Startuje trasa JAZZ PO POLSKU Dookoła Świata

JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” przyjmie formę międzynarodowej trasy koncertowej. W ramach tournee polscy muzycy zagrają ponad 100 koncertów na 4 kontynentach. Weźmie w nim udział czołówka aktualnej polskiej sceny jazzowej. Projekt potrwa trzy lata i rozpoczął się już w maju tego roku. Inspirowany jest dokonaniami polskiego podróżnika – Pawła Edmunda Strzeleckiego, który jako pierwszy Polak okrążył świat.

W ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” w ciągu trzech najbliższych lat polscy artyści odwiedzą 20 krajów i zagrają ponad 100 koncertów na 4 kontynentach. Wezmą w nim udział czołowi polscy artyści niezależnej sceny jazzowej i improwizowanej, którzy wykonają zarówno autorski repertuar, jak i we współpracy z lokalnymi artystami stworzą wydarzenia specjalne.

„W tym roku zagramy przede wszystkim w Azji – Chinach, Japonii i Wietnamie, w krajach Europy środkowo wschodniej – Albanii, Chorwacji, Mołdawii, Rumunii, jak również w Kandzie. W kolejnych latach odwiedzimy inne zakątki świata. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych, gdzie będziemy na bieżąco relacjonować przebieg projektu, przedstawiać kolejnych artystów oraz lokalizacje. Pierwsi wykonawcy, których możemy z dumą przedstawić to: Michał Ciesielski i Piotr Krępeć, którzy w maju wystąpili na niezależnych trasach koncertowych w Chinach, a Michal Ciesielski również na koncercie w Wietnamie; następnie Mateusz Gawęda Trio zagra w czerwcu w Chinach i Japonii; oraz Piotr Lemańczyk Trio, w lipcu Kanadzie.  W sierpniu The Flash! wystąpi w Rumunii oraz Piotr Damasiewicz Into The Roots w Chorwacji, pod koniec września Unleashed Cooperation zagra w Mołdawii, a w październiku odwiedzimy Albanię, gdzie zagra Ziemia. Następnie wrócimy ponownie do Rumuni z trio Pawła Kaczmarczyka, który zagra w mieście Timisoara, wybranej europejską stolicą kultury 2023. W kolejnych latach zamierzamy dotrzeć z polskim jazzem do odbiorców w najdalszych zakątkach świata” – mówi Jakub Krzeszowski, twórca Fundacji JAZZ PO POLSKU, oraz pomysłodawca projektu „Dookoła Świata”. Kolejni wykonawcy oraz szczegóły koncertów będą na bieżąco ogłaszane na stronie internetowej jazzpopolsku.pl.

Projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” inspirowany jest dokonaniami polskiego podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, który jako pierwszy Polak z własnej inicjatywy okrążył świat. Strzelecki odbył niezwykłą podróż w latach 1834-1843 podczas, której prowadził rozległe badania geologiczne i geograficzne, przyczyniając się do rozwoju wiedzy o współczesnym świecie.

„Strzelecki, obok Chopina i Curie-Skłodowskiej był jednym z niewielu Polaków, którym było dane zobaczyć inny świat połowy XIX wieku. Przeprowadził rozległe badania geologiczne na wielu kontynentach, w okresie kiedy Polski nie było na mapach. Za swoją pracę na rzecz rozwoju światowej nauki otrzymał wiele nagród za granicą, w tym złoty medal od Królewskiego Towarzystwa Geograficznego, oraz uznanie od samego Karola Darwina. W Polsce za życia niestety nie został doceniony” – dodaje Krzeszowski. 

Projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” realizowany jest przez Fundację JAZZ PO POLSKU we współpracy z polskimi placówkami dyplomatycznymi na całym świecie, jak również z szeregiem partnerów lokalnych. Partnerami strategicznymi są: Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Instytut Dyplomacji Gospodarczej. Patronat honorowy objęła Krajowa Izba Gospodarcza. Patroni medialni: Jazz Forum, Warsaw Insider. 

Fundacja JAZZ PO POLSKU jest organizacją pozarządową prezentującą szerokie spektrum możliwości polskich artystów młodego pokolenia. Pomaga w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy kulturalnej i integruje środowiska artystów wielu krajów. Dąży do odświeżenia i umocnienia wizerunku polskiego jazzu w świadomości zagranicznych odbiorców. Od 2012 r. w ramach JAZZ PO POLSKU odbyło się ponad 350 wydarzeń, w 15 krajach. Wzięło w nich udział ponad 150 muzyków. W ramach organizowanych projektów również w Polsce odbywają się koncerty polskich jak i zagranicznych artystów. Działania Fundacji można wesprzeć na portalu Patronite.pl.

