Michał Martyniuk Quartet na Java Jazz Festival 2019

Michał Martyniuk Quartet wystąpi na Java Jazz Festival w Indonezji, jednym z największych festiwali jazzowych na świecie. Grupa złożona z polskich i nowozelandzkich muzyków zagra dwukrotnie w Jakarcie, 1 i 3 marca. Koncerty organizowane są w ramach projektu Jazz Po Polsku.

Pochodzący ze Szczecina, ale od 13 lat mieszkający na Antypodach Michał Martyniuk, wystąpi na Java Jazz Festival już po raz drugi. Formacja w tym roku wystąpi w składzie Michał Martyniuk piano, Kuba Skowroński saksofon, Cameron McArthur kontrabas, Ron Samsom perkusja. Martyniuk promować będzie swój najnowszy album „Nothing to Prove”, nominowany do nagrody Fryderyk 2019 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. 

Michał Martyniuk to pianista, który stał się jednym z najbardziej aktywnych twórców nowozelandzkiej sceny muzycznej. We współpracy z czołowymi muzykami z Auckland w 2016 r. nagrał album „After Ours” łączący jazz z muzyką klubową i elektroniczną. Obecnie grupa promuje kolejny krążek „Nothing to Prove” zarejestrowany w ubiegłym roku. Michałowi towarzyszyli wybitni przedstawiciele młodego, polskiego jazzu, z którymi odbył wcześniej intensywną trasę koncertową po Polsce i Ukrainie. Na kontrabasie zagrał Bartek Chojnacki, na saksofonie Kuba Skowroński, na gitarze Kuba Mizeracki, a na perkusji Kuba Gudz. 

Podczas Java Jazz Festival grupa zagra najnowszy materiał na kontynencie Azjatyckim o raz pierwszy. Koncerty organizowane są w ramach projektu Jazz Po Polsku, prezentującego szerokie spektrum możliwości polskich artystów młodego pokolenia w krajach azjatyckich od 2014 r. Koncerty grupy Michała Martyniuka są 200 i 201 wydarzeniem Jazz Po Polsku w Azji. 

Java Jazz Festival w tym roku dobędzie się już po raz 15 i jest jednym z największych festiwali jazzowych na świecie. W zeszłym roku w ramach imprezy wystąpiło na nim ponad 100 zespołów, których wysłuchało około 50 tysięcy osób. Tegoroczne koncerty odbywają się w JiExpo Kemoyoran w Jakarcie, a zagrają między innymi: Robert Glasper, Gretchen Parlato, Kneebody, Nathan East Band, Knowers, Toto, Moonchild, Louis Cole. 

„Nothing to Prove” to płyta utrzymana w konwencji akustycznego jazzu, opartego na ciekawych melodiach i energicznych improwizacjach. Album został nominowany do  nagrody Fryderyk 2019 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W Polsce płyta ukazała się nakładem renomowanego wydawnictwa SJ Records. Przygotowana została także ekskluzywna wersja winylowa albumu, dostępna na całym świecie.

Kompozycje z „Nothing to Prove” wzbudziły uznanie m.in. Randy’ego Breckera i Johna Patitucciego, jurorów konkursu Made In New York, którzy dołączyli do Martyniuka na scenie podczas finałowego koncertu w Tribeca Performing Arts Center w USA w kwietniu 2018 r.

Koncerty Michał Martyniuk Quartet organizowane są w ramach projektu Jazz Po Polsku we współpracy z Ambasadą RP w Jakarcie. Patronami medialnymi wydarzenia są Jazz Forum i Jazz TV.