Pierwsza odsłona Jazz Po Polsku: Copenhagen Jazz Festival 2012

Po raz pierwszy w historii Copenhagen Jazz Festival polska scena jazzowa będzie reprezentowana przez samodzielny cykl koncertowy JAZZ PO POLSKU. W dniach 12-14 lipca w stolicy Danii wystąpi 10 polskich zespołów o szerokiej palecie stylistycznej – od mainstreamu po awangardę.

Copenhagen Jazz Festival należy do największych w Europie – na blisko 100 scenach odbędzie się ok. 1000 koncertów. Do największych gwiazd tegorocznej edycji tego festiwalu należą Wayne Shorter, Brad Mehldau, John Scofield, Lee Konitz, czy Jim Hall.

Oprócz wielkich nazwisk, znanych z innych imprez, Kopenhagę odwiedzi także wielu mniej znanych artystów. Jak co roku bogato będzie reprezentowana interesująca i nieustannie kreatywna scena duńska. Specyfiką Copenhagen Jazz Festival są międzynarodowe projekty z udziałem artystów europejskich, amerykańskich i Duńczyków. Wiele z nich jest aranżowanych specjalnie na to wydarzenie.

JAZZ PO POLSKU na Copenhagen Jazz Festival 2012

12 lipca (czwartek)
19:30 Imagination Quartet
21:30 JazzPospolita
23:30 Levity

13 lipca (piątek)
14:00 Leszek Możdżer (solo piano)
19:30 Leszek Możdżer (solo piano)
21:30 GMO Trio
23:30 HERA

14 lipca (sobota)
19:00 Nowicki – Święs – Frankiewicz Trio
20:45 The Light
22:30 Tomasz Licak Sextet
24:00 Niechęć

Seria koncertów JAZZ PO POLSKU jest wynikiem polsko-duńskiej współpracy pomiędzy Ambasadą Polską w Kopenhadze, Instytutem Adama Mickiewicza i Stołeczną Estradą a Huset-KBH, JazzDanmark i Sundance Music, a także niezależnymi organizacjami: IMS oraz Multikulti Group.

JAZZ PO POLSKU przedstawia szerokie spektrum możliwości polskich wykonawców, a różnorodność stylistyczna czyni program uniwersalnym i zaskakującym. W Kopenhadze zobaczymy zarówno polskie tria i kwartety jak i solowe występny fortepianowe.

„Muzyka z byłego bloku wschodniego ma w sobie przyszłość, energię i potencjał, który już wkrótce pokażemy na Copenhagen Jazz Festival. Wielu zaangażowanych artystów posiada międzynarodowe doświadczenie, inni natomiast zostaną dopiero odkryci poza granicami Polski. Jazz po polsku jest doskonałą okazją, aby na żywo zapoznać się z twórczością polskich artystów na arenie międzynarodowej” – mówi Jakob Thordkild z Huste-KBH.

„JAZZ PO POLSKU z pewnością pomoże w nawiązaniu polsko-duńskiej współpracy kulturalnej w zakresie popularyzacji świeżej i ambitnej muzyki. Liczymy także na integrację samego środowiska artystów obu krajów. Projekt jest szansą przede wszystkim dla młodych, niezależnych wykonawców, których twórczość w większości pozostaje nie znana” – dodaje Jakub Krzeszowski, twórca JAZZ PO POLSKU.

JAZZ PO POLSKU jest początkiem współpracy obu krajów w zakresie wymiany muzycznej. W listopadzie 2012 r. w Polsce wystąpi od 8 do 10 duńskich zespołów, które zagrają w całym kraju ok. 30 koncertów. Będzie to z kolei okazja dla polskich fanów do zapoznania się z niezależną, skandynawską sceną jazzową.

http://jazz.dk/cphjazz