HARMONOGRAM KONCERTÓW JAZZ PO POLSKU „DOOKOŁA ŚWIATA”

Michał Ciesielski Band (Chiny/Wietnam)
Michał Ciesielski – piano; Noah Hocker – trąbka; Nathaniel Gao – saksofon; YuanYe/ Wang Chenhuai – kontrabas; Victor Bastidas Rodriguez/Xiao Dou – perkusja
03.05 Chiny, Pekin, Parnassus Museum (solo)
04.05 Chiny, Pekin, The Bricks (quartet)
05.05 Chiny, Pekin, Fugue (solo)
06.05 Chiny, Szanghaj, Blue Note (trio)
13.05 Wietnam, Hanoi, Binh Minh Jazz Club
18.05 Chiny, Pekin, Chiny, Smoke (trio)
19.05 Chiny, Pekin, Chiny, Steinway Concert Hall (solo)
24.05 Chiny, Pekin, Bricks (trio)
25.05 Chiny, Pekin, Shi Kong Theatre

Piotr Krępeć (Chiny)
Piotr Krępeć – gitara
28.04, Chiny, Szanghaj, Sanji Neon Studio,Shanghai, warsztaty
29.04, Chiny, Szanghaj, House of Blues and Jazz
02.05, Chiny, Zhengzhou, Zhenglun Zhujiang Instrumnet Store Music Hall
07.05, Chiny, Hangzhou, JZ Club
19.05, Chiny, Chengdu, MPK Vinyl Culture Hall
21.05, Chiny, Nantong, Daxu Guitar
24.05, Chiny, Wuhan, Three Livehouse
25.05, Chiny, Chengdu, Jah Bar
26.05, Chiny, Chengdu, Machu Picchu
27.05, Chiny, Pekin, Ambasada RP w Pekinie
28.05, Chiny, Eatwithchina

Mateusz Gawęda Trio (Japonia, Chiny)
Mateusz Gawęda – piano, Alan Wypisz – kontrabas, Grzegorz Pałka – perkusja
15.06 Japonia, Tokio, Seya Cultural Center AJISAI Plaza * solo
16.06 Japonia, Tokio, Shinjuku PitInn
17.06 Japonia, Tokio, Hakutopia
21.06 Chiny, Szanghaj, Blue Note
22.06 Chiny, Szanghaj, Blue Note
23.06 Chiny, Shenzhen, Lavo
24.06 Chiny, Shenzhen, Lavo
25.06 Chiny, Shenzhen, DMAC * workshops

Piotr Lemańczyk Electric Band (Kanada)
Piotr Lemańczyk – gitara basowa, Marcin Wądołowski – gitary, Dominik Bukowski – wibrafon, Tyler Hornby – perkusja
30.06 Kanada, Canmore, Canmore Theatre
01.07 Kanada, Edmonton, Edmonton Jazz Festival
02.07 Kanada, Calgary, JYYC Calgary Jazz Festival

The Flash!
Sławomir Pezda – saksofon, Kuba Dworak – bas, Max Olszewski – perkusja
18.08, Rumunia, Smida Jazz Festival

Piotr Damasiewicz Into The Roots
Piotr Damasiewicz – trąbka, harmonium, głos; Zbigniew Kozera kontrabas – gumbri; Paweł Szpura perkusja
26.06, Chorwacja, Jazz U Vinogradu Festival

Paweł Kaczmarczyk Trio
Paweł Kaczmarczyk – piano; Alan Wykpisz – kontrabas; Grzegorz Pałka – perkusja
7.10, Rumunia, Timisoara Jazz Festival

Unleashed Cooperation
Krzysztof Kuśmierek – saksofony, Patryk Rynkiewicz – trąbka, Patryk Matwiejczuk – piano, Flavio Gullotta – kontrabas, Stanisław Aleksandrowicz – perkusja
29.09, Mołdawia,
Chisinau, Ethno Jazz Festival

ZIEMIA
Oskar Tomala – gitara; Mateusz Żydek – trąbka; Jakub Wosik – kontrabas; Alan Kapołka – perkusja
30.09, Albania, Szkodra, Jazz Club
01
.09, Albania, Tirana, International Festival JazzinAlbania
02.10, Albania, Tirana, International Festival JazzinAlbania * workshops

więcej dat wkrótce!