JAZZ PO POLSKU Dookoła Świata – przystanek Chiny

29 sierpnia rozpocznie się kolejna trasa koncertowa JAZZ PO POLSKU w Chinach. Wezmą w niej udział zespoły – Rafał Sarnecki Quartet, ZK Collaboration i Mateusz Gawęda Trio. Zespoły zagrają 20 koncertów w największych metropoliach. Trasa organizowana jest w ramach projektu „Dookoła Świata” i zakończy się w grudniu.

Rafał Sarnecki Quartet, ZK Collaboration i Mateusz Gawęda Trio będą występować w Chinach od 29 sierpnia do 10 grudnia i zagrają w sumie 20 koncertów. Zespoły odwiedzą zarówno największe metropolie, takie jak Pekin, Shenzhen i Szanghaj, jak i mniejsze miasta m.in. w Nanning czy Xiamen. Polscy muzycy wystąpią m.in. w klubach Blue Note, Lincoln Center, Lavo, Real Live House oraz JZ Club, jak również zagrają na festiwalu EU Jazz Month w Szanghaju, oraz poprowadzą warsztaty dla lokalnych studentów. Trasa koncertowa odbywa się w ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”, a jej chińska cześć jest kontynuacją trasy, która rozpoczęła się na wiosnę w wykonaniu Simona De Rosa feat. Confusion Project (19 kwietnia-5 maja), a następnie kwintetu HoTS (21 czerwca-7 lipca).

Od 29 sierpnia do 8 września na trasie koncertowej w Chinach występować będzie międzynarodowy kwartet Rafała Sarneckiego, w skład którego oprócz polskiego gitarzysty wchodzą muzycy z Chin (Wang Chenhuai – kontrabas), Kolumbii (Victor Bastidas – perkusja) i USA (Nathaniel Gao – saksofon, Danny Zanker – kontrabas).  Grupa rozpocznie trasę w Lincoln Center w Szanghaju (30-31 sierpnia), i dzień później w JZ Club w Hangzhou. Następnie  formacja uda się do Pekinu gdzie zagra trzy koncerty w klubach Smoke (5 września), East Shore (6 września), oraz DeFacto (7 września). Tournee zakończy się 8 września w klubie Jijieshe w Tongzhou. Sarnecki promować będzie utwory z najnowszej „A View From The Treetop” wydanej w 2022 przez Art Evolution Records, jak i starsze kompozycje. Tegoroczna trasa będzie 10 trasą zespołu Sarneckiego w Chinach.

Następnie 27 września w Chinach zadebiutuje ZK Collaboration, w składzie Maciej Kądziela – saksofon, Roman Chraniuk – bass i Adam Zagórski – perkusja. Formacja zagra na festiwalu EU Jazz Month w Szanghaju w klubie JZ Club (29 września) oraz wystąpi na koncertach klubowych: w Malt House Jazz Club w Nanning (28 września), Real Live House w Xiamen (30 września i 1 października) oraz w klubie Lavo w Shenzhen (2 i 3 października). Muzycy poprowadzą także warsztaty 1 października w BPop Studio w Xiamen.

Tegoroczną prezentację JAZZ PO POLSKU w Chinach zakończy trasa koncertowa w wykonaniu Mateusz Gawęda Trio. Formacja wystąpi m.in. w Lincoln Center w Szanghaju (1 grudnia), klubie NUTS Live House w Chongqing (4 grudnia), Oak Nose Jazz Club w Chengdu (5 grudnia) oraz Malt House Jazz Club w Nanning (6 grudnia). W skład zespołu wchodzą: Mateusz Gawęda (fortepian), Alan Wykpisz (kontrabas), Grzegorz Pałka (perkusja). Grupa podczas trasy koncertowej w Chinach wykona autorski repertuar, w skład którego wchodzą utwory z dwóch studyjnych płyt: “Falstart” (2018) oraz “Overnight Tales” (2016).

Projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” inspirowany jest dokonaniami polskiego podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, który jako pierwszy Polak z własnej inicjatywy okrążył świat. Strzelecki odbył niezwykłą podróż w latach 1834-1843 podczas, której prowadził rozległe badania geologiczne i geograficzne, przyczyniając się do rozwoju wiedzy o współczesnym świecie.

Projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” realizowany jest przez Fundację JAZZ PO POLSKU. Patronat honorowy nad projektem objęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Partnerami projektu są: Instytut Adama Mickiewicza, Polskie Linie Lotnicze LOT, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Fundacja Instytut Dyplomacji Gospodarczej. Partnerem Strategicznym projektu jest Województwo Podlaskie. Sponsorem chińskiej edycji projektu jest firma Allrango. Patroni medialni: Trójka Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, Jazz TV, Jazz Forum, Jazz Soul, Chiny 24.com.

—-

JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” przyjął formę międzynarodowej trasy koncertowej, w ramach której polskie zespoły jazzowe w ciągu trzech lat wystąpią na 4 kontynentach. Projekt rozpoczął się w maju zeszłego roku i potrwa do końca 2025 r. Do tej pory odbyło się ponad 100 wydarzeń w 18 krajach, w których wzięło udział 16 zespołów. Koncerty odbyły się w: Albanii, Austrii, Bangladeszu, Chinach, Chorwacji, Indiach, Indonezji, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Macedonii, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Słowenii, Słowacji, Tajwanie, Węgrzech i Wietnamie. W projekcie wzięły udział dotychczas zespoły: Confusion Project, JAH Trio, Mateusz Gawęda Trio, Michał Ciesielski Band, Paweł Kaczmarczyk Trio, Piotr Damasiewicz Into The Roots, Piotr Damasiewicz-Kuba Wójcik, Piotr Damasiewicz-Aleksandra Kryńska, Piotr Krępeć, Piotr Lemańczyk Electric Band, Sarnecki-Zagórski-Ettun, Rafał Sarnecki Quintet, Simona De Rosa feat. Confusion Project, Skowroński-Galas-Zagórski, Tomasz Chyła Quintet, Unleashed Cooperation, ZIEMIA.


—-
Rafał Sarnecki – gitarzysta jazzowy, kompozytor, aranżer. Jako jeden z niewielu polskich muzyków odnalazł się w Stanach Zjednoczonych, gdzie żył i tworzył przez ponad dekadę. Występował z takimi artystami jak Randy Brecker, Mike Stern, Ron Blake czy Joe Magnarelli. W latach 2009-2019 był członkiem uznanej w USA grupy Lucas Pino No-Net Nonet. Jako lider własnych projektów muzycznych odbył 15 tras koncertowych po Azji. Koncertował również w Ameryce Północnej i Południowej oraz wielu krajach Europy. Nagrał pięć autorskich płyt, spośród których trzy (Song From a New Place – 2008, Cat’s Dream – 2014 oraz A View From The Treetop – 2022) były nominowane do nagrody Fryderyk. Druga płyta The Madman Rambles Again (2011) została wyróżniona przez prestiżową amerykańską redakcję „All About Jazz” jako jeden z 12 najciekawszych albumów 2011 r. Sarnecki ukończył studia muzyczne w New School University oraz w Queens College w Nowym Jorku. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz na Akademii Muzycznej w Łodzi.
http://rafalsarnecki.com

ZK Collaboration – zespół który narodził się z przeznaczenia i przyjaźni. Tak po prostu musiało się wydarzyć. Wszystko ugruntowało się w 2016 roku, chodź zaczęło się znacznie wcześniej. Los i bieg wydarzeń powoli, acz konsekwentnie kierował życiem liderów ZK Collaboration Macieja i Adama w taki sposób, by dzięki artystycznym doświadczeniom zdobywanym przez ostatnią dekadę poza polską wrócić i połączyć siły.  Dzięki temu mnogość inspiracji zaczerpniętych przez liderów sprawia, że zespół jest niezwykle interesujący, wręcz wyjątkowy ZK Collaboration to grupa przyjaciół. Niektórzy z nich siedzieli razem w ławkach szkolnych, razem uczyli się, podróżowali, tworzyli muzykę, od zawsze czerpiąc z młodzieńczej energii i niezwykłej interakcji, którą wypracowali przez lata.
https://zkcollaboration.com 

Mateusz Gawęda Trio istnieje od 2014 roku i wykonuje swój autorski program złożony z kompozycji lidera zespołu, inspirowanych wszelkimi gatunkami muzycznymi, głównie jazzem z lat 60., muzyką europejską XX wieku oraz muzyką współczesną. Słowa, które najlepiej mogłyby opisać muzykę zespołu to świeżość, dojrzałość, emocje, zabawa i ciemność. W 2016 roku trio nagrało debiutancki album pt. “Overnight Tales”, który był i jest bardzo entuzjastycznie odbierany przez publiczność oraz krytyków (m.in. otrzymał nominację do nagrody Fryderyki 2017 w kategorii Muzyka Jazzowa – Fonograficzny Debiut Roku). W 2018 ukazała się kolejna płyta zespołu pt. „Falstart”.
https://mateuszgaweda.com 

NADCHODZĄCE KONCERTY W CHINACH II PÓŁROCZU

RAFAŁ SARNECKI QUARTET

Rafał Sarnecki – gitara, Nathaniel Gao – saksofon, Danny Zanker – kontrabas, Victor Bastidas – perkusja

29.08, Hefei, J&Z Cottage
30.08, Shanghai, Lincoln Center
31.08, Shanghai, Lincoln Center
01.09, Hangzhou, JZ Club
05.09, Beijing, Smoke
06.09, Beijing, East Shore
07.09, Beijing, Defactto
08.09, Tongzhou, Jijieshe

ZK COLLABORATION
Maciej Kądziela – saksofon, Roman Chraniuk – bas, Adam Zagórski – perkusja

28.09 NANNIG, Malt House
29.09 SHANGHAI, JZ Festival
30.09 XIAMEN, Real Live House
01.10 XIAMEN, Bpop Studio – warsztaty
01.10 XIAMEN, Real Live House
02.10 SHENZHEN, Lavo Jazz Club
03.10 SHENZHEN, Lavo Jazz Club 

MATEUSZ GAWĘDA TRIO
Mateusz Gawęda – piano, Alan Wykpisz – kontrabas – Grzegorz Pałka – perkusja
1.12, Shanhai, Lincoln Center
4.12, Chongqing, NUTS Live House
5.12, Chengdu, Oak Nose
6.12, Nanning, Malt House Jazz Club

ZREALIZOWANE WYDARZENIA W CHINACH I PÓŁROCZU

CONFUSION PROJECT FEAT. SIMONA ROSA
Michał Ciesielski – piano, Piotr Gierszewski – bas, Andrzej Golicki – drums

19.04, Pekin, Blue Note
20.04, Szanghaj, Blue Note
21.04, Hangzhou, JZ Club
23.04, Pekin, Beijing Contemporary Music Academy  * warsztaty
23.04, Pekin, Instytut Włoski w Pekin
24.04, Pekin, Ambasada RP
25.04, Pekin, Tsinghua University
26.04, Changsha, Xiu Jazz Club
27.04, Changsha, Xiu Jazz Club
01.05, Shanghaj, Lincoln Center
02.05, Shanghaj, Lincoln Center
03.05, Zhuhai, Golden Jazz Academy
04.05, Zhuhai, Golden Jazz Academy
05.05, Zhuhai, Zhuhai International School

HoTS (HARMONY OF THE SPHERES)
Mikołaj Poncyljusz – gitara, Wojciech Jachna – trąbka, Jakub Łępa – saksofon, Tymon Trąbczyński – kontrabas, Maks Olszewski – perkusja

21.06, Hongkong, Fringe Club, Make Music Festival
22.06, Hongkong, The Wanch, Make Music Festival
23.06, Shenzhen, Penny Black Jazz Club
26.06, Chongqing, NUTS Live House
27.06, Nanjing, 1701 Live House
28.06, Szanghai, Lincoln Center
29.06, Szanghai, Lincoln Center
30.06, Hefei, J&Z Cottage
04.07, Xiamen, Real Live House
05.07, Xiamen, Bpop Studio, warsztaty
05.07, Xiamen, Real Live House
06.07, Shenzhen, Lavo
07.07, Shenzhen, Lavo