Jazz Po Polsku Live In China 2016

Na przełomie września i października na 25 koncertach w Chinach wystąpią składy Rafała Sarneckiego, Grzegorza Karnasa, Nikoli Kołodziejczyka i Stanisława Słowińskiego. Koncerty odbędą się w ramach projektu JAZZ PO POLSKU promującego polski jazz na arenie międzynarodowej.

Trzecia edycja projektu JAZZ PO POLSKU w Chinach potrwa łącznie 45 dni. Polskie zespoły zaprezentują się od 8 września do 25 października, m.in. w Nankinie, Kantonie, Pekinie, Szanghaju, a także Changchun, Changzhou, Chengdu, Dalianie, Suzhou, Zhongshanie. Wystąpią na największych festiwalach jazowych na północy i południu kraju, teatrach, centrach kultury i koncertach klubowych. Muzycy poprowadzą również warsztaty na uczelniach wyższych. Zwieńczeniem projektu będzie koncert finałowy, w którym polscy i chińscy artyści wykonają wspólny program poświęcony „kanonom polskiego jazzu”. Koncert odbędzie się w najbardziej prestiżowym centrum koncertowym na południu kraju, Xinghai Concert Hall.

final_jazzpopolsku_liveinchina2016_poster_a2_150dpi-kopia

11 października na najstarszym chińskim festiwalu jazzowym Nine Gates w Pekinie wystąpią aż trzy polskie zespoły. W Chaoyang Theatre zaprezentują się: wielokrotnie nagradzany Grzegorz Karnas Formula, Stryjo – eksperymentalne trio Nikoli Kołodziejczyka, dwukrotnego laureata Fryderyka, oraz kwintet Stanisława Słowińskiego, zdobywcy głównej nagrody na zeszłorocznym Jazz Juniors. Zespoły zagrają również w lokalnych klubach, a muzycy poprowadzą warsztaty na uniwersytetach. W ramach całego projektu JAZZ PO POLSKU na przełomie września i października w Pekinie odbędzie się 12 wydarzeń.

Trasę rozpocznie we wrześniu kwintet Rafała Sarneckiego. Międzynarodowa formacja, w skład której wchodzą również amerykańscy i chińscy muzycy, wystąpi czterokrotnie w Pekinie (7-11.09). Następnie poleci na północ do miasta Dalian, aby w kolejnych dniach zagrać cykl koncertów w prestiżowej sieci klubów JZ w Hangzhou, Kantonie i Szanghaju (14-20.09). Rafał Sarnecki poprowadzi cykl indywidualnych warsztatów na akademiach muzycznych. Motywem przewodnim zajęć gitarzysty tworzącego od lat w Nowym Jorku, będą polirytmy. Studenci nauczą się jak je tworzyć i adaptować do różnych stylów muzycznych.

Na początku października do Chin przyleci kwartet Grzegorza Karnasa. Formacja rozpocznie trasę koncertową w Pekinie, gdzie wystąpi po raz drugi w karierze na Nine Gates (11.10). Muzycy zagrają także na festiwalach jazzowych w miastach: Changchun, Chengdu, Nankin, Suzhou, a także Xinghai Concert Hall w Kantonie (24.10). Karnas przygotował dla chińskiej publiczności dedykowany program, który zaprezentuje w języku polskim i mandaryńskim. Poprowadzi również zajęcia poświęcone improwizacji wokalnej.

Tegoroczną prezentację zakończy koncert finałowy w wykonaniu JAZZ PO POLSKU ENSEMBLE. Repertuar zostanie przygotowany specjalnie na tę okazję przez Rafała Sarneckiego. Koncert wprowadzi Chińczyków w muzykę legend polskiego jazzu w tym Krzysztofa Komedy, Bronisława Kapera, Zbigniewa Namysłowskiego oraz Zbigniewa Seiferta. Septet wystąpi w składzie polsko-chińskim: Rafał Sarnecki (gitara), Adam Bałdych (skrzypce), Annie Chen (wokal), Nathaniel Gao (saksofon), Katarzyna Pietrzko (piano), Zhang Ke (kontrabas) i Grzegorz Masłowski (perkusja). „W repertuarze pojawią się zarówno zaawansowane rytmiczne i harmonicznie kompozycje utrzymane w stylistyce współczesnego jazzu, jak też liryczne melancholijne utwory zainspirowane słowiańskimi melodiami” – mówi Sarnecki. Koncert odbędzie się w 25 października w Xinghai Concert Hall.

Chińska publiczność będzie miała również okazję obejrzeć wystawę fotografii autorstwa Macieja Głowińskiego. Zdjęcia ukazują kulisy zeszłorocznej trasy koncertowej JAZZ PO POLSKU, na której wystąpili Pink Freud i Jazzpospolita.

JAZZ PO POLSKU LIVE IN CHINA 2016 jest organizowany przez Fundację Plateaux we współpracy z Chińskim Stowarzyszeniem Jazzowym (CJA) i finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Pekinie, Konsulatów Generalnych RP w Chengdu, Hongkongu i Kantonie oraz Culture.pl.

JAZZ PO POLSKU prezentuje szerokie spektrum możliwości polskich muzyków jazzowych młodszego pokolenia. Pomaga w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy kulturalnej i integruje środowiska artystów wielu krajów. W Chinach był prezentowany dotychczas trzykrotnie. Na trasach koncertowych wystąpiły w 2015 r. Pink Freud i Jazzpospolita, a rok wcześniej Imagination Quartet.

jpp logo all jpg

JAZZ PO POLSKU LIVE IN CHINA 2016
7.09-25.10 2016 r.

Changzhou, Changchun, Chengdu, Kanton, Hangzhou, Nankin, Pekin, Shanghai, Suzhou, Zhongshan


RAFAŁ SARNECKI QUINTET 

07.09 PEKIN, Contemporary Music Academy

08.09 PEKIN, Jinaghu

09.09 PEKIN, East Shore / Western Academy

10.09 PEKIN, Western Academy of Berling

11.09 PEKIN, Western Academy of Berling

15.09 SZANGHAI, Wooden Box

16.09 CHANGZHOU, Blank Space

17.09 ZHONGSHAN, Friends Bar

19.09 KANTON, JZ Club

20.09 KANTON, JZ Club

22.10 HANGZHOU, Bloom Music Festival + feat. Annie Chan

25.10 KANTON / JAZZ PO POLSKU ENSEMBLE / Guangzhou Jazz Festival

rafal-sarnecki-china-poster-net

GRZEGORZ KARNAS FORMULA

11.10 PEKIN, Nine Gates Festival / 9-Theatre

12.10 CHANGCHUN, Jilin University of Arts

13.10 CHANGCHUN, Jilin University of Arts

14.10 SUZHOU, Jiangsu International Jazz Festival

15.10 NANKIN, Jiangsu International Jazz Festival

16.10 NANKIN, Jiangsu International Jazz Festival

19.10 CHENGDU, Sichuan Conservatory of Music

20.10 CHENGDU, Sichuan Conservatory of Music

23.10 ZHONGSHAN, Jimmi Hornet

24.10 KANTON, Xinghai Concert Hall

net-popr-jpp_poster_grzegorzkarnasformula


STRYJO

11.10 PEKIN, Nine Gates Festival / 9-Theatre

13.10 PEKIN, LaiFu Live House

14.10 PEKIN, Beijing Midi Shool of Music

 

STANISŁAW SŁOWIŃSKI QUINTET

11.10 PEKIN, Nine Gates Festival / 9-Theatre

12.10 PEKIN, Beijing Midi Shool of Music

14.10 PEKIN, LaiFu Live House