Albert Karch – Yuta Omino Project na trasie w Japonii

Na przełomie października i listopada na trasie koncertowej w Japonii wystąpi zespół Albert Karch – Yuta Omino Project. Muzycy odwiedzą sześć miast i zagrają osiem koncertów. Trasa jest częścią projektu Jazz Po Polsku.

Od 12 października formacja wystąpi w miastach Chiba, Fukui, Nagoya, Saitama, Shizuoka i Tokio. Muzycy zagrają zarówno na festiwalach jak i w klubach. Koncert finałowy odbędzie się 3 listopada na No Mori Jazz Festival w Tokio, a dzień wcześniej zespół zarejestruje debiutancki album w tokijskim analogowym Dede Studio.

Trzon zespołu stanowią Albert Karch – perkusja i Yuta Omino – kontrabas. W trakcie trasy dołączą do nich japońscy muzycy: Takako Yamada i Momo Otani – fortepian, Hiroyuki Ishikawa – trąbka, jak również francuski gitarzysta Christophe Pannekoucke.

Kocham japońska kulturę i język, a Yuta europejski jazz, stąd naturalne było dla nas, aby zacząć grać razem. Japonii zawdzięczam największe muzyczne odkrycia, poprzez które nie tylko lepiej poznałem siebie, ale dojrzałem również jako twórca. Album, który już wkrótce wspólnie nagramy zawierać będzie muzykę delikatną, pełną przestrzeni, odcieni i barw. Jest to ukłon w stronę lokalnych twórców, którzy stanowili dla mnie inspirację i pokazali mi muzyczne światy, których wcześniej nie znałem – Albert Karch.

Koncerty Albert Karch – Yuta Omino Project odbędą się w ramach projektu Jazz Po Polsku i są zapowiedzią długofalowej współpracy polskich i japońskich artystów w obu krajach. Partnerem projektu jest Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Polski w Tokio.

Jazz Po Polsku prezentuje szerokie spektrum możliwości polskich muzyków jazzowych młodszego pokolenia. Pomaga w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy kulturalnej i integruje środowiska artystów wielu krajów. Od 2012 r. w ramach projektu odbyło się wiele koncertów na całym świecie, w tym aż 80 w Azji.

ALBERT KARCH – YUTA OMINO PROJECT LIVE IN JAPAN 2017:

12.10, Chiba, Clipper 19:00
13.10, Fukui, Cafe Ragtime Classics, 19:30
18.10, Tokyo, inF, 20:00, feat. Momo Otani
19.10, Shizuoka, Analog/Hamamatsu Jazz Week, 20:00, feat. Takako Yamada
20.10, Nagoya, Cabarello Club, 20:00
22.10, Saitama, Salon Honjo, 20:00
01.11, Tokyo, Bar Time, feat. Momo Otani, feat. Momo Otani & Christophe Pannekoucke
02.11, recording session in Tokyo
03.11, Tokyo, Mori no Jazz Festival, feat. Hiroyuki Ishikawa

Albert Karch, perkusista, występował m.in. na Copenhagen Jazz Festival, Copenhagen Winter Festival, Tete-a-Tete Opera Festival w Londynie, Warszawa Singera, Jazz Jantar. Uczestnik cyklu konferencji i koncertów „Polska – Rosja: muzyczny dialog”. Wziął udział w nagraniach sześciu studyjnych albumów. Jako kompozytor udziela się również w teatrze. W 2012 r., otrzymał I nagrodę na Azoty Jazz Contest, w 2014 I nagrodę oraz nagrodę indywidualną z zespołem Sound of Affection podczas Europejskich Integracji Muzycznych.

Yuta Omino, jest jednym z najbardziej poszukiwanych basistów swojego pokolenia. Studiował na departamencie jazzowym tokijskiej Chiba University,. Koncertował m.in. z Hideki Togi, Hiroshi Miniami czy Iwao Furusawa. Jest również liderem własnego zespołu, wykonując autorską muzykę odwołującą się do europejskiej tradycji jazzowej.

Takako Yamada, pianistka i kompozytorka. Studiowała w Kunitachi College of Music w Japonii oraz Berklee College of Music w USA. Wydała siedem autorskich płyt, największy sukces odnosząc płytą „The Flow of Time”, która przez japońską krytykę została okrzyknięta „arcydziełem”. Nagrodzona m.in. srebrnym medalem Asakusa Jazz Contest.  W 2015 powołała trio Tre Fanger. Wstępowała m.in. w Kenneth Dahl Knudsen Group, Duoppon, Tokyo Brass Orchestra.