Polski jazz na międzynarodowym festiwalu w mieście Hue

Michał Milczarek Trio reprezentowało Polskę podczas największego międzynarodowego festiwalu w Wietnamie. Festiwal w Hue co roku przyciąga setki tysięcy Wietnamczyków i na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych imprez kulturalnych kraju. Zespół wystąpił w ramach kolejnej odsłony projektu „Jazz po polsku”.

Polski zespół zagrał w Wietnamie dwa koncerty – pierwszy w zabytkowych wnętrzach Królewskiego Teatru na terenie Cytadeli Imperialnej – zabytku wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto podkreślić, że istotny udział w odbudowie Cytadeli miała również Polska – od połowy lat 80. do końca lat 90. XX wieku, prace rekonstrukcyjne prowadzone były m.in. przez polskich ekspertów pod kierownictwem architekta – Kazimierza Kwiatkowskiego.

Drugi koncert zespół zagrał w plenerze, na scenie wkomponowanej w monument poświęcony I wojnie światowej. Niesamowity klimat tworzyła muzyka polskiego zespołu w połączeniu z ciekawym oświetleniem i historycznym otoczeniem.  Publiczność bardzo entuzjastycznie przyjęła polską muzykę.

Zespół podczas swojej trasy koncertowej w Wietnamie zagrał jeden koncert w Hanoi (28.04) i dwa w Hue (30.04 i 1.05). Trasa zorganizowana była w ramach projektu „Jazz po polsku”.

– Trasa miała niesamowity charakter i była dla nas doskonałym doświadczeniem. Każdy z trzech koncertów był szczególny, grany dla innej publiczności w innym otoczeniu – mówił lider zespołu Michał Milczarek.

Michał Milczarek Trio (MM3) to jedna z najciekawszych młodych formacji na polskiej scenie jazzowej. Zespół tworzy muzykę instrumentalną będącą połączeniem modern jazzu, psychodelicznego rocka i elektroniki. Jest określany jako jeden z najprężniej działających składów muzyki improwizowanej w Polsce. Grupa ma na koncie trzy albumy: EP-kę „The Big Game” (2012), studyjny album „Squirrels and Butterflies” (Akademia Rocka, 2014) i najnowszy „Ambient Works” (Boska Entertainment, 2016).

Koncerty są częścią projektu „Jazz po polsku”, prezentującego szerokie spektrum możliwości polskich artystów młodego pokolenia na arenie międzynarodowej. Zorganizowano we współpracy z Ambasadą RP w Hanoi, Hue Festival i Fundacją Plateaux.

źródło: Ambasada RP w Hanoi;
fot. S. Wudarski, Ambasada RP w Hanoi