Tales” został nagrodzony m.in. nominacją do nagrody Fryderyki 2017 w kategorii Muzyka Jazzowa – Fonograficzny Debiut Roku. Obecnie pracuje nad autorskim solowym projektem pt. „Overnight Spells”. Od 2022 roku współtworzy kadrę Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych “Cho-Jazz” w Chodzieży.

Alan Wykpisz – kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor, improwizator, edukator. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie  oraz w Katowicach. Wykładowca na Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie w klasie gitary basowej. Laureat takich konkursów jak Jazz Hoeilaart 2011, Bass Copenhagen 2012 czy Jazz Nad Odrą 2015. Koncertował na wielu festiwalach w krajach takich jak Kuwejt, Katar, Hiszpania, USA, Kanada, Belgia, Chiny, Korea, Indonezja, Malezja czy Indie. Wraz z zespołem High Definition Quartet był nominowany do nagrody FRYDERYK 2014 (Płyta „Hopasa”) , a z Triem Mateusza Gawędy do FRYDERYKA 2016 za „Overnight Tales”, z zespołem Natalia Kordiak Quintet nominowany do nagrody FRYDERYK 2020 (Płyta „Bajka”)  za najlepszy debiut fonograficzny. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury.  Koncertował z takimi artystami jak Janusz Muniak, Randy Brecker, Dave Liebman, Aga Zaryan, Joel Frahm, Adam Pierończyk, Paweł Kaczmarczyk, Mateusz Gawęda, Anna Gadt czy Michał Urbaniak. Jest liderem własnego zespołu „Alan Wykpisz Project”.

dr Grzegorz Pałka – perkusista urodzony w 1994 roku w Krakowie. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie dra hab. Łukasza Żyty oraz dra Wojciecha Fedkowicza. Wielokrotnie nagradzany na konkursach i festiwalach perkusyjnych oraz jazzowych o znaczeniu zarówno międzynarodowym, jak i krajowym: Jazz Juniors, Krokus Jazz Fe- stiwal, Blue Note Jazz Competition, International Drumfest. W roku 2016 oraz 2018 za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Trzy- krotnie nominowany do nagrody Fryderyki w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku (Ma- teusz Gawęda Overnight Tales, Łukasz Kokoszko New Challange, Natalia Kordiak Bajka). Swoją wiedzę i umiejętności udoskonalał na lekcjach prowadzonych przez wybitnych in- strumentalistów takich jak: Billy Drummond, Eric Harland, Marcus Gilmore, Kendrick Scott, Da- mion Reid, Ari Hoenig, Dennis Mackrel. Jego działalność koncertową reprezentują między innymi występy na prestiżowych festiwalach w Europie (JazzAhead, London Jazz Festival, Palatia Jazz Festival, Sopot Jazz Festival, Jazz Jamboree, etc.), Azji (Nine Gates Festival, Ubud Village Jazz Fe- stival, etc.) oraz Ameryce Północnej (All Souls Jazz Festival, Indy Jazz Fest, etc.). W swoim dorobku artystycznym może pochwalić się współpracą z wieloma wybitnymi mu- zykami z kraju i nie tylko, min.: Janusz Muniak, Danny Grissett, Henryk Miśkiewicz, Peter Bern- stein, Dominik Wania, Andrzej Olejniczak, Marek Napiórkowski, Jacek Niedziela-Meira, Andy Middletone, Dorota Miśkiewicz, Jorge Vistel, Grzegorz Nagórski, Rafał Sarnecki, Piotr Orzechowski, Kuba Badach, Szymon Mika, Paweł Kaczmarczyk, Justyna Steczkowska i wielu innych.

Minjin Seo [czyt. Mindżin So], ukończyła studia na wydziale Muzyki Rozrywkowej Uniwersytetu Baekseok w koreańskim Cheonan, a następnie kształciła się w Queens College Aaron Copland School of Music w Nowym Jorku w klasie wokalu prof. Dee Daniels, prof. Alison Wedding oraz prof. Charenee Wade. Jednocześnie zaczęła pobierać prywatne lekcje u legendy jazzowej wokalistyki Nancy Marano, jak również rozpoczęła współpracę z chińską wokalistką Annie Chen. W 2016 r. nagrała swój debiutancki album „Filled with Song”, który ukazał się na europejskim rynku w sierpniu 2022 r. za sprawcą słowackiej wytwórni Hevhetia. W 2017 r. Minjin powróciła do rodzinnego miasta Busan, gdzie obecnie rezyduje. Marzeniem MinJin jest, aby powtórzyć wyczyn legendarnej wokalistki Eli Fitzgerald i zaśpiewać wszystkie utwory uwiecznione na serii płyt „The Complete Ella Fitzgerald Song Books”. MinJin na codzień prowadzi zajęcia ze śpiewu na dwóch uniwersytetach – Pai Chai University w Daejeon oraz University of Arts w Daegu. Otworzyła również prywatna szkołę muzyczną w mieście Yangsan. W jej repertuarze jest już ponad 200 utworów.