Rafał Sarnecki wykładowcą pierwszych warsztatów jazzowych organizowanych w Chinach

Rafał Sarnecki poprowadzi warsztaty jazzowe organizowane przez Chińskie Stowarzyszenie Muzyków Jazzowych (CJA). Zajęcia ze studentami poświęcone będą takim zagadnieniom jak: interakcja zespołowa, groove, rozwijanie motywów melodycznych, kompozycja we współczesnej muzyce jazzowej. Zajęcia odbędą się w Jilin Academy of Arts  w Changchun i potrwają od 6 do 19 lipca. Odbywają się w ramach cyklu Jazz Po Polsku Live in China 2018.

Tegoroczne Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe w Changchun to pierwsze tego typu wydarzenie muzyczne w Chinach. W skład kadry wykładowców wchodzą muzycy z krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Czech, Litwy, Słowenii, Słowacji, Węgier oraz Polski; oraz czołowi muzycy chińskiej sceny jazzowej. Oprócz dużej grupy studentów chińskich uczelni pojawią się również Europejczycy, w tym jeden Polak. Warsztaty są kontynuacją zapoczątkowanej w 2017 r. współpracy między muzykami z Chin oraz Europy Środkowo Wschodniej w ramach idei „Jedwabnego Szlaku”.

Przez wiele lat muzyka jazzowa była w Chinach zakazana. Obecnie obserwujemy bardzo szybki rozwój scen jazzowych w największych metropoliach Państwa Środka. Powstają liczne programy jazzowe przy uniwersytetach, co roku pojawiają się nowe kluby i festiwale. Warsztaty w Changchun zapewne mają na celu pokazanie muzykom z całego świata, że Chiny chcą być obecne na „jazzowej mapie”. Program warsztatów zaplanowany jest w taki sposób, aby uczestnicy mieli również czas na zwiedzanie prowincji Jilin, położonej na północy kraju, poznając lokalną kulturę, kuchnię i zabytki. Oprócz typowych zajęć instrumentalnych, zespołowych i teoretycznych przewidziane są również zajęcia z big-bandem jazzowym, dyskusje panelowe oraz liczne jam sessions – mówi Rafał Sarnecki.

Rafał Sarnecki jako lider grupy występował na festiwalach i klubach jazzowych w Chinach, Chile, Izraelu, Korei Południowej, Malezji, Meksyku, na wschodnim i zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, Kanadzie i w większości krajów europejskich. Nagrał cztery autorskie płyty, z których pierwsza „Song From a New Place” (2008, ARMS) i trzecia „Cat’s Dream” (2014, Brooklyn Underground) były nominowane do nagrody Fryderyk. Druga, „The Madman Rambles Again” została wydana przez oficynę Fresh Sound New Talent i umieszczona przez „All About Jazz” pośród 12 najciekawszych albumów 2011 r. Współpracował z takimi muzykami jak z Joel Frahm, Ingrid Jensen, Willie Jones III, Gary Thomas. Od 2005 r. żyje i tworzy w Nowym Jorku, gdzie studiował pod kierunkiem jednego z najsłynniejszych nauczycieli gitarowych, Johna Bollenbecka. 27 lipca tego roku w USA ukaże się najnowszy, czwarty album Sarneckiego zatytułowany „Climbing Trees”.

Wykłady Rafała Sarneckiego na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Changchun odbywają są w ramach projektu Jazz Po Polsku Live in China 2018, i są organizowane są we współpracy z Chińskim Stowarzyszeniem Muzyków Jazzowych (CJA), przy wsparciu Fundacji Plateaux i Instytutu Polskiego w Pekinie